Розробки уроків - Математика 4 клас II семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018

ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ДРОБАМИ. МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ, ЩО ЗАКІНЧУЮТЬСЯ НУЛЯМИ

УРОК 97. ДРОБИ, ЯКІ ДОРІВНЮЮТЬ ОДИНИЦІ. ПОРІВНЯННЯ ДРОБІВ

Мета:

формування предметних компетентностей: вчити учнів розрізняти дроби, які дорівнюють 1, порівнювати дроби; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити географічні знання учнів (Тундра);

громадянської: привернути увагу учнів до проблем охорони навколишнього середовища та сприяти його збереженню.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: дроби, чисельник і знаменник дробу.

Міжпредметні зв'язки: українська мова, природознавство, літературне читання.

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Психологічна настанова

Я всміхнуся сонечку: здрастуй, золоте.

Я всміхнуся квіточці, хай собі цвіте.

Я всміхнуся дощику: лийся, мов із відра.

Друзям усміхнуся я, бажаючи добра.

2. Актуалізація опорних знань

1) Математична розминка (з використанням прийому «Мозковий штурм»).

— А щоб дізнатися, про що йтиметься на уроці, вам потрібно виконати усні обчислення та розгадати ключові слова.

а) Гра «Математичні ланцюжки».

б) Каліграфічна хвилинка.

— Запишіть числа у порядку зростання і прочитайте перше ключове слово.

(Ключове слово: ПРИРОДНА)

в) Гра «Відшукай загублене число».

(Ключове слово: ЗОНА)

г) Знайти частину від числа.

— Утворіть із розсипаних літер трете ключове слово.

(Ключове слово: ТУНДРА)

2) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).

Тундра — природна зона, розташована широкою смугою (від декількох десятків до 1000 км) на північ від зони лісів на територіях з вічною мерзлотою, не затоплених морськими та річковими водами.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (фронтально з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»)

Практична робота (№ 778, с. 128).

— Накресліть круг радіусом 2 см. Поділіть його на 4 частини. Зафарбуйте дві такі частини.

— Зафарбуйте решту частин іншим кольором.

— На скільки частин поділено круг?

— Скільки таких частин зафарбовано?

— Який можна зробити висновок?

Висновок. Дріб, у якого чисельник і знаменник рівні між собою, дорівнює одиниці!

— Яка тема уроку?

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням методу «Мікрофон»)

— А для чого потрібно знати дроби, які дорівнюють одиниці?

— Де в житті нам знадобляться ці знання?

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Робота за підручником (с. 128-129).

• а) Виконайте завдання № 779 (з використанням прийому «Коментування»).

— Порівняйте дроби.

— Вставте пропущений чисельник, щоб дріб дорівнювала одиниці.

Відповідь: 4; 2; 6; 5.

б) Робота з геометричним матеріалом — № 780.

— Накресліть відрізок АВ — 10 см, а потім ще два відрізки МК = 2/5 відрізка АВ, відрізок ОЕ = 3/4 відрізка АВ.

1) 10 : 5 ∙ 2 = 4 (см) — відрізок МК;

2) 10 см : 4 ∙ 3 = 100 мм : 4 ∙ 3 = 75 мм = 7 см 5 мм — відрізок ОЕ.

Відповідь: довжина відрізка МК = 4 см, довжина відрізка ОЕ = 7 см 5 мм.

— Користуючись накресленими відрізками порівняйте дроби.

в) Самостійне обчислення виразу № 781 (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

(b ∙ 7 - b : 34) ∙ 3, якщо b = 884

(884 ∙ 7 - 884 : 34) ∙ 3 = (6188 - 26) ∙ 3 = 6162 ∙ 3 = 18 486

2) Фізкультхвилинка.

3) Робота над задачею № 782 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

— Які компоненти відомі?

— Про що задача?

Розв’язання:

1) 8420 : 4 ∙ 3 = 2105 ∙ 3 = 6315 (птах.) — кури;

2) 8420 : 4 = 2105 (птах.) — гуси;

3) 6315 + 2105 = 8420 (птах.) — кури і гуси;

4) 8420 - 8420 = 0 (птах.) — качок.

Відповідь: 6315 курей, 2105 гусей і 0 качок було на птахофермі.

4) Самостійна робота над задачею № 783 (з використанням прийому «Коментування»).

Один учень працює біля дошки (з допомогою вчителя).

Розв’язання:

1) 320 ∙ 100 = 32 000 (м2) — площа під ігровий майданчик;

2) 86 000 - 32 000 = 54 000 (м2) — решта парку;

3) 54 000 : 4 ∙ 3 = 40 500 (м2) — займають кущі й дерева.

Відповідь: 40 500 м2 займають кущі й дерева.

5) Самостійна робота над задачею № 784 (з використанням прийому «Я — вчитель»).

— Які компоненти відомі?

Розв’язання:

1) 65 + 75 = 140 (км/год) — швидкість віддалення;

2) 140 ∙ 5 = 700 (км)

Відповідь: 700 км буде між автобусами через 5 год.

Коментування дітей (корекція вчителя).

6) Робота в «Географічно-мультиплікаційній» студії.

а) Гра «Моментальне фото».

Запам'ятай та перекажи (робота в парах)

Клімат тундри суворий. Літо коротке (2-3 місяці) і доволі холодне, з середньою температурою в липні + 5 С на півночі і до + 12 °С на півдні; зима довга (близько 8 місяців). Мерзлота охолоджує ґрунт і уповільнює процеси, перешкоджає фільтрації поверхневих вод і сприяє заболочуванню. Через неї ґрунтовий стік незначний, тому влітку річки в тундрі сильно міліють, а взимку в багатьох із них стік практично припиняється.

Флора тундри бідна, але склад співтовариств різноманітний. Характерні види: полярні берізки та верби, чагарники — лохина, брусниця, вороніка, багно, деякі види злаків, осок, пухівок, мохи, лишайники. У долинах річок — луки зі злаків, осок і різнотрав’я, зазвичай заболочені.

Фауна її складається з видів, що постійно живуть тут, і видів, які з’являються тут тільки теплої пори року, а на час довгої, холодної зими без сонця переселяються далеко на південь. Із хребетних залишаються песець, лемінги, деякі полівки, біла сова. У роки з низькою кількістю гризунів песець і сова відкочовують у лісотундру.

б) Робота в «Мультиплікаційній» студії.

— А тепер — мультфільм повчальний! Для малят усіх — навчальний! («Географія-малятко» тітоньки Сови)

Назва серії

Стислий опис сюжету

Посилання на YouTube

Серія 3. Тундра

Шлях відважних мандрівників пролягає через холодну тундру. Цікаво, хто живе в тундрі? Наші бешкетники-коти знайомляться з мешканцями цих земель і дізнаються багато цікавого

https://www.youtube.com/watch?v=2-Jwzvf2-tY&list=PLkLwod_eIKOWJP45ZYSUd-XEXHm6yCZ0b&index=3

в) Хвилинка запитань (робота в парах).

Учні після перегляду ставлять одне одному запитання: «Де? Чому? Як?».

— Що цікавого дізналися з цієї серії?

Щоб людям на землі

Добре було жити,

Природу треба знати,

Берегти й любити!

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 129, № 786; 787.

2. Рефлексія (з використанням методу «Мікрофон»)

• Яке завдання вас найбільше зацікавило? Чому?

• Де можна використати отримані на уроці знання?

• Передайте зміст своєї діяльності на уроці за допомогою трьох дієслів.

• Передайте свій емоційний стан після уроку за допомогою трьох прикметників.

• Чи мали вплив інші люди на досягнення успіху на уроці?

• Кому ви хочете подякувати?





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити