Розробки уроків - Математика 4 клас II семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018

МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ БАГАTOЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ НА ОДНОЦИФРОВЕ ЧИСЛО

УРОК 90. ДІЛЕННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ НА ОДНОЦИФРОВІ. ВИРАЗИ НА ПОРЯДОК ДІЙ. ЗАДАЧІ НА ЗУСТРІЧНИЙ РУХ

Мета:

формування предметних компетентностей: вдосконалювати вміння учнів ділити багатоцифрові числа на одноцифрові, розв'язувати задачі на зустрічний рух; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про чарівність краєвидів та дивовижність куточків України (7 природних чудес Слобожанщини — ландшафтний парк «Слобожанський»);

громадянської: привернути увагу учнів до проблем охорони навколишнього середовища та сприяти його збереженню.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: сумісні дії, зустрічний рух.

Міжпредметні зв'язки: українська мова, природознавство, літературне читання, мистецтво.

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Звучить музика-релакс.

• Навіть у найпрекрасніших своїх мріях людина не може уявити нічого прекрасніше природи (Альфонс де Ламартін).

• Природа — будинок, у якому живе людина (Дмитро Лихачов).

— Поясніть значення висловів.

2. Мотивація навчальної діяльності

«...Ландшафтні парки включають природні комплекси та об’єкти, що мають значну екологічну, естетичну та історико-культурну цінність, і призначені для використання в природоохоронних, просвітницьких, оздоровчих цілях...»

— Чи знаємо ми все про ландшафтні парки?

— Чудеса природи нас чекають...

— Ми продовжуємо подорож Слобожанщиною...

Назву парку дізнаємось після математичної розминки.

3. Актуалізація опорних знань

1) Математична розминка (з використанням прийому «Мозковий штурм»).

а) 3 ряду чисел 390; 360; 340; 320; 270; 240; 180; 120; 80 вибрати ті; які діляться на 3; на 8.

Відповіді: 390; 360; 270; 240; 180; 120 — діляться на 3. 360; 320; 240; 120; 80 — діляться на 8.

б) Обчислювальний «ланцюжок».

— Полічіть десятками від 10 до 1000.

10

20

30

1000

950

940

750

740

710

700

60

50

40

990

960

930

760

730

720

690

70

860

870

980

970

920

770

660

670

680

80

850

880

890

900

910

780

650

520

510

90

840

830

820

810

800

790

640

530

500

100

270

280

290

300

310

620

630

540

490

110

260

350

340

330

320

610

600

550

480

120

250

360

370

380

390

400

590

560

470

130

240

230

220

210

200

410

580

570

460

140

150

160

170

180

190

420

430

440

450

в) Заповніть таблицю.

Множник

900

8000

70

400

90

200

900

Множник

5000

60

50

30

400

800

Добуток

900

5000

0

3600

4000

1200

1800

7200

6400

Відповіді. 1; 1; 0; 4200; 9; 80; 2700; 3; 9; 8; 8.

г) Каліграфічна хвилинка. Математичний диктант (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

Варіант 1

Варіант 2

1. Знайти добуток чисел: 52 і 2.

1. Знайти добуток чисел: 53 і 2.

2. У скільки разів 30 менше 2100?

2. У скільки разів 40 менше 3200?

3. Перший множник 18, другий множник 6. Знайти добуток.

3. Перший множник 17, другий множник 6. Знайти добуток.

4. У скільки разів 4200 більше 60?

4. У скільки разів 2400 більше 80?

5. Знайти 7/8 від 640.

5. Знайти 6/7 от 490.

6. Перетворити: 9 км 46 м = [ ] м.

6. Перетворити: 7 т 82 кг = [ ] кг.

7. 1 /900 = 7. Знайти все число.

7. 1/700 = 6. Знайти все число.

8. Знайти різницю чисел: 400 і 207.

8. Знайти різницю чисел: 500 і 203.

9. Обчислити: 560 : 7 : 4 : 5 ∙ 70.

9. Обчислити: 630 : 7 : 3 : 5 ∙ 90.

10. Чому дорівнює ділене, якщо дільник 18, а частка 3?

10. Чому дорівнює ділене, якщо дільник 17, а частка 4?

11. Яке число додали до 46 і отримали 92?

11. Яке число додали до 47 і отримали 94?

12. Знайти різницю чисел: 86 і 34.

12. Знайти різницю чисел: 97 і 45.

Варіант 1

104; 70; 108; 70; 560; 9046 м; 6300; 193; 280; 54; 46; 52.

Варіант 2

106; 80; 102; 30; 420; 7082 кг; 4200; 297; 540; 68; 47; 52.

2) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).

Національний природний парк «Слобожанський» — природоохоронна територія в Україні, на території Краснокутського району Харківської області.

Парк розташований на лівому та правому берегах річки Мерла та в місці злиття річок Мерла і Мерчик. Важливими елементами ландшафту є долини річок Мерла, Мерчик та їхніх малих приток. Долини цих двох річок терасовані. Різноманіття ландшафтів території національного парку зумовлює і біорізноманіття. Оточені березовими і вільховими заростями, ці острівки Полісся створюють умови, прийнятні для існування нетипових для цієї зони рослин і тварин.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (фронтально з використанням прийому «Мозковий штурм»)

— Виконайте обчислення прикладів зручним способом (с. 118, № 733).

Увага! Поясни!

24 708 ∙ 4 - 24 708 : 4 = 98 832 - 6177 = 92 655;

(24 708 ∙ 4 - 24 708) : 4 = 24 708 ∙ 3 : 4 = 74 124 : 4 = 18 531.

— Яка тема нашого уроку?

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням ділової гри «За і проти»)

— Чи треба вміти ділити багатоцифрові числа на одноцифрові та здійснювати обчислення зручним способом? (Відповіді учнів.)

— Де в житті нам знадобляться ці знання?

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Робота за підручником (с. 118-119).

а) Обчислення прикладів № 732 (з використанням прийому «Коментування»).

Один учень працює біля дошки, решта — в зошитах.

б) Робота над задачею № 734 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

— Які компоненти відомі?

Коментування дітей (корекція вчителя).

Розв’язання:

1) 620 ∙ 2 = 1240 (км) — пролетів перший літак;

2) 2560 - 1240 = 1320 (км) — пролетів другий літак;

3) 1320 : 2 = 660 (км/год) — швидкість другого літака.

Відповідь: 660 км/год — швидкість другого літака.

в) Самостійне виконання завдання № 735 (з використанням прийому «Коло ідей»).

1) 60 ∙ 3 = 180 (кг) — маса 3 овець;

2) 4 ц 80 кг ∙ 2 = 8 ц 160 кг = 9 ц 60 кг — маса 2 бичків;

3) 60 : 30 = 2 (раз.) — вівця важча за поросяти;

4) 8 ∙ 60 + 30 = 480 + 30 = 510 (кг) — маса 8 овець и поросяти;

5) 60 - 30 = 30 (кг) — вівця важча за поросяти;

6) 30 ∙ 3 = 90 (кг) — маса 3 поросят.

2) Гімнастика для очей.

3) Самостійна робота над задачею № 736 (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

Розв’язання:

1) 14 + 10 = 24 (км) — за 1 год зблизилися велосипедист і трактор;

2) 48 : 24 = 2 (год) — зустрілися.

Відповідь: через 2 години зустрілися велосипедист і трактор.

4) Самостійне виконання завдання № 737 (самостійно за варіантами).

Варіант 1 Варіант 2

15 750 : k, k = 3; 15 750 : k, k = 7;

15 750 : 3 = 5250; 15 750 : 7 = 2250.

5) Робота над задачею № 738 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

— Які компоненти відомі?

Коментування дітей (корекція вчителя).

— Розв’яжіть різними способами.

I спосіб

1) 10 ∙ 2 = 20 (км) — подолає перший велосипедист за 2 год;

2) 13 ∙ 2 = 26 (км) — подолає другий велосипедист за 2 год;

3) 26 - 20 = 6 (км) — на стільки випередить другий велосипедист першого за 2 год;

4) 10 - 4 = 6 (км) — на стільки наздоганяв другого перший за кожну годину;

5) 6 : 6 = 1 (год) — через стільки годин після початку руху пішки другим велосипедистом його наздожене перший велосипедист;

6) 4 ∙ 1 = 4 (км) — пройде другий велосипедист пішки;

7) 26 + 4 = 30 (км) — подолає всього другий велосипедист до зустрічі, а тому на цій відстані від міста перший велосипедист наздожене другого.

II спосіб

1) 10 ∙ 2 = 20 (км) — подолає перший велосипедист за 2 год;

2) 13 ∙ 2 = 26 (км) — подолає другий велосипедист за 2 год;

3) 26 - 20 = 6 (км) — на стільки випередить другий велосипедист першого за 2 год;

4) 10 - 4 = 6 (км) — на стільки наздоганяв другого перший за кожну годину;

5) 6 : 6 = 1 (год) — через стільки годин, після початку руху пішки другим велосипедистом його наздожене перший велосипедист;

6) 2 + 1 = 3 (год) — рухався перший велосипедист до зустрічі;

7) 10 ∙ 3 = 30 (км) — подолає перший велосипедист до зустрічі, а тому на цій відстані від міста перший велосипедист наздожене другого.

III спосіб

1) 13 - 10 = 3 (км) — на стільки відставав перший велосипедист від другого, коли другий їхав;

2) 3 ∙ 2 = 6 (км) — на стільки кілометрів відстав перший велосипедист від другого за 2 год;

3) 10 - 4 = 6 (км) — на стільки кілометрів за кожну годину наздоганяв перший другого, коли другий пішов пішки;

4) 6 : 6 = 1 (год) — через стільки годин перший наздожене другого;

5) 2 + 1 = 3 (год) — час руху першого велосипедиста;

6) 10 ∙ 3 = 30 (км) — відстань, яку. подолає перший велосипедист до місця зустрічі, відстань від міста.

Відповідь: на відстані 30 км від міста перший велосипедист наздожене другого.

6) Робота в «Географічно-літературній» студії.

а) Гра «Моментальне фото».

Запам'ятай та перекажи (робота в парах)

Сьоме красиве місце Харківської області, яке ви можете відвідати на вихідних,— ландшафтний парк «Слобожанський» недалеко від Краснокутського дендропарку.

Пам’ятки цього національного парку — болота.

Що цікавого можна побачити на болоті? Наприклад, хижу рослину росичку, що харчується комахами. Або бобрів, які будують тут греблі. Бобер — символ національного парку «Слобожанський». Тут гніздиться сірий журавель, занесений до Червоної книги України, мешкають черепахи, лисиці, куниці, ласки, кабани. Тут можна побачити птицю незвичайно яскравого забарвлення — зимородка.

б) Гімнастика для очей «Неповторність парку “Слобожанський”».

Поетапне малювання олівцем бобра

Бобри — відомі трудяги, вони — одні із найбільших гризунів у світі, а в Європі — взагалі найбільший. Поява бобрів у річках і споруджування ними великих загат доволі сприятливо впливає на місцеву екологію — у запрудах з’являється різна живність, яка є кормом для птахів, з’являється риба. І лісовим гризунам-зайцям не загрожуватиме голод, вони із радістю обгризають повалені бобрами дерева. У побудованих річковими бобрами запрудах очищається вода, греблі затримують річковий мул і річка стає чистішою.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 119, № 739; 740.

2. Рефлексія (з використанням методу «Мікрофон»)

• Що нового дізналися на уроці?

• Яке завдання було найцікавішим?

• Кому складно розв’язувати приклади на ділення?

• Хто швидко, без труднощів виконав усю роботу?

• Похваліть себе!



Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити