Розробки уроків - Математика 4 клас II семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018

МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ БАГАTOЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ НА ОДНОЦИФРОВЕ ЧИСЛО

УРОК 74. ОБЧИСЛЕННЯ ПЛОЩІ ПРЯМОКУТНОЇ ДІЛЯНКИ. ПРОСТІ І СКЛАДЕНІ ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ПЛОЩІ ПРЯМОКУТНИКА

Мета:

формування предметних компетентностей: вчити учнів розв'язувати практично зорієнтовані задачі на знаходження площі об'єкта прямокутної форми; розвивати обчислювальні навички; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про чарівність краєвидів та дивовижність куточків України (дуб Максима Залізняка);

громадянської: привернути увагу учнів до проблем охорони навколишнього середовища та сприяти його збереженню.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: площа ділянки, одиниці вимірювання площі.

Міжпредметні зв'язки: українська мова, природознавство, мистецтво, літературне читання.

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Звучить українська пісня «Маленький козак» (муз. та сл. М. Назарця).

Я — маленький козак,

Вусів ще не маю,

Та до гарних дівчат

Я уже моргаю.

Скільки ще мені чекать,

Коли прийде той час,

Будете давно ви спать,

А я вас захищать.

Приспів:

Ой, ой, ой, ай, ай, ай,

Мамо, проводжай,

Запрягай коня

Для малого козака.

— Про що або про кого співає хлопчик?

2. Актуалізація опорних знань

1) Мотивація навчальної діяльності.

— Що може бути спільного між дубом та козаком?

Цю загадку ми розгадаємо, розв’язавши віршовані задачі...

2) Весела лічба (фронтально з використанням прийому «Мікрофон»).

• Кролик з мамою (не сам)

З’їли моркви 1200 грамів.

Кролик схрумав 300 грамів.

Скільки залишилось мамі? (1200 - 300 = 900)

• Пройшов 1000 метрів Вінні-Пух,

Постояв, перевівши дух.

А потім ще 130 ішов він до крамниці.

Втомився дуже, ледь не впав!

Яку ж він відстань подолав? (1000 + 130 = 1130)

• 580 беріз у гаї, 290 — то дуби, решта — в’язи,

Скільки ж їх тут, коли 2000 всіх? (2000 - 580 - 290 = 1130)

• Граби, вільхи й ясени ростуть в цьому гаї.

Грабів — 350, 250 — вільх,

Ясенів — вгадай-но!

Бо дерев у цьому гаї — 2000 —

Лісник це знає. (2000 - 350 - 250 = 1400)

• Є 1500 машин у Льоні:

Білі, сині і червоні.

Синіх і червоних — 1370,

Синіх та біленьких — 1180.

Скільки синеньких авто?

Відповість на це нам хто? (1370 + 1180) - 1500 = 1050)

• Намалювала Риточка 504 квіточки.

340 разом жовтих і червоних,

220 разом синіх і червоних.

А для вас завдання, діти:

Полічіть червоні квіти. (340 + 220) - 504 = 56)

• Дві Галинки, 3 Ганнусі,

Петрик, Слава й 3 Настусі

Знайшли разом 1000 грибів

Й порівну з них кожен з’їв.

І по скільки ж це грибів

Кожен із дітей цих з’їв? (1000 : 10 = 100)

• Школярі садили сад

По 120 дерев в ряд.

Старші — 7 рядів, а менші 3 таких самих ряди,

Поміркуймо ж, скільки яблунь,

Груш, черешень тут і слив? (120 ∙ 10 = 1200)

• Нуль кругленький — знає кожен.

Але хто з вас відповість:

Скільки буде, якщо нуль цей

Ми помножимо на шість? (0 ∙ 6 = 0)

• Полинули в краї далекі

Зозулі, ластівки, лелеки.

Щодня вони долають відстань кілометрів 4000.

Дорога ця важка — дуже непроста.

Та все-таки цікаво знати:

За 5 діб скільки пролетять. (4000 ∙ 5 = 20 000 км)

3) Каліграфічна хвилинка.

Відповіді: 900; 1130; 1330; 1400; 1050; 56; 100; 1200; 0; 20 000.

0 (ж); 56 (а); 100 (к); 900 (с); 1050 (и); 1130 (з); 1200 (л); 1330 (і); 1400 (н); 20 000 (я).

— Розташуйте числа в порядку зростання. Прочитайте отримані слова.

— Сьогодні ми дізнаємось цікаві факти про дуб Максима Залізняка...

4) Робота за індивідуальними картками.

Картка 1

1. Обчислити.

2370 + 2480

6270 + 3920

3690 + 5240

4710 + 3420

2. Скласти задачу та розв’язати її.

Картка 2

1. Обчислити.

3480 + 2480

6270 + 4830

4790 + 3240

3810 + 3520

2. Скласти задачу та розв’язати її.

Картка 3

1. Обчислити.

2370 + 4680

5170 + 2630

2760 + 3350

4610 + 3720

2. Скласти задачу та розв’язати її.

5) Інформаційна хвилинка.

Дуб, який зростає в Холодному Яру, на схилі Кириківського яру (Черкащина), — це найбільше дерево України, одне з найбільших дерев Європи... Де рево пам’ятає походи київських князів, було свідком козацької доби, гайда маки збиралися під його шатами.

Його висота 24 м, стовбур в обхваті — 8 м 90 см.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (фронтально з використанням прийому «Мозковий штурм»)

Гра «Математична розминка»

— Хто швидше знайде правильну відповідь?

• Скільки сантиметрів міститься в: 2 дм; 1 м 8 дм; 4 м 3 дм; 70 мм?

• Скільки метрів міститься в: 1 км; 4 км 218 м; 3 км 46 м; 500 см?

• Знайдіть помилки і виправте їх.

5700 мм = 57 см (5 м 70 см) 720 дм = 7 м (72 м)

1000 см = 1 м (10 м) 10 см - 6 см = 4 см

1 км - 980 м = 0 м (20 м) 1 км + 48 м = 36 м (1048 м)

400 м2 - 4 а = 396 м2 (0) 2000 м = 2 км

90 а = 9 га (<)

• Яку одиницю площі зручно взяти для вимірювання площі шкільного коридору? площі сторінки учнівського зошита? площі поверхні стола?

Для шкільного коридору — м2.

Для учнівського зошита — см2.

Для поверхні стола — дм2.

• Як зміниться площа прямокутника, якщо: а) довжину збільшити у 2 рази, а ширину не змінювати; б) довжину і ширину збільшити у 3 рази; в) довжину збільшити у 4 рази, а ширину зменшити у 2 рази?

а) Площа збільшиться у 2 рази.

б) Площа збільшиться у 9 разів.

в) Площа збільшиться у 2 рази.

— Яка тема нашого уроку?

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Мікрофон»)

— А для чого нам потрібно знати одиниці вимірювання площі?

— Де в житті нам знадобляться знання про ті чи інші одиниці вимірювання площі? (Відповіді учнів.)

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Робота за підручником (с. 100) (з використанням прийому «Коментування»).

а) Самостійне виконання завдання № 610 (робота в парах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

Відповіді:

Для цибулі: S = 5м ∙ 6м = 30 м2.

Для моркви: S = 4 м ∙ 10 м = 40 м2.

Для редиски: S = 10 м ∙ (6 - 4) м = 10 м ∙ 2 м = 20 м2.

б) Робота над задачею № 611 (робота в малих групах з використанням прийому «Ажурна пилка»).

Розв’язання:

1) 5 ∙ 4 = 20 (м2) — площа підлоги;

2) 120 + 80 = 200 (г) — на кожен м2 за обидва рази;

3) 200 ∙ 20 = 4000 (г) — витратили лаку.

Відповідь: 4 кг лаку витратили.

Коментування дітей (корекція вчителя).

в) Самостійна робота над задачею № 612 (індивідуально з подальшою взаємоперевіркою).

Розв’язання:

1) 40 - 16 = 24 (м) — ширина саду;

2) 40 ∙ 24 = 960 (м2) — площа саду;

3) 960 : 3 = 320 (м2) — займають яблуні;

4) 960 - 320 = 640 (м2) — інші фруктові дерева.

Відповідь: 640 м2 займають інші фруктові дерева.

2) Фізкультхвилинка «Максим, козак, Залізняк» (українська народна пісня).

Максим, козак, Залізняк,

Козак з Запорожжя,

Як виїхав на Вкраїну,

Як повная рожа, рожа.

Зібрав війська, сорок тисяч

В місті Жаботині,

Обступили город Умань

У одній годині.

Обступили город Умань,

Поробили шанці;

Як вдарили з семи гармат

У середу вранці.

Як вдарили з семи гармат

У середу вранці,

Накидали у годині

Ляхів повні шанці.

3) Обчислення виразів №613 (самостійна робота за варіантами з подальшою перевіркою вчителя).

Варіант 1

1) 12 037 ∙ 5 - 8984 - 457 = 60 185 - 8984 - 457 = 51 201 - 457 = 50 744

2) 1200 ∙ 100 - 900 : 10 = 120 000 - 90 = 119 910

Варіант 2

3) 12 037 ∙ 5 - (8984 - 457) = 60 185 - 8527 = 51 658

4) 23 ∙ 23 + 954 : 3 = 529 + 318 - 847

4) Складання й розв'язування виразів № 614 (робота в парах з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

Відповідь:

1) (9407 + 5080) - (9407 - 5080) = 14 487 - 4327 = 10 160

2) 9485 ∙ 9 - (9485 - 9) = 85 365 - 9476 = 75 889

5) Інформаційна хвилинка. Цікаві факти.

Образ Максима Залізняка є втіленням нескінченної сили волі та жаги до справедливості. Він був талановитим воєначальником, своїми гарячими закликами йому вдавалося організовувати народ та вести за собою. Разом зі своїми однодумцями Максим Залізняк у 1768 році підняв наймасштабніше повстання українського народу проти влади панів Речі Посполитої, яке отримало назву Коліївщина.

У 1972 році дуб отримав статус державної пам’ятки природи місцевого значення (ботанічний релікт). Це найбільше дерево в Україні та одне з десяти найбільших дерев у Європі.

У 2010 році дуб Залізняка став призером Всеукраїнського конкурсу «Національне дерево України», посівши 3-тє місце в номінації «Меморіальне дерево України».

У 1997-1998 роках дуб почав засихати. Аби його врятувати, у свердловини завглибшки 70 метрів навколо стовбура закачали спецдобрива.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 100-101, № 615; 616.

2. Рефлексія (з використанням методу «Мікрофон»)

— Що нового дізналися на уроці?

— Яке завдання було найцікавішим?

— Назвіть одиниці вимірювання площі.

— Де використовують вимірювання площ?



Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити