Розробки уроків - Математика 4 клас II семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018

ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ДРОБАМИ. МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ, ЩО ЗАКІНЧУЮТЬСЯ НУЛЯМИ

УРОК 102. МНОЖЕННЯ ЧИСЕЛ, ЩО ЗАКІНЧУЮТЬСЯ НУЛЯМИ. ПОВТОРЕННЯ ПЕРЕСТАВНОГО ТА СПОЛУЧНОГО ЗАКОНІВ МНОЖЕННЯ. ЗОБРАЖЕННЯ КРУГЛОГО ЧИСЛА У ВИГЛЯДІ ДОБУТКУ ДВОХ ЧИСЕЛ, ОДНИМ ІЗ МНОЖНИКІВ ЯКОГО Є ЧИСЛО 10; 100; 1000. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ, ЩО ВКЛЮЧАЮТЬ ЗНАХОДЖЕННЯ ЧИСЛА ЗА ЙОГО ДРОБОМ

Мета:

формування предметних компетентностей: проаналізувати результати контрольної роботи; повторити переставний та сполучний закони множення, зображення круглого числа у вигляді добутку двох чисел, одним із множників якого є число 10; 100; 1000; закріплювати вміння розв'язувати задачі; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити географічні знання учнів (Північна Америка);

громадянської: привернути увагу учнів до проблем охорони навколишнього середовища та сприяти його збереженню.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: переставний та сполучний закони множення, круглі числа.

Міжпредметні зв'язки: українська мова, природознавство, літературне читання.

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

1) Робота над висловом.

З тих пір, як білий світ існує,

Нема людини, яка знань не потребує.

— Як розумієте цей вислів?

2) Мотиваційна хвилинка.

— Перегляньте ілюстрації.

— Який куточок планети нас запрошує у гості?

— Які у вас припущення?

— Чудеса природи нас чекають...

2. Актуалізація опорних знань

1) Математична розминка (з використанням прийомів «Мозковий штурм», «Взаємоперевірка»).

Тестування

Варіант 1

1. У якому рядку приклади записані в порядку зростання результату?

2. У якому рядку приклади записані в порядку спадання результату?

3. Запиши приклади та обчисли письмово.

Варіант 2

1. У якому рядку приклади записані в порядку зростання результату?

2. У якому рядку приклади записані в порядку зменшення результату?

3. Запиши приклади та обчисли письмово.

2) Гра «Математична естафета» (з використанням прийому «Тихе опитування»).

Хід гри

Учитель заздалегідь на трьох аркушах записує вирази на вивчені випадки множення та ділення. Об’єднує клас у три команди. За сигналом учителя учні розв’язують вирази, передаючи їх ланцюжком одне одному. Виграє команда, яка швидше поверне розв’язані вирази вчителю.

1. Чому дорівнює зменшуване, якщо від’ємник 42, а різниця 38?

2. Чому дорівнює другий доданок, якщо перший — 26, а сума 78?

3. Чому дорівнює другий доданок, якщо перший — 34, а сума 87?

4. Перетворити: 56 т 61 кг = [ ] кг.

5. Перетворити: 182 ц 3 кг = [ ] кг.

6. Перетворити: 73 км 82 м = [ ] м.

7. Перетворити: 91 ц 4 кг = [ ] кг.

8. Знайти добуток чисел: 26 і 3.

9. Знайти суму чисел: 57 і 38.

10. Знайти різницю чисел: 100 і 87.

11. Число 500 зменшити на 220.

Відповіді: 80; 52; 53; 56 061 кг; 18 203 кг; 73 082 м; 9104 кг; 78; 95; 13; 280.

3) Каліграфічна хвилинка. Гоа «Шифрувальник».

— Двоцифрові числа (крім іменованих) запишіть у порядку спадання.

80-М

53-Р

95-А

52-И

78-Е

13-К

Відповідь: Америка.

4) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).

Північна Америка є третім за величиною і кількістю населення континентом після Євразії та Африки. Найпоширеніша версія походження назви стверджує, що Америку було названо німецькими картографами Мартіном Вальдземюллером і Матіасом Рінгманом на честь італійського мандрівника Амеріго Веспуччі, який досліджував Південну Америку в 1497-1502 рр. і був першим європейцем, який висловив припущення, що Америка була не Вест- Індією, а окремим континентом, раніше не відомим європейцям.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (фронтально з використанням прийому «Коло ідей»)

— Пригадайте способи обчислення.

I спосіб: 6 ∙ 3 = 18

II спосіб: 3 ∙ 6 = 18

Висновок: 6 ∙ 3 = 3 ∙ 6

Від перестановки множників добуток не змінюється:

а ∙ b = b ∙ а — переставний закон множення.

— Розгляньте, як виконали множення.

— Що зробили спочатку в першому рядку? (Знайшли добуток перших двох чисел.)

— Що зробили потім у першому рядку? (Помножили цей добуток на третє число.)

— Що зробили спочатку в другому рядку? (Знайшли добуток другого і третього чисел.)

— Що зробили потім у другому рядку? (Помножили перше число на цей добуток.)

a ∙ b ∙ c = (a ∙ b) ∙ c = a ∙ (b ∙ c) — сполучний закон множення

Висновок. Щоб знайти добуток трьох чисел, можна добуток перших двох чисел помножити на третє число, або перше число помножити на добуток другого і третього чисел.

Самостійна робота (№807, с. і32) (з використанням прийому «Коментування»)

— Поясни дії.

— Поясни різні способи обчислення.

— Виконай обчислення.

— Яка тема нашого уроку?

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Мікрофон»)

— У яких ще завданнях може знадобитися знання цих правил? (Розв’язування прикладів, рівнянь, задач)

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Робота за підручником (с. 132-133) (з використанням прийому «Коментування»).

а) Обчислення прикладів, користуючись правилами, — № 808. Гра «Хто швидше?».

Відповіді: 20; 60; 5300; 1500; 18000; 15000; 80 000; 200.

б) Самостійне розв’язування виразів № 809 (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

Коментування дітей (корекція вчителя).

1. Розглянь запис і поясни.

2.Запиши у вигляді добутку:

в) Самостійна робота над задачею № 810, с. 132 (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

Розв’язання:

40 ∙ 10 = 400 (с.)

Відповідь: 400 сторінок у книзі.

Коментування дітей (корекція вчителя).

2) Фізкультхвилинка.

3) Робота над задачею №812 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

— Розгляньте задачу і поясніть її розв’язання.

Розв’язання:

1) 24 ∙ 3 = 72 (кг) — усього сиру;

2) 72 - 24 = 48 (кг) — залишилося після приготування ватрушок;

3) 48 - 36 = 12 (кг)

Відповідь: 12 кг сиру залишилося в пекарні.

4) Розв'язування логічної задачі № 813.

Розв’язання:

1) 123 456 : 3 = 41 152 — третина 1-го числа;

2) 123 456 + 789 = 124 245 — сума чисел;

3) 124 245 - 41 152 = 83 093

5) Робота в «Географічно-мультиплікаційній» студії.

а) Гра «Моментальне фото».

Запам'ятай та перекажи (робота в парах)

Північна Америка — материк контрастів. З космосу вона нагадує величезний трикутник, повернутий широкою стороною на північ, що неначе вмерзає в кригу Північного Льодовитого океану. А на півдні лагідне тепле море омиває береги, порослі зеленню лісів і луків. Північна Америка — надзвичайно дивовижний материк. Саме тут можна зустріти географічні дива та парадокси. Острів Гренландія — «зелена земля», а насправді вкрита шаром льоду до 3 400 м. Океан з оманливою назвою Тихий. Саме на цьому материку розташовані найдивовижніші об’єкти: унікальна карстова печера — Мамонтова, один із найкрасивіших і найдивовижніших водоспадів світу — Ніагарський, найбільше прісноводне озеро — озеро Верхнє — найбільше з п’яти Великих озер Північної Америки, велична та яскрава річка — одна з найдовших у світі — Міссісіпі, друга за довжиною гірська система світу — Кордильєри. Це все вона — Північна Америка. Кому не захотілось би там побувати?

б) Робота в «Мультиплікаційній» студії.

— А тепер — мультфільм повчальний! Для малят усіх — навчальний! («Географія-малятко» тітоньки Сови)

Назва серії

Стислий опис сюжету

Посилання на YouTube

Серія 6. Північна

Америка

Північна Америка — величезний континент, і перетнути його нашим котам-мандрівникам не так уже й просто. Тим більш, якщо на їхньому шляху зустрінуться войовничі індіанці

https://www.youtube.com/watch?v=j 8DpUQc2c8k&index=6&list?=PLkLwod_eIKOWJP45ZYSUd-XEXHm6yCZ0b

— Що цікавого дізналися з цієї серії?

5) Гра «Вірю — не вірю».

• Чи вірите ви, що Північна Америка розташована у південній півкулі? (Ні)

• Чи вірите ви, що Північна Америка третій за величиною материк? (Так)

• Чи вірите ви, що в Північній Америці найвища гірська система — Кордильєри? (Ні)

• Чи вірите ви, що в Північній Америці протікає річка Міссісіпі? (Так)

• Чи вірите ви, що на материку не існує екологічних проблем? (Ні)

Якщо людина добре серце має,

Вона іде у світ добро творить.

В її очах любов і ласка сяє,

Така людина сонечком горить.

— Будьте і ви, діти, як маленькі .сонечка. Творіть добро, саджайте ліси, очищуйте джерела і ріки, любіть свою землю-матінку, і вона відповість вам любов’ю і щедрістю, та й будуть на нашій землі мир і злагода.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 133, № 812; 813.

2. Рефлексія (з використанням методу «Мікрофон»)

• Яке завдання вас найбільше зацікавило? Чому?

• Якими законами множення користувалися?

• Як називаються числа при діленні? результат ділення?

• Де можна використати отримані на уроці знання?

• Які риси характеру допомагали навчатися, а які — заважали?

Активність, апатія, ввічливість, упертість, дисциплінованість, допитливість, ініціативність, наполегливість, неуважність, незібраність, недбалість, організованість.

• Чи з’явилося почуття самоповаги від роботи на уроці? Похваліть себе!





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити