Розробки уроків - Математика 4 клас II семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018

ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ДРОБАМИ. МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ, ЩО ЗАКІНЧУЮТЬСЯ НУЛЯМИ

УРОК 113. ДІЛЕННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ НА ДВОЦИФРОВІ КРУГЛІ ЧИСЛА У ВИПАДКУ, КОЛИ В ЧАСТЦІ Є НУЛІ. ЗАДАЧІ З БУКВЕНИМИ ДАНИМИ. РІВНЯННЯ

Мета:

формування предметних компетентностей: опрацювати випадки письмового ділення багатоцифрових чисел на розрядні, коли в частці є нуль; удосконалювати вміння учнів розв'язувати задачі, рівняння; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про безпечне довкілля (складні дорожні умови);

здоров'язбережувальної: виховувати відповідальне ставлення до власного здоров'я.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: ділення багатоцифрових чисел, розрядний склад числа.

Міжпредметні зв'язки: українська мова, літературне читання, основи здоров'я.

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Мотиваційна хвилинка

Вправа «Асоціативний кущ» (з використанням прийому «Мозковий штурм»)

Складання асоціативної схеми за відповідями учнів.

— Які асоціації пов’язані у вас із поняттям «безпека на дорозі»?

Приклади: пішоходи, машини, похід, водій, світлофор, швидкість, ДПС, ДТП.

— Як сьогодні ми будемо берегти своє здоров’я?

— Які у вас припущення?

— А для цього ми маємо підготуватися до випробувань. Покажемо свої знання та вміння.

2. Актуалізація опорних знань

1) Фронтальне опитування.

• У яких місцях пішоходу дозволяється переходити дорогу?

• Що означає червоний сигнал світлофора?

• Як обійти автобус на зупинці?

• Чи дає дорожній знак «Діти» перевагу пішоходу при переході дороги?

• Як пішохід повинен пересуватися заміською дорогою, де немає тротуару?

• Для чого вздовж дороги наносять лінію розмітки?

• У який бік під час переходу дороги необхідно подивитися в першу чергу?

• На який сигнал світлофора можна переходити дорогу?

• Назвіть ділянку вулиці, якою дозволяється йти пішоходам.

• Де потрібно перетинати проїжджу частину, якщо немає позначеного пішохідного переходу?

• Чому не можна переходити дорогу навскіс?

2) Математичний диктант (з використанням прийому «Мозковий штурм»).

Варіант 1

Варіант 2

1. Знайти 4/9 від 450.

1. Знайти 3/4 від 160.

2. 1/300 = 6. Знайти все число.

2. 1/400 = 3. Знайти все число.

3. Порівняти дроби: 3/45 і 3/34

3. Порівняти дроби: 7/35 і 7/27.

4. Порівняти дроби: 5/83 і 7/83.

4. Порівняти дроби: 9/46 і 8/46.

5. Перетворити: 58 км 2 м = [ ] м.

5. Перетворити: 62 кг 6 г = [ ] г.

6. Знайти суму чисел: 460 і 290.

6. Знайти суму чисел: 350 і 580.

7. Знайти різницю чисел: 730 і 580.

7. Знайти різницю чисел: 840 і 570.

8. Знайти добуток чисел: 23 і 4.

8. Знайти добуток чисел: 32 і 3.

9. Знайти частку чисел: 96 і 3.

9. Знайти частку чисел: 48 і 4.

10. Обчислити: 700 - 500 + 600 - 400 + 300.

10. Обчислити:800 - 400 - 300 + 500 - 200.

11. Число 8300 зменшити в 100 разів.

11. Число 4600 зменшити в 100 разів.

12. Число 2450 збільшити в 10 разів.

12. Число 317 збільшити в 100 разів.

3) Каліграфічна хвилинка (з використанням прийому «Коментування», «Взаємоперевірка»).

Варіант 1

— Виписати числа (крім іменованих чисел та запису формули) у порядку спадання.

24 500; 1800; 750; 700; 200; 150; 92; 83; 32.

Варіант 2

— Виписати числа (крім іменованих чисел та запису формули) у порядку зростання.

12; 46; 96; 120; 270; 400; 930; 1200; 31 700.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Мозковий штурм»)

— Розгляньте приклади № 903 (с. 144) та поясніть розв’язування.

— Знайдіть частки і перевірте дією множення.

27 600 : 60 = 460 Перевірка: 460 ∙ 60 = 27 600

32 560 : 80 = 407 Перевірка: 407 ∙ 80 = 32 560

121 600 : 40 = 3040 Перевірка: 3040 ∙ 40 = 121 600

— Яка тема нашого уроку?

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням ділової гри «За і проти»)

— Чи треба вміти здійснювати ділення багатоцифрових чисел на двоцифрові круглі числа? (Відповіді учнів.)

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Робота за підручником (с. 144-145).

а) Обчислення прикладів № 904 (з використанням прийому «Коментування»).

5760 : 60 = 96

20 160 : 70 = 288

б) Самостійне розв'язування рівнянь № 905 (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

в) Самостійне розв’язування задачі № 906 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

— Які компоненти відомі?

Коментування дітей (корекція вчителя).

— Поясніть, про що дізнаємося кожною дією.

— Розв’яжіть задачу двома способами.

Розв’язання:

I спосіб

1) 18 ∙ 150 = 2700 (грн) — вторгували за перший день;

2) 30 ∙ 150 = 4500 (грн) — вторгували за другий день;

3) 4500 - 2700 = 1800 (грн)

Відповідь: на 1800 грн більше вторгували другого дня.

II спосіб

1) 18 + 30 = 48 (cm.) — всього продали за 2 дні;

2) 48 ∙ 150 = 7200 (грн) — вторгували за два дні;

3) 18 ∙ 150 = 2700 (грн) — вторгували за перший день;

4) 7200 - 2700 = 4500 (грн) — вторгували за другий день;

5) 4500 - 2700 = 1800 (грн)

Відповідь: на 1800 грн більше вторгували другого дня.

2) Фізкультхвилинка (під мотив пісні «Будьте здорові...»).

Всі будьте здорові,

Живіть ви багато,

І майте машини

У кожній ви хаті.

Та правила знайте і знаки вивчайте,

І гальмувати не забувайте!

Хай діти ніколи на дорогах не грають,

Хай різні аварії їх обминають!

А пішохід, обережна людина,

Завжди бережеться автомобіля!

3) Самостійна робота над задачею № 907 (с. 144).

Ознайомившись з умовою задачі, учні самостійно її розв’язують.

Перше число — Ь

Друге число — у k разів менше.

Сума цих чисел — ?

b = 9870, k = 30

Розв’язання:

b + (b : k)

9870 + (9870 : 30) = 10 199

9870 : 30 = 329 — друге число;

9870 + 329 = 10 199 — сума двох чисел.

Відповідь: 10 199 — сума двох чисел.

Коментування дітей (корекція вчителя).

4) Робота в «Мультиплікаційній» студії.

— А тепер — мультфільм повчальний! Для малят усіх — навчальний! («Азбука безпеки на дорозі» тітоньки Сови)

Назва серії

Стислий опис сюжету

Посилання на YouTube

Серія 8. У погану погоду

Серія про правила дорожньої безпеки в погану погоду (дощ, снігопад, туман)

https://www.youtube.com/watch?v=NxDuCRYk60U&index=8&list=PLkLwod_ eIKOV2UGuTOtrMoakeLmSSHgXC

— Що цікавого дізналися з цієї серії?

5) Гра «Моментальне фото» (з використанням прийомів «Мозковий штурм», «Взаємоперевірка»). (Робота в парах.)

ОСОБЛИВОСТІ РУХУ ПІШОХОДІВ ЗА СКЛАДНИХ ДОРОЖНІХ УМОВ

Коли туман, опади, ожеледь, виникають складні дорожні умови. Так, на слизькій чи мокрій дорозі значно погіршується гальмовий шлях транспортних засобів, це може призвести до наїзду на пішоходів. Окрім того, пішоходів може засліпити світло фар автомобілів. Щоб уникнути травмування, необхідно:

• переходити тільки тоді, коли впевнений, що транспорт знаходиться на достатній відстані;

• не можна переходити дорогу в місцях, де вона має круті повороти;

• у темний час потурбуватися, щоб виділити себе на проїжджій частині чи узбіччі (блискучі предмети, предмети білого кольору).

При переході дороги в умовах недостатньої видимості необхідно оцінити дорожню ситуацію ліворуч і праворуч. І тільки переконавшись у безпеці, переходити дорогу.

6) Складання «Сенкану» до поняття «пішохід»» (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

Пішохід.

Організований, дисциплінований.

Виконує, контролює, використовує.

Дисциплінований пішохід дотримує правил дорожнього руху.

Людина, дитина.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 145, № 909; 910.

2. Рефлексія

Гра «Продовжіть речення»

• На уроці я вчився(лася)...

• Мені було цікаво...

• Труднощі виникли, тому що...

• На наступному уроці хочу навчитися...



Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити