Розробки уроків - Математика 4 клас II семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018

ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ДРОБАМИ. МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ, ЩО ЗАКІНЧУЮТЬСЯ НУЛЯМИ

УРОК 101. АНАЛІЗ КОНТРОЛЬНОЇ РОБОТИ. СКЛАДЕНІ ЗАДАЧІ, ЩО ВКЛЮЧАЮТЬ ЗНАХОДЖЕННЯ ДРОБУ ВІД ЧИСЛА. ПОВТОРЕННЯ ПРАВИЛА МНОЖЕННЯ ЧИСЛА НА ДОБУТОК

Мета:

формування предметних компетентностей: закріплювати вміння учнів розв'язувати складені задачі, що містять знаходження дробу від числа та числа за значенням його дробу; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити географічні знання учнів (Єгипет);

громадянської: привернути увагу учнів до проблем охорони навколишнього середовища та сприяти його збереженню.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: дроби, чисельник і знаменник дробу.

Міжпредметні зв'язки: українська мова, природознавство, літературне читання.

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Звучить музика-релакс.

— Ось нарешті і настала довгоочікувана весна. Зеленіють галявини, шумлять гомінливі діброви, і вся земля вкрилась барвистим покривалом різнобарвних квітів.

Уявіть, що ми підійшли до квіточки, давайте понюхаємо її. Так хочеться з нею погратися, але рослинка не може бігати з вами. Станьте чарівниками. Заплющте очі і від усього серця побажайте, щоб наша квіточка навчилась рухатися. Уявіть... Ось пелюсточки квітки здригнулися раз, другий, квіточка нахилилася вліво, вправо, струснулась і... злетіла зі свого стебельця... та запрошує до наступної подорожі, використовуючи свої математичні знання. Адже математика — це наука, де господарюють числа, фігури, знаки. Вдале їх поєднання — це завжди пошук, розкриття якихось відношень, а прийоми розв’язання — це інтуїція, володіння знаннями, ерудиція.

2. Мотиваційна хвилинка

— Перегляньте ілюстрації.

— Який куточок Африки нас запрошує у гості?

— Які у вас припущення?

— Чудеса природи нас чекають...

3. Актуалізація опорних знань

1) Аналіз контрольної роботи.

• Оголошення результатів виконання роботи.

• Колективна робота над типовими помилками.

• Індивідуальна робота над помилками, допущеними в контрольній роботі.

2) Математична розминка (з використанням прийому «Мозковий штурм», «Взаємоперевірка»).

Тестування

1. У якому рядку дроби розташовані в порядку спадання?

2. Які нерівності правильні?

3. Обери правильну відповідь.

Чому дорівнює 1/4 м?

а) 25 см;

б) 96 см;

в) 6 см.

Чому дорівнює 1/5 кілограма?

а) 995 г;

б) 95 г;

в) 200 г.

Чому дорівнює 1/4 години?

а) 15 хв;

б) 56 хв;

в) 64 хв.

4. Із ящика масою 24 кг відсипали восьму частину яблук. Скільки кілограмів яблук залишилось у ящику?

а) 16 кг;

б) 3 кг;

в) 21 кг.

5. За день туристи на човнах подолали відстань у 48 км, що складає 1/5 усього шляху. Скільки всього кілометрів вони мають пропливти?

а) 240 км;

б) 53 км;

в) 43 км.

6. На птахофабриці 8420 птахів: кури складають 3/5, гуси — 1/4 всіх птахів, решта — качки. Скільки на птахофабриці окремо курей, гусей та качок? Обери правильну відповідь:

а) 2947 курей, 3368 гусей, 2105 качок;

б) 5052 курей, 2105 гусей, 1263 качок.

б) Геометрична хвилинка.

— Накресліть квадрат зі стороною 4 см. Заштрихуйте 1/4 площі даного квадрата. Скільки квадратних сантиметрів ви заштрихували?

3) Каліграфічна хвилинка. Математичний диктант (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

1. На скільки 92 більше від 48?

2. У скільки разів 7200 більше 80?

3. 1/800 = 4. Знайти все число.

4. Знайти: 2/7 від 280.

5. Число 19 збільшити в 4 рази.

6. Число 500 зменшити на 308.

7. Число 84 зменшити в 6 разів.

8. Знайти добуток чисел: 18 і 6.

9. Яке число зменшили в 6 разів та отримали 16?

10. Обчислити: 720 : 8 : 3 ∙ 70

11. Число 350 збільшити в 2 рази.

12. На яке число зменшили 72 та отримали 54?

Відповіді: 44; 90; 3200; 80; 76; 192; 14; 108; 96; 2100; 700; 126.

4) Гра «Шифрувальник».

— Двоцифрові числа запишіть у порядку зростання.

44-Г

80-П

14-Є

90-Е

76-И

96-Т

Відповідь: Єгипет.

5) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).

Єгипет — держава на північному сході Африки та Синайському півострові в Азії. На півночі омивається Середземним морем, на сході — Червоним морем. Батьківщина однієї із найдавніших цивілізацій світу.

6) Гра «Вірю — не вірю».

• Африка — материк, поділений меридіаном навпіл. (Екватором).

• В Африці сонце весь рік гріє дужче, ніж у нас в Україні у найспекотніші дні липня або серпня.

• Африка — найбільший за площею материк.

• Африка розташована у всіх півкулях.

• На півночі Африку омиває Чорне море.

• По обидва боки від екватора простягаються степи Африки. (Ліси)

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (фронтально з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»)

Практична робота (№ 797, с. 130)

— Побудуйте прямокутник зі сторонами 10 см і 2 см. Чому дорівнюють 1/3 його периметра і 7/10 його площі?

Розв’язання:

1) 2 ∙ (10 + 2) = 2 ∙ 12 = 24 (см) — периметр;

2) 24 : 3 = 8 (см) — периметра;

3) 10 ∙ 2 = 20 (см2) — площа;

4) 20 : 10 ∙ 7 = 14 (см2) — площі.

Відповідь: 8 см — периметра, 14 см2 — площі.

— Яка тема нашого уроку?

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Мікрофон»)

— А для чого потрібно розв’язувати складені задачі, що включають знаходження дробу від числа?

— Де в житті нам знадобляться ці знання?

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Робота за підручником (с. 131-132).

а) Обчислення прикладів № 798 (з використанням прийому «Коментування»).

Відповіді:

1) 45; 36; 10; 50; 25; 3.

2) 60 ∙ 5 : 3 = 100;

3) (20 454 + 8406): 6 = 28 860 : 6 = 4810.

б) Розв’язування задачі № 799 (з використанням прийому «Я — вчитель»).

— Які компоненти відомі?

Коментування дітей (корекція вчителя).

Розв’язання:

1) 3400 : 8 = 425 (га) — площі;

2) 3400 + 425 = 3825 (га) — площа після розширення.

Відповідь: 3825 га площа паркової зони міста після розширення.

в) Самостійне розв’язування задачі № 800 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

— Які компоненти відомі?

Коментування дітей (корекція вчителя).

Розв’язання:

1) 100 - 60 = 40 (м) — ширина садиби; .

2) 100 ∙ 40 = 4000 (м2) — площа садиби;

3) 4000 : 8 ∙ 3 = 1500 (м2) — будівлі, двір і сад;

4) 4000 - 1500 = 2500 (м2) — город.

Відповідь: 2500 м2 займає город.

2) Фізкультхвилинка.

3) Розв'язування задачі № 801 (з використанням прийому «Коментування»).

— Які компоненти відомі?

Коментування дітей (корекція вчителя).

Розв’язання:

1) 30 ∙ 2 = 60 (грн) — коштують дві книжки;

2) 60 : 5 ∙ 6 = 72 (грн) — було у хлопчика спочатку.

Відповідь: 72 грн було у хлопчика спочатку.

4) Робота над задачею № 802.

— Прочитайте пояснення у підручнику.

5) Самостійна робота. Обчислення виразів № 803 (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

6) Робота в «Географічно-мультиплікаційній» студії.

а) Гра «Моментальне фото».

Запам'ятай та перекажи (робота в парах)

Єгипет по праву називають «колискою цивілізації», адже саме в цій древній державі багато років тому були зроблені відкриття, якими і сьогодні користується сучасна людина. Так, саме тут були винайдені мило, зубна паста, гребінець, ножиці, дезодорант і навіть взуття на підборах. Крім того єгиптяни також стали першими, хто використав чорнило і папір для письма.

Нинішні будівельники, швидше за все, не здогадуються, що саме в цій країні вперше виробили фаянс, скло і цемент.

У Стародавньому Єгипті так само вперше почали використовувати косметику. Макіяж наносили як жінки, так і чоловіки. Однак на відміну від сучасних жінок, тоді косметику використовували тільки як засіб для захисту від сонця.

б) Робота в «Мультиплікаційній» студії.

— А тепер — мультфільм повчальний! Для малят усіх — навчальний! («Географія-малятко» тітоньки Сови)

Назва серії

Стислий опис сюжету

Посилання на YouTube

Серія 5. Єгипет

Коти-мандрівники пливуть на великому човні по ріці Ніл. Знайомство не тільки з величними пірамідами і статуями Древнього Єгипту, але й з великими і злими крокодилами

https://www.youtube.com/watch?v=EdgiRz2SWnE&list=PLkL

wod_eIKOWJP45ZYSUd-

XEXHm6yCZ0b&index=5

— Що цікавого дізналися з цієї серії?

в) Гра «Перевір свої знання».

— Яке твердження є правильним?

1) Сахара — найменша пустеля планети;

2) Сахара — найпосушливіша пустеля планети;

3) Сахара — найбільша пустеля планети.-

— Яке твердження є правильним?

1) Ніл — найповноводніша річка Африки;

2) Конґо — найповноводніша річка планети;

3) Ніл — найдовша річка світу.

— Яке твердження є правильним?

1) Африка — найспекотніший континент;

2) Африка — найбільший континент;

3) Африка — найсухіший материк.

— На цьому завершується наша розповідь про найбільш цікаві факти про цю африканську країну, але Єгипет приховує ще стільки всього цікавого і неймовірного, що для його вивчення може знадобитися вічність!

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 132, № 804; 805.

2. Рефлексія (з використанням методу «Мікрофон»)

— Чого вчилися на сьогоднішньому уроці?

— Що вдалося найкраще?

— Що здалося складним?



Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити