Розробки уроків - Математика 4 клас II семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018

МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ БАГАTOЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ НА ОДНОЦИФРОВЕ ЧИСЛО

УРОК 67. МНОЖЕННЯ БАГАТОЦИФРОВОГО ЧИСЛА НА ОДНОЦИФРОВЕ У ВИПАДКУ, КОЛИ В СЕРЕДИНІ ПЕРШОГО МНОЖНИКА Є НУЛІ. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ З ДВОМА БУКВЕНИМИ ДАНИМИ

Мета:

формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з письмовим множенням у випадку, коли в середині першого множника е нулі; формувати вміння розв'язувати задачі з двома буквеними даними; вдосконалювати навички усних та письмових обчислень; розвивати критичне мислення,, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про чарівність краєвидів та дивовижність куточків України (Асканія-Нова);

громадянської: привернути увагу учнів до проблем охорони навколишнього середовища та сприяти його збереженню.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: множник, добуток, розрядний склад числа.

Міжпредметні зв'язки: українська мова, природознавство, мистецтво.

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

2. Актуалізація опорних знань

1) Усне опитування.

• Хто ви?

Ми — діти України.

• Що вас цікавить?

Життя лісу і поля, степу і моря.

• Що вас зворушує?

Схід сонця і спів птахів.

• Що вас турбує?

Стан повітря, яким ми дихаємо; вода, яку ми п’ємо; земля на якій ми живемо.

• Що вас об’єднує?

Любов до рідної землі, віра в те, що ми здатні зробити нашу Батьківщину прекраснішою.

• Для чого ми прийшли у світ?

Щоб сміятись і радіти

У довкіллі чарівнім!

2) Мотивація навчальної діяльності.

— Смішарики — допитливі малята. Вони нам приготували запитання.

• Що таке заповідники? (Природні ділянки, які охороняються та де заборонена будь-яка господарча діяльність; територія, повністю вилучена з господарського користування з метою збереження та вивчення природних об’єктів і процесів.)

• 3 якою метою їх створюють? (З метою збереження та вивчення природних об’єктів і процесів)

3) Усні обчислення (з використанням прийому «Інтрига»),

— Назву заповідника дізнаємось завдяки відповідям математичного диктанту.

• Записати число: сорок шість тисяч вісімдесят два.

• Яке число зменшили на 73 і отримали 28?

• У скільки разів більше 7200 від 9?

• Чому дорівнює ділене, якщо дільник 7, а частка 13?

• Знайти різницю чисел: 840 і 39.

• Обчислити: 400 + 300 - 500 + 800.

• Знайти 1/7 від 3500.

• Знайти 5/7 від 28.

4) Гра «Шифрувальники». Робота в парах.

46 082;101;800;91;801;1000; 500;20.

А-20

К-101

І-800

О-1000

С-91

Н-500

Я-801

В-46082

— Знайдіть значення виразів, запишіть у порядку зростання замість числа відповідну букву («-» означає повтори букв), складіть слово. («Асканія-Нова»)

5) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії).

Біосферний заповідник «Асканія-Нова» ім. Ф. Е. Фальц-Фейна — науково- дослідна установа в системі Національної академії аграрних наук України, державний заповідник, заснований у 1898 році Фрідріхом Фальц-Фейном. Розташований біля смт Асканія-Нова Чаплинського району Херсонської області (відкіля і колишня назва заповідника — «Чаплі»). Назву місцевості дав один з її попередніх власників — герцог Ангальт-Кетенський у 1841 році на честь маєтку Асканія в Німеччині.

— Цікаві факти нас чекають попереду...

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Мозковий штурм»)

— Поясніть усний і письмовий способи обчислення — № 550 (с. 90) (з використанням прийому «Коментування»).

— Проаналізуйте та поясніть спосіб обчислення.

5062 ∙ 3 = 15 186

— Який зробимо висновок? (Письмове множення багатоцифрових чисел на одноцифрове число виконують так само, як і трицифрових. Якщо в середині багатоцифрових чисел є нуль, то множення на нуль відбувається за загальним правилом 0 ∙ а = 0.)

— Яка тема уроку?

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням прийому «Мікрофон»)

— А для чого потрібно вміти виконувати множення виду 5062 ∙ 3?

— Де в житті нам знадобляться ці знання?

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Робота за підручником (с. 90-91).

а) Самостійне письмове обчислення прикладів № 551 (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

Можливе використання пам’ятки.

Варіант 1

4073 ∙ 4 = 16 292 20 073 ∙ 9 = 180 657

Варіант 2

20 904 ∙ 6 = 125 424 30 007 ∙ 4 = 120 028

б) Самостійне письмове обчислення виразів № 552 (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

Варіант 1

2306 ∙ 6 = 13 836 30 094 ∙ 7 = 210 658

Варіант 2

40 801 ∙ 9 = 367 209 40 059 ∙ 3 = 120 177

в) Виконання завдання № 553. Гра «Парне — непарне». Робота в групах.

— Наведіть приклади парних/непарних чисел. Чому вони називаються парними / непарними?

— Знайдіть парні числа та поясніть свій вибір.

1-ша група — виконати завдання з парними числами;

2-га група — виконати завдання з непарними числами.

2) Фізкультхвилинка

3) Робота над задачею № 554 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

— Які компоненти відомі?

Коментування дітей (корекція вчителя).

— Прочитайте питання задачі.

— Що дізнаємося?

— Складіть план розв’язання задачі.

— Запишіть розв’язання.

Розв’язання:

1224 ∙ k — кількість глядачів у великому залі за день;

208 ∙ с — кількість глядачів у малому залі за день;

1224 ∙ k + 208 ∙ с — кількість глядачів у кінотеатрі за день.

Якщо k = 5 і с = 4, то 1224 ∙ 5 + 208 ∙ 4 = 6952 (гл.)

Відповідь: 6952 глядачів може обслугувати кінотеатр за день.

4) Творча робота над задачею № 555 (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

Коментування дітей (корекція вчителя).

Рухомий об’єкт

Швидкість

Час

Відстань

Катер

27 км/год

3 год

Буксир

18 км/год

3 год

Розв’язання:

І спосіб

1) 27 ∙ 3 = 81 (км) — пройшов катер за 3 години;

2) 18 ∙ 3 = 54 (км) — пройшов буксир за 3 години;

3) 81 - 54 = 27 (км) — відстань між буксиром і катером через 3 години.

II спосіб

1) 27 - 18 = 9 (км/ч) — більше проходив катер;

2) 9 ∙ 3 = 27 (км)

Відповідь: 27 км — відстань між ними через 3 години.

5) Робота в «Математично-художній» студії.

Гімнастика для очей «Будиночок для птахів»

— А тепер ми малюємо невідомих поки нам птахів.

— В орнітопарку нараховують понад 60 різновидів птахів — лебеді, фазани, качки, лелеки, гуси єгипетські та індійські, страуси.

Африканський страус належить до найбільших птахів планети, має вагу до 175 кг, висоту тіла 2 м 70 см. Птах довгий час може обходитися без води, але при нагоді охоче п’є та купається. За висновками науковців, страуси в давнину мешкали на півдні сучасної України, в Азії — до сучасної Монголії. В умовах неволі живе до 50 років. Яйце африканського страуса важить 2 кг і трохи більше. Вони втратили здатність літати, пересуваються суходолом пішки або бігом, мають неприємний характер.

Творче завдання: намалювати тварину самостійно.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 91, № 556; 557.

2. Рефлексія (з використанням методу «Мікрофон»)

• Яке завдання вас найбільше зацікавило? Чому?

• Що цікавого запам’ятали про заповідник Асканія-Нова?

• Як виконати множення трицифрового числа, у якому в середині є нуль, на одноцифрове?

• Поясніть спосіб обчислення 3078 ∙ 7.

• Де можна використати ці знання?

• Які риси характеру допомагали навчатися, а які — заважали?

Активність, апатія, ввічливість, упертість, дисциплінованість, допитливість, ініціативність, наполегливість, неуважність, незібраність, недбалість, організованість.

• Чи з’явилося почуття самоповаги від роботи на уроці? Похваліть себе.



Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити