Розробки уроків - Математика 4 клас II семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018

МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ БАГАTOЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ НА ОДНОЦИФРОВЕ ЧИСЛО

УРОК 84. ДІЛЕННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ НА ОДНОЦИФРОВІ У ВИПАДКУ, КОЛИ ЧАСТКА МІСТИТЬ В СЕРЕДИНІ НУЛЬ. УСКЛАДНЕНІ ЗАДАЧІ НА ЗВЕДЕННЯ ДО ОДИНИЦІ

Мета:

формування предметних компетентностей: розглянути ділення багатоцифрових чисел на одноцифрові у випадку, коли частка містить в середині нулі; закріплювати вміння розв'язувати задачі; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про чарівність краєвидів та дивовижність куточків України (7 природних чудес Слобожанщини — Національний природний парк «Дворічанський»);

громадянської: привернути увагу учнів до проблем охорони навколишнього середовища та сприяти його збереженню.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: розрядний склад числа, багатоцифрові числа.

Міжпредметні зв'язки: українська мова, природознавства літературне читання, мистецтво.

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

ДОВКОЛА СТІЛЬКИ Є КРАСИ

Довкола стільки є краси:

Краплинки ранньої роси,

Метеликів веселі танці,

Татуся посмішка уранці,

Злотиста зачіска колосся,

Верби над річкою волосся,

Пташині неба передзвони,

Вечірніх хмар вбрання червоне,

Веселка в сонячнім намисті

І квітів рушники барвисті,

Натруджені матусі руки

І колискових тихі звуки.

О, скільки в світі є краси!

Ти серденьком її проси,

Й наповнюй душу аж до краю

Краплинами земного раю!

К. Дишкант

— Чудеса природи Слобожанщини нас чекають...

2. Актуалізація опорних знань

1) Фронтальне опитування. Розгадування кросворда (з використанням прийому «Мозковий штурм»).

По горизонталі:

1. Геометрична фігура.

2. Запис чисел і знаків дій, які треба обчислити.

3. Одиниця часу.

4. Сотня.

5. Результат дії додавання.

6. Одиниця маси.

7. Наука про цифри.

8. Одиниця довжини.

По вертикали:

1. Геометрична фігура.

9. Одиниця об’єму.

10. Одиниця маси.

11. Результат дії множення.

12. Геометричні фігури, складені з трьох паличок.

13. Одноцифрове число.

2) Каліграфічна хвилинка. Математичний диктант (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

1. Знайти добуток чисел: 18 і 6.

2. Знайти частку чисел: 84 і 4.

3. Число 26 збільшити в 3 рази.

4. Число 72 зменшити в 6 разів.

5. Знайти різницю чисел: 83 і 54.

6. Знайти суму чисел: 57 і 18.

7. У скільки разів 5400 більше 6?

8. На скільки 27 менше 60?

9. Перетворити: 268 т 35 кг = [ ] кг.

10. Перетворити: 143 км 84 м = [ ] м.

11. Перетворити: 730 018 м = [ ] км м.

12. Перетворити: 650 083 кг = [ ] т [ ] кг.

13. Найти 4/9 від 360.

14. Обчислити: 1000 — 600 + 300 + 200 - 500 — 400 = [ ].

Відповіді: 108; 21; 78; 12; 29; 75; 900; 33; 268 035 кг; 143 084 м; 730 км 18 м; 650 т 83 кг; 160.

3) Гра «Шифрувальник».

— Запишіть відповіді в порядку зростання.

12 (д); 21 (в); 29 (о); 33 (р); 75 (і); 78 (ч); 108 (а); 160 (н); 900 (с); 143 084 (ь); 268 035 (к); 650 083 (и); 730 018 (й).

(Національний природний парк «Дворічанський»)

4) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).

Національний природний парк «Дворічанський» розташований у північно- східній частині Харківської області, у Дворічанському районі. Парк виконує функцію вивчення, збереження та відтворення унікальних природних крейдяних комплексів, розташованих уздовж правого берега річки Оскіл.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (фронтально з використанням прийому «Мозковий штурм»)

— Поясніть письмове розв’язання приклада (с. 111, № 682).

Увага! Поясни!

Щоб виконати ділення багатоцифрових чисел на одноцифрові, ...

— Розгляньте запис та поясніть обчислення.

— Яка тема нашого уроку?

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням ділової гри «За і проти»)

— Чи треба вміти ділити багатоцифрові числа на одноцифрові, а результати перевіряти множенням? (Відповіді учнів.)

— Де в житті нам знадобляться ці знання?

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Робота за підручником (с. 111-112).

а) Письмове обчислення прикладів № 683 (з використанням прийому «Коментування»).

Один учень працює біля дошки, решта — в зошитах (запис у стовпчик).

б) Робота над задачею № 684 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

— Які компоненти відомі?

Коментування дітей (корекція вчителя).

Розв’язання:

1) 576 : 4 = 144 (г.) — дві синиці за 1 день;

2) 144 : 2 = 72 (г.) — одна синиця за 1 день;

3) 72 ∙ 6 = 432 (г.) — одна синиця за 6 днів.

Відповідь: 432 гусениці з’їсть одна синиця за 6 днів.

2) Фізкультхвилинка.

3) Практична робота з геометричним матеріалом — № 685 (з використанням прийому «Коло ідей»).

Розв’язання:

1) 8 ∙ 3 = 24 (см) — периметр трикутника;

2) 24 : 4 = 6 (см) — сторона квадрата;

3) 6 ∙ 6 = 36 (см2) — площа квадрата.

Відповідь: 36 см2 — площа квадрата.

1) 2 ∙ 2 = 4 (дм2) — площа 1 кахлі;

2) 800 : 4 = 200 (к.)

Відповідь: 200 кахлів потрібно для покриття підлоги цієї кухні.

4) Робота в «Інформаційно-літературній» студії.

а) Інформаційна хвилинка.

Хочете опинитися в безкрайньому степу серед крейдяних гір, лугових квітів, рідкісних птахів, лисиць, ховрахів, косуль? У 135 км від Харкова на північному сході області є неймовірно красиве місце — Національний природний парк «Дворічанський».

Візитна картка-пам’ятка парку — крейдяні гори на правому березі річки Оскіл.

На початку літа степ цвіте і пахне.

Головні персонажі тут не стоять нерухомо, а бігають, повзають, літають і ростуть: у парку мешкають рідкісні види рослин і тварин, ЗО з яких занесені до Червоної книги України.

З кінця XIX століття на території Дворічанського парку і в його околицях було зареєстровано 188 видів птахів. Поїздка у це незвичайне місце може стати вікном у світ природи для дорослих і дітей.

Живуть тут білі чаплі, гуси, лебеді, луні, куріпки, шуліки, орли, орлани. У заплаві річки Оскіл гніздиться дуже рідкісний птах — велика поганка, або чомга.

б) Гімнастика для очей «Неповторність парку».

Поетапне малювання олівцем птахів на вибір

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 112, № 686; 687.

2. Рефлексія (з використанням методу «Мікрофон»)

• Яке завдання вас найбільше зацікавило? Чому?

• Де можна використати отримані на уроці знання?

• Передайте зміст своєї діяльності на уроці за допомогою трьох дієслів.

• Передайте свій емоційний стан після уроку за допомогою трьох прикметників.

• Чи мали вплив інші люди на досягнення успіху на уроці?

• Кому ви хочете подякувати?



Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити