Розробки уроків - Математика 4 клас II семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018

ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ДРОБАМИ. МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ, ЩО ЗАКІНЧУЮТЬСЯ НУЛЯМИ

УРОК 108. ПРАВИЛО ДІЛЕННЯ ЧИСЛА НА ДОБУТОК. УСНЕ ДІЛЕННЯ КРУГЛИХ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ НА РОЗРЯДНІ ЧИСЛА. ЗАДАЧІ НА ПРОПОРЦІЙНЕ ДІЛЕННЯ. ПОВТОРЕННЯ ДІЛЕННЯ З ОСТАЧЕЮ НА ОДНОЦИФРОВЕ ЧИСЛО

Мета:

формування предметних компетентностей: повторити правило ділення числа на добуток двох чисел та його застосування при обчисленні; пояснити учням прийом усного ділення круглих багатоцифрових чисел на розрядні; готувати до засвоєння письмового ділення на розрядні числа; опрацювати задачу на пропорційне ділення та задачу з дробом; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про безпечне довкілля (види транспорту);

здоров'язбережувальної: виховувати відповідальне ставлення до власного здоров'я.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: розрядний склад чисел, ділення числа на добуток двох чисел, пропорційне ділення.

Міжпредметні зв'язки: українська мова, літературне читання, основи здоров'я.

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Звучить музика-релакс.

1) Робота над загадками.

• Йде з села до села,

А з місця не зрушить. (Дорога)

• Маленькі будиночки

По місту біжать.

А в цих будиночках

Люди сидять. (Автобуси, трамваї, тролейбуси)

• Я не їм вівса, ні сіна,

Дайте випити бензину.

Усіх коней обжену,

Кого хочеш здожену. (Машина)

2) Мотиваційна хвилинка.

— Як можна об’єднати слова-відгадки одним словом?

— Ми не можемо уявити свого життя без транспорту, без доріг, світлофорів, пішохідних переходів. Відстані між районами, установами, магазинами такі значні, що подолати їх можна тільки за допомогою транспорту, який може бути не тільки корисним, але й небезпечним, якщо не знаєш правил дорожнього руху. Повторімо їх...

— А для цього ми маємо підготуватися до випробувань. Покажемо свої знання та вміння!

2. Актуалізація опорних знань

1) Усне опитування.

— Як називають компоненти та результат дії додавання; віднімання; множення; ділення?

— Як знайти невідомий доданок; множник; від’ємник; дільник; зменшуване; ділене?

— Чи може значення суми (добутку) дорівнювати одному з доданків (множнику)? У яких випадках?

— Чи може значення добутку дорівнювати нулю? У яких випадках?

— Чи може значення різниці (частки) дорівнювати зменшуваному (діленому)? У яких випадках?

— Чи може значення різниці (частки) дорівнювати нулю? У яких випадках?

— Чи може значення частки дорівнювати 1? У яких випадках?

2) Усні обчислення (з використанням прийому «Мозковий штурм»).

а) 18 : 4; 34 : 7; 55 : 9; 52 : 7.

б) Обчисліть зручним способом.

в) Із одного села у протилежних напрямках вийшли два пішоходи. Яка відстань буде між ними через 5 год, якщо швидкість одного пішохода 4 км/год, а другого — 6 км/год? (50 км)

3) Математичний диктант (з використанням прийомів «Мозковий штурм», «Взаємоперевірка»).

Варіант 1

Варіант 2

1. Знайти добуток 18 і 4.

1. Знайти добуток: 19 і 3.

2. Знайти різницю чисел: 731 28.

2. Знайти різницю чисел: 62 і 24.

3. Знайти частку чисел: 90 і 15.

3. Знайти частку чисел: 84 і 12.

4. Знайти суму чисел: 38 і 48.

4. Знайти суму чисел: 47 і 36.

5. Число 24 збільшити в 4 рази.

5. Число 36 збільшити в 3 рази.

6. Число 84 зменшити в 4 рази.

6. Число 96 зменшити в 3 рази.

7. На скільки 28 менше 60?

7. На скільки 34 менше 70?

8. У скільки разів 8000 більше 80?

8. У скільки разів 9000 більше 90?

9. Перетворити: 356 т 46 кг = [ ] кг.

9. Перетворити: 294 дм 62 мм = [ ] мм.

10. Чому дорівнює ділене, якщо дільник 12, а частка 6?

10. Чому дорівнює ділене, якщо дільник 13, а частка 7?

11. Число 5600 зменшити в 100 разів.

11. Число 4200 зменшити в 10 разів.

12. Число 86 000 зменшити в 10 разів.

12. Число 67 000 зменшити в 100 разів.

4) Каліграфічна хвилинка.

Відповіді:

Варіант 1. 72; 45; 6; 86; 96; 21; 32; 100; 356 046 кг; 72; 56; 8600.

Варіант 2. 57; 38; 7; 83; 108; 32; 36; 100; 29 462 мм; 91; 420; 670.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Мозковий штурм»)

— Пригадайте способи обчислення. Поясніть застосування правила ділення числа на добуток для усного ділення на двоцифрове та розрядне числа (№ 858, с. 138).

— Розгляньте обчислення. Поясніть зручність способу обчислень (№ 859, с. 138).

— Яка тема уроку?

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням дійової гри «За і проти»)

— Чи треба вміти виконувати дію ділення числа на добуток? (Відповіді учнів.)

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Робота за підручником (с. 138).

а) Обчислення прикладів № 860 (з використанням прийому «Коментування»).

б) Обчислення прикладів № 861 (з використанням прийому «Коментування»).

в) Самостійне розв’язування задачі № 862 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

— Які компоненти відомі?

Коментування дітей (корекція вчителя).

— Поясніть, про що дізнаємося кожною дією.

Розв’язання:

1) 60 - 20 = 40 (т) — другим автомобілем;

2) 60 : 12 = 5 (т) — за один рейс;

3) 20 : 5 = 4 (рейс.) — перший автомобіль;

4) 40 : 5 = 8 (рейс.) — другий автомобіль.

Відповідь: 4 рейси зробив перший автомобіль і 8 рейсів — другий автомобіль.

2) Фізкультхвилинка.

3) Обчислення прикладів на ділення з остачею — № 863; 864 (с. 139).

а) Приклади № 863 (з використанням прийому «Коментування»).

б) Приклади № 864 (самостійно з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

4) Робота в «Мультиплікаційній» студії.

— А тепер — мультфільм повчальний! Для малят усіх — навчальний! («Азбука безпеки на дорозі» тітоньки Сови)

Назва серії

Стислий опис сюжету

Посилання на YouTube

Серія 2. Види

транспорту

Про те, якими бувають види транспорту, розповідають і показують дітям тітонька Сова та її помічники. Разом з ними дітлахи проїдуться у трамваї, тролейбусі та автобусі

— Що цікавого дізналися з цієї серії?

5) Гра «Безпечне довкілля» (з використанням прийому «Мозковий штурм»). Робота в командах.

— І знову — випробування на кмітливість і ваші знання.

Чому світлофор назвали світлофором? («Світ» — світло, «фор» (гр.) — несу)

• Чому на машинах, навіть удень, загоряються червоні вогники? (Гальма, повороти)

• Назвіть спеціальні машини.

• Чому на деяких машинах установлені «мигалки»?

• Чому не можна перебігати дорогу перед транспортом, який уже дуже близько? (V = 60 км/год, гальмівний шлях за 1 с = 16 м, V = 80 км/год, гальмівний шлях = 22 м.)

• Чому червоне світло означає «йти заборонено»? (Це сигнал тривоги: червоний колір добре видно, він «кидається» в очі і вдень, і вночі; червоного кольору в природі мало.)

• Що слід зробити, якщо сталася дорожньо-транспортна пригода?

• Де можна переходити дорогу? (Де є зебра, світлофор, пішохідний перехід)

— Отже, транспорт — наш вірний друг! Але, забуваючи про власну безпеку, нехтуючи правилами дорожнього руху, люди можуть стати жертвою власної необдуманої поведінки. Адже транспорт може бути не тільки корисним, але й небезпечним, якщо не знаєш правил дорожнього руху.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 139, № 865; 866.

2. Рефлексія (з використанням методу «Мікрофон»)

• Яке завдання вас найбільше зацікавило? Чому?

• Як називаються числа при діленні?

• Як знайти ділене? дільник?

• Що нового дізналися на уроці?

• Передайте зміст своєї діяльності на уроці за допомогою трьох дієслів.

• Передайте свій емоційний стан після уроку за допомогою трьох прикметників.

• Чи мали вплив інші люди на досягнення успіху на уроці? Кому ви хочете подякувати?


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити