Розробки уроків - Математика 4 клас II семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018

МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ БАГАTOЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ НА ОДНОЦИФРОВЕ ЧИСЛО

УРОК 68. МНОЖЕННЯ ЧИСЕЛ, ЯКІ ЗАКІНЧУЮТЬСЯ НУЛЯМИ

Мета:

формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з прийомом письмового множення круглих чисел; почати роботу з ознайомлення із задачами на спільну роботу; вдосконалювати навички усних та письмових обчислень; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про чарівність краєвидів та дивовижність куточків України (Дністровський каньйон);

громадянської: привернути увагу учнів до проблем охорони навколишнього середовища та сприяти його збереженню.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: множник, добуток, розрядний склад числа.

Міжпредметні зв'язки: українська мова, природознавство, мистецтво.

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Психологічна настанова

— На одній зі снігових хмар жила весела Сніжинка, яка дуже любила подорожувати. Разом зі своїми сестричками плавно линула вона на сніговій хмаринці понад лісом, луками, містами та селами. Інколи хмарка зупинялась і тоді сніжинки злітали з неї додолу, на землю. Та наша Сніжинка все не наважувалась покинути матусю-хмаринку. Але одного разу все змінилося. Снігова хмаринка пропливала над каньоном і Сніжинка побачила неповторну красу природи. їй у ту ж хвилину захотілося все узнати про нього, її підхопив легенький вітерець і поніс-закружляв на землю...

— Подорожуючи математичною країною, смішарики нам і допоможуть...

2. Актуалізація опорних знань

1) Усні обчислення (з використанням прийому «Тихе опитування»).

а) Назвіть 6 послідовних чисел від 48 094; від 37 073; від 59 069.

б) Назвіть числа, які отримаємо в результаті дії додавання.

в) Знайти помилки і виправити їх.

2) Математичний диктант (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

• Знайти суму чисел 2300 і 520.

• Знайти різницю чисел 9000 і 2600.

• На скільки 8000 більше ніж 5500?

• На скільки 3300 менше ніж 650?

• Зменшуване 870, від’ємник 420. Знайти різницю.

• Число 7700 зменшити на 600.

• Число 4800 зменш на 1100.

• Число 7000 зменшити на 1600.

• Число 4300 зменш на 180.

• Зменшуване 9300, від’ємник 310. Знайти різницю

Відповіді: 2820; 6400; 2500; 2650; 450; 7100; 3700; 5400; 4120; 8990.

3) Каліграфічна хвилинка.

— Випишіть відповіді математичного диктанту.

— Дівчата виписують відповіді у порядку зростання.

450; 2500; 2650; 2820; 3700; 4120; 5400; 6400; 7100; 8990.

— Хлопці виписують відповіді у порядку спадання.

8990; 7100; 6400; 5400; 4120; 3700; 2820; 2650; 2500; 450.

4) Робота за індивідуальними картками.

Картка 1

1. Обчислити суми.

2450 + 3420 3270 + 2610

6530 + 2460 5380 + 4610

2. Розв’язати рівняння.

х + 4200 = 5400

х - 3500 = 1000

Картка 2

1. Обчислити суми.

2730 + 3160 6240 + 4120

5430 + 2360 4620 + 2170

2. Розв’язати рівняння.

х + 4120 = 5360

х - 2360 = 1000

Картка 3

1. Обчислити суми.

6310 + 2570 2730 + 5140

3930 + 4060 7250 + 1640

2. Розв’язати рівняння.

х + 2730 = 6980

х - 3420 = 1280

5) Інформаційна хвилинка. Робота зі словником (або інформація з Інтернету: матеріал з Вікіпедїї — вільної енциклопедії).

Каньйон (ісп. canon — глибока ущелина) — ерозійна форма рельєфу, глибока долина між кручами, зазвичай вимита річкою. На відміну від ущелини, переважно все дно каньйону зайнято руслом річки.

Національний природний парк «Дністровський каньйон» — природоохоронна територія в Україні, в межах Борщівеького, Заліщицького, Бучацького та Монастириського районів Тернопільської області. Парк створений з метою збереження цінних природних та історико-культурних комплексів і об’єктів лісостепової зони в районі середньої течії річки Дністер. Створений З лютого 2010 року. Перебуває у віданні Міністерства охорони навколишнього природного середовища України та Державної служби заповідної справи.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Мозковий штурм»)

— Поясніть як міркували, знаходячи добутки (М 559, с. 91).

1200 ∙ 4 = 4800 7000 ∙ 4 = 28000

12 сот. ∙ 4 = 48 сот. 7 тис. ∙ 4 = 28 тис.

— Розгляньте письмові способи множення багатоцифрових чисел, що закінчуються нулями.

2400 ∙ 6 = 14 400

— Розгляньте перший спосіб.

0 помножити на 6 буде 0. Пишемо 0. 0 помножити на 6, буде 0. Пишемо 0. 4 помножити на 6, буде 24, 4 пишемо, 2 запам’ятовуємо. 2 помножити на 6, буде 12 і ще 2, буде 14. Пишемо 14.

Другий спосіб. Два нулі, які були наприкінці першого множника, залишилися і в кінці добутку. Таким чином, два нулі зносимо. Тому множники розміщують по-іншому. Другий множник записують так, щоб нулі залишились праворуч.

— Яка тема уроку?

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням методу «Мікрофон»)

— А для чого потрібно знати правило множення чисел, які закінчуються нулями?

— Де в житті нам знадобляться ці знання?

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Робота за підручником (с. 91).

а) Обчислення прикладів з нової теми № 560 (з використанням прийому «Коментування»).

Можливе використання пам’ятки.

— Розгляньте, як записується дія множення, якщо один з множників закінчується нулями. Поясніть, як помножили числа.

Коментування дітей, корекція вчителя.

— Здійсніть обчислення прикладів (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

б) Обчислення значення виразу — № 561 (використання прийому «Взаємоперевірка»).

а ∙ 10 + 300, якщо а = 4; 40; 400; 210

Відповіді: 340; 700; 4300; 2400.

2) Фізкультхвилинка.

Тут трава росте висока,

Тут стежинонька вузька.

Вище руки, вище ноги —

Непроста у нас дорога.

А тепер ідемо боком —

Із підскоком, із підскоком.

Походили на носочках,

А тоді на п’ятах.

Випростали добре спини

І звели лопатки.

3) Робота над задачами — № 564 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

1) Маса 6 коней: 600 ∙ 6 = 3600 кг = 3 т 6 ц (відповідь записати в тоннах і центнерах).

Маса 2 корів: 480 ∙ 2 = 960 кг = 9 ц 60 кг

Маса 10 овець: 40 ∙ 10 = 400 кг = 4 ц (відповідь записати в центнерах).

2) 480 ∙ 2 - 600 = 360 (кг) — маса 2 корів більше маси 1 коня.

3) 480 : 30 = 16 (кіз) — за масою замінює 1 корова;

30 ∙ 5 + 40 ∙ 4 = 310 (кг) — маса 5 кіз і 4 овець разом.

4) Творча робота над задачею № 563 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

— Які компоненти відомі?

Коментування дітей (корекція вчителя).

— Що в задачі відоме?

— Що необхідно дізнатися? (Потрібно дізнатися, скільки сторінок набирають на комп'ютері два оператори разом.)

— Чи можемо відразу відповісти на питання задачі?

— Що потрібно знати, щоб відповісти на питання задачі?

— Це задача на спільну роботу. Оператори працюватимуть спільно. Запишіть вираз для розв’язання задачі.

Розв’язання:

(20 + 24) ∙ k, якщо k = 5, то (20 + 24) ∙ 5 = 220 (сторінок).

— Як зміниться відповідь, якщо k = 10? Перевірте!

(20 + 24) ∙ 10 = 440; 440 - 220 = 220

5) Розв'язування завдання з логічним навантаженням № 562 (з використанням прийому «Коло ідей»).

Відповідь: Роза тримає лілії, Маргарита — троянди, Лілія — маргаритки.

6) Робота в «Математично-художній» студії.

Гімнастика для очей «Світ рибок»

— А тепер ми намалюємо невідомих поки нам риб.

— У річці Дністер — понад 40 видів риб: короп, підуст, окунь, сом, марена, лящ, судак, щука, верховодка та багато інших. Велика кількість жаб і раків свідчать про допустиму екологічну чистоту дністровської води. Порівняно з іншими великими річками, Дністер увижається однією з найчистіших річок Європи.

Природа нас і любить, й надихає,

Дає людині світло і тепло,

Пісні й красу на серце посилає,

Щоб гарно нам і затишно було.

Надія Красоткіна

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 92, № 565; 566.

2. Рефлексія (з використанням методу «Мікрофон»)

• Яке завдання вас найбільше зацікавило? Чому?

• Що цікавого ви дізналися про Дністровський каньйон?

• Як засвоїли новий матеріал? («Квітка засвоєння»)

Учні прикріплюють на дошці пелюстки квітки:

зелені — все зрозуміло;

сині — майже все зрозуміло;

жовті — зрозуміло наполовину;

оранжеві — дещо зрозуміло;

червоні — нічого незрозуміло.

• Де можна використати ці знання?





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити