Розробки уроків - Математика 4 клас II семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018

ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ДРОБАМИ. МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ, ЩО ЗАКІНЧУЮТЬСЯ НУЛЯМИ

УРОК 112. ДІЛЕННЯ ВИДУ 45 780 : 60; 299 600 : 700. ЗАДАЧІ НА РУХ

Мета:

формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з діленням багатоцифрових чисел на розрядні числа; удосконалювати вміння розв'язувати задачі на рух; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний Інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про безпечне довкілля (різні дороги);

здоров'язбережувальної: виховувати відповідальне ставлення до власного здоров'я.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: ділення багатоцифрових чисел, розрядний склад числа.

Міжпредметні зв'язки: українська мова, літературне читання, основи здоров'я.

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Мотиваційна хвилинка

Життя швидке, мов магістраль,

Чимдуж всі тиснуть на педаль,

Летять на світло й на червоне,

Поглянеш — в жилах кров холоне.

І маєш прикрий результат...

— Підраховано, що з моменту появи перших автомобілів на вулицях і дорогах нашої планети загинуло більше трьох мільйонів людей, і далі щорічно гинуть до 250 тисяч. Протягом останніх років в Україні внаслідок автомобільних аварій загинуло 3,5 тисячі та було поранено понад 30 тисяч дітей у віці до 16 років.

— Як сьогодні ми будемо берегти своє здоров’я?

— Які у вас припущення?

— А для цього ми маємо підготуватися до випробувань. Покажемо свої знання та вміння.

2. Актуалізація опорних знань

1) Гра «Уважний пішохід» (з використанням прийому «Мозковий штурм»).

• Хто такий пішохід?

• Назвіть кращих «друзів» пішоходів.

• Де мешкає «зебра»?

• Як може представник ДПС покарати пішохода за порушення правил?

• Чому не можна переходити вулицю на жовтий сигнал світлофора?

• Чому не можна перебігати дорогу перед транспортом, який рухається?

• 3 якого боку тротуару повинен ходити пішохід?

• Чи можна читати книжку, коли переходиш вулицю? А їсти?

• Хто повинен поступитися рухом на пішохідному переході: пішохід чи автомобіль?

• Як дізнатися, куди повертатиме транспортний засіб?

• 3 якого боку слід обходити автобус?

• Якщо поблизу немає машин, чи можна переходити вулицю на червоне світло?

• Що слід робити, коли їде машина швидкої допомоги із сиреною, а світло для пішоходів зелене?

• Чому перехрестя є небезпечним місцем?

2) Математичний диктант (з використанням прийому «Мозковий штурм»).

Варіант 1

Варіант 2

1. Знайти різницю чисел: 820 і 380.

1. Знайти різницю чисел: 730 і 270.

2. Знайти суму чисел: 350 і 290.

2. Знайти суму чисел: 460 і 280.

3. Знайти добуток чисел: 19 і 5.

3. Знайти добуток чисел: 18 і 4.

4. Знайти частку чисел: 91 і 7.

4. Знайти частку чисел: 96 і 8.

5. Число 15 000 зменшити в 15 разів.

5. Число 25 000 зменшити в 25 разів.

6. Число 380 збільшити в 2 рази.

6. Число 260 збільшити в 2 рази.

7. Знайти периметр прямокутника зі сторонами: 11 м і 9 м.

7. Знайти периметр квадрата зі стороною 9 м.

8. Записати формулу знаходження відстані.

8. Записати формулу знаходження часу.

9. Знайти площу квадрата зі стороною 7 м.

9. Знайти площу прямокутника зі сторонами: 7 м і 8 м.

10. Обчислити: 320 : 80 ∙ 60 : 10 : 3.

10. Обчислити: 560 : 70 ∙ 30 : 10 : 4.

11. Перетворити: 93 км 9 м = [ ] м.

11. Перетворити: 46 т 4 кг = [ ] кг.

12. Знайти 5/8 от 640.

12. Знайти: 5/6 від 360.

3) Каліграфічна хвилинка (з використанням прийомів «Коментування», «Взаємоперевірка»).

Варіант 1

— Виписати числа (крім іменованих чисел та запису формули) у порядку спадання.

1000; 760; 640; 440; 400; 95; 13; 8.

Варіант 2

— Виписати числа (крім іменованих чисел та запису формули) у порядку зростання.

6; 12; 72; 300; 460; 520; 740; 1000.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Мозковий штурм»).

— Розгляньте приклади № 896 (с. 143).

— Згадайте способи ділення трицифрового числа на двоцифрове число, на круглі десятки.

— Поясніть, як знаходили частку чисел 299 600 і 700.

— Яка тема нашого уроку?

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням ділової гри «За і проти»)

— Чи треба вміти здійснювати ділення багатоцифрових чисел на круглі числа? (Відповіді учнів.)

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Робота за підручником (с. 142-143).

а) Письмове обчислення прикладів № 897 (з використанням прийому «Коментування»),

1) 11 480 : 40 = 287

2) 26 880 : 70 = 384

Перевірка: 384 ∙ 70 = 26 880

б) Обчислення прикладів № 893 (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

457 : 60 = 7 (ост. 37)

378 : 60 = 6 (ост. 18)

в) Робота над задачею № 894 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

— Які компоненти відомі?

Коментування дітей (корекція вчителя).

Розв’язання:

1) 30 - 20 = 10 (км/год) — швидкість гусеничного трактора;

2) 30 + 10 = 40 (км/год) — загальна швидкість тракторів;

3) 120 : 40 = 3 (год) — проїдуть.

Відповідь: через 3 години відстань між тракторами буде 120 км.

2) Фізкультхвилинка.

Руханка «Естафета»

Клас об’єднують у 2 групи і пропонують завдання: якнайшвидше написати на дошці (плакаті, фліпчарті) слова за темою «Безпека на дорогах». Але за умови, що перший учень з кожної групи підводиться з місця і пише на дошці лише одну — першу букву, сідає і передає крейду (маркер, фломастер) наступному члену групи, який пише другу літеру в слові і т. д. Гру завершено, коли одна з команд закінчить написання визначених слів.

3) Самостійне розв'язування задачі № 898 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

— Які компоненти відомі?

Коментування дітей (корекція вчителя).

— Поясніть, про що дізнаємося кожною дією.

Розв’язання:

1) 480 : 6 = 80 (км/год) — швидкість автомобіля;

2) 80 : 4 ∙ 3 = 60 (км/год) — швидкість мотоцикла;

3) 480 : 60 = 8 (год) — потрібно мотоциклу.

Відповідь: за 8 годин мотоцикл подолає відстань 480 км.

4) Розв'язування задачі з логічним навантаженням № 899 (з використанням методу «Коло ідей»).

Розв’язання:

1) 92 : 2 = 46 (км) — півдороги;

2) 46 : 2 = 23 (км) — залишилося проїхати.

5) Робота в «Мультиплікаційній» студії.

— А тепер — мультфільм повчальний! Для малят усіх — навчальний! («Азбука безпеки на дорозі» тітоньки Сови)

Назва серії

Стислий опис сюжету

Посилання на YouTube

Серія 7. Різні дороги

Тітонька Сова розповідає дітям про те, як правильно переходити дорогу в невеликих населених пунктах

https://www.youtube.com/watch?v=3fjen7XepG0& index=7&list=PLkLwod_eIKOV2UGuTOtrMoakeLmSSHgXC

— Що цікавого дізналися з цієї серії?

б) Гра «Уважний пішохід» (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

Об’єднання учнів у групи (за кольорами світлофору).

Завдання для груп:

вибрати із запропонованого набору предметних малюнків:

1-ша група «Зелені» — що допомагає пішоходам, щоб не потрапити в аварію;

2-га група «Червоні» — які дії не можна робити, коли знаходишся на дорозі.

Учитель роздає малюнки та аркуші паперу у вигляді валізи, діти мають туди «покласти» вибрані малюнки.

Діти утворюють коло, беруться за руки і промовляють: «Я (ім’я) бажаю собі і всім людям на землі щасливої дороги».

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 144, № 900; 901.

2. Рефлексія

Гра «Продовжіть речення»

• На уроці я вчився(лася)...

• Мені було цікаво...

• Складним здалося...

• Хочу ще краще навчитися...





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити