Розробки уроків - Математика 4 клас II семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018

МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ БАГАTOЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ НА ОДНОЦИФРОВЕ ЧИСЛО

УРОК 66. ПИСЬМОВЕ МНОЖЕННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ НА ОДНОЦИФРОВІ (алгоритм множення). РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ НА РУХ

Мета:

формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з алгоритмом письмового множення багатоцифрового числа на одноцифрове; вдосконалювати вміння розв'язувати задачі, обчислювальні навички учнів; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про зимові народні свята; громадянської: виховувати повагу до народних традицій.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: розрядний склад числа.

Міжпредметні зв'язки: українська мова, літературне читання, «Я у світі», мистецтво.

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Психологічна настанова

Звучить пісня із мультсеріалу «Смішарики» — «Новорічна колискова».

2. Актуалізація опорних знань

1) Літературно-історична хвилинка.

СВЯТО НОВОГО РОКУ

Уже давно ми традиційно відзначаємо Новий рік 1-го січня. Святкування цього свята започаткували ще римляни 46 року до н. е. Багато свідчень збереглося про урочисту обрядовість в Україні. Особливо пишною вона була в Києві. До центру святкового дійства — майдану на Подолі — заздалегідь привозили ялинки із пишними кронами, прикрашали їх виробами ремісників та діду- хами — солом’яними снопами. Із настанням сутінків довкола спалахували тисячі свічок. Опівночі на площу сходилися майже всі городяни. Усю ніч лунали пісні, влаштовувалися новорічні вистави. Свято завершувалося вдосвіта. На Слобожанщині першого посівальника господиня просить сісти на порозі — «щоб кури сідали та курчат висиджували». Зерно після посівальника збирають і віддають курям — «щоб добре неслися».

— Про зимове свято дізнаємось далі...

2) Математична розминка (з використанням прийому «Мозковий штурм»).

КОНВЕРТ 1

— Оберіть рівень складності завдання.

— Вам необхідно знайти значення виразу.

— Згадайте, який перший крок ми робимо (підписуємо дії).

— Будьте уважні! Вперед!

Високий рівень

1990 + 76 : 4 - 106 ∙ 5 = 1479

Достатній рівень

81 : 3 + (2598 - 1008) = 1617

Середній рівень

57 : 34 + 17 ∙ 3 = 70

ПЕРЕВІРКА

— Якщо серед запропонованих чисел ви знайдете свою відповідь, обчислення виконано правильно.

1479 1617 70

КОНВЕРТ 2

— Оберіть рівень складності завдання.

— Вам необхідно розв’язати рівняння.

— Згадайте правило, щоб без помилок виконати завдання.

— Чим цікаві ці рівняння? (У зменшуваному присутні нулі.)

(Двоє учнів виконують біля дошки — достатній рівень; середній рівень)

Високий рівень: 70 010 + 10 - х = 3003 (67 017)

Достатній рівень: 4004 - х = 38 (3966)

Середній рівень: 301 - х = 7 (294)

ПЕРЕВІРКА: звіряємо із записами на дошці.

КОНВЕРТ 3

Математичний диктант (з використанням прийому «Коментування»)

Варіант 1

Варіант 2

1. Записати число: дев’ятсот двадцять тисяч чотири.

1. Записати число: вісімсот тридцять тисяч сім.

2. Записати число: тридцять тисяч сорок вісім.

2. Записати число: шістдесят тисяч двадцять чотири.

3. Обчислити:420 : 7 : 2 : 5

3. Обчислити: 480 : 6 : 4 : 5

4. Знайти 7/8 від 56.

4. Знайти 6/7 від 56.

5. У скільки разів 91 більше від 7?

5. У скільки разів 84 більше від 6?

6. Знайти різницю чисел: 900 і 9.

6. Знайти різницю чисел: 800 і 8.

7. 1/70 = 40. Знайти все число.

7. 1/60 = 90. Знайти все число.

8. Яке число поділили на 50 і отримали 8?

8. Яке число поділили на 50 і отримали 6?

3) Каліграфічна хвилинка.

Варіант І

920 004; 30 048; 6; 49; 13; 891; 2800; 400.

Варіант 2

830 007; 60 024; 4; 48; 14; 792; 5400; 300.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Мозковий штурм»)

— Поясніть усний і письмовий способи обчислення — № 541 (с. 89) (з використанням прийому «Коментування»).

— Який зробимо висновок? (Письмове множення багатоцифрових чисел на одноцифрове число виконують так само, як і трицифрових.)

— Яка тема уроку? (Письмове множення багатоцифрових чисел на одноцифрове число.)

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням методу «Мікрофон»)

— А для чого нам потрібно знати закони множення?

— Де в житті нам знадобляться ці знання? (Відповіді учнів.)

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Робота за підручником — № 542; 543 (с. 89) (з використанням прийому «Коментування»).

— Прочитайте пояснення прийому множення.

Складання разом з учителем алгоритму множення

АЛГОРИТМ МНОЖЕННЯ

• Одноцифрове число підписуємо під одиницями.

• Починаємо множити одиниці, потім десятки, сотні і т. д.

• Записуємо результати під тими самими розрядами, які множили.

• Отримані десятки додаємо до наступних добутків.

2) Письмове обчислення виразів — № 543 (с. 89) (з використанням прийому «Коментування»).

— Знайдіть значення поданих виразів, записуючи числа у стовпчик.

384 ∙ 6 = 2304

51 754 ∙ 7 = 362 278

117 154 ∙ 3 = 351 462

3) Обчислення прикладів з нової теми № 544; 545 (с. 90) (з використанням прийому «Коментування»).

Можливе використання складеного алгоритму множення.

— Обчисліть з поясненням (№ 544).

25 454 ∙ 5 = 127 270

— Знайдіть помилки в обчисленнях (№ 545).

Варіант 1 Варіант 2

7056 ∙ 8 = 6048 7056 ∙ 8 = 57 248

Відповідь: 56 448.

4) Фізкультхвилинка.

5) Робота над задачею № 546 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

— Які компоненти відомі?

Коментування дітей (корекція вчителя).

— Що в задачі відоме? Що треба дізнатися?

— Чи можемо відразу відповісти на питання задачі?

Розв’язання:

1) 925 ∙ 6 = 5550 (цеглин) — завезли автомобілем;

2) 2075 ∙ 3 = 6225 (цеглин) — завезли трактором з причепом;

3) 5550 + 6225 = 11 775 (цеглин) — завезли на будівництво протягом дня.

(925 ∙ 6) + (2075 ∙ 3) = 11 775 (цеглин)

Відповідь: 11 775 цеглин завезли на будівництво.

6) Завдання для допитливих «Банк математичних цікавинок» — № 547.

— Скільки потрібно цифр, щоб пронумерувати 150 сторінок книжки?

9 ∙ 1 + 90 ∙ 2 + 51 ∙ 3 = 342 (цифри)

7) Робота в «Мультиплікаційній» студії.

— А тепер — мультфільм повчальний! Для малят усіх — навчальний! «Смішарики». (Збірник улюблених серій № 1)

Назва серії

Стислий опис сюжету

Посилання на YouTube

Куди йде старий рік?

(Заповніть зміст...)

https://www.youtube.com/watch?v=NN2gVgQ57uo&t=252s

Інформаційна хвилинка (фронтально з використанням прийому «Мозковий штурм»)

— Чому кролик Кропі не відчинив двері?

— Хто придумав інструкцію? Чи стала вона у пригоді?

— Скільки недороблених справ залишилося у кролика?

— Який вихід було знайдено?

— Чого вас навчила ця серія?

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 90, № 548; 549.

2. Рефлексія (з використанням методу «Мікрофон»)

• Яке завдання вас найбільше зацікавило? Чому?

• Що цікавого дізналися про Новий рік?

• Як називаються числа при множенні?

• Як знайти добуток?

• Як виконати множення трицифрового числа на одноцифрове?

• Де можна використати ці знання?

• Які риси характеру допомагали навчатися, а які — заважали?

Активність, апатія, ввічливість, упертість, дисциплінованість, допитливість, ініціативність, наполегливість, неуважність, незібраність, недбалість, організованість.

• Чи з’явилося почуття самоповаги від роботи на уроці? Похваліть себе.



Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити