Розробки уроків - Математика 4 клас II семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018

ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ДРОБАМИ. МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ, ЩО ЗАКІНЧУЮТЬСЯ НУЛЯМИ

УРОК 118. МНОЖЕННЯ ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ НА ДВОЦИФРОВІ. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ЧИСЛА ЗА ДВОМА РІЗНИЦЯМИ

Мета:

формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з алгоритмом множення трицифрового числа на двоцифрове; удосконалювати вміння розв'язувати задачі на знаходження числа за двома різницями; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про безпечне довкілля (побутові прилади);

здоров'язбережувальної: виховувати відповідальне ставлення до власного здоров'я.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: множбння трицифрового числа на двоцифрове.

Міжпредметні зв'язки: українська мова, літературне читання, основи здоров'я.

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

1) Психологічна настанова.

Звучить музика-релакс.

Не стався до життя безпечно і байдуже,

Воно одне. Тому тримайся, друже.

Цінуй хвилинку у житті і мить,

Яка дає можливість просто жить.

Надія Красоткіна

2) Мотиваційна хвилинка (з використанням прийому «Мозковий штурм»).

Гра «Підкажи словечко»

• Електронна обчислювальна машина. (Комп’ютер)

• Апарат для очищення від пилу килимів, меблів, предметів одягу. (Пилосос)

• Металевий нагрівальний прилад для прасування одягу, білизни тощо. (Праска)

• Пристрій, переважно у вигляді шафи, для охолодження, замороження та тривалого зберігання продуктів. (Холодильник)

• Радіотехнічний пристрій з екраном для прийому телевізійних передач. (Телевізор)

— Як можна назвати всі ці предмети? (Побутові прилади)

— Для чого потрібні побутові прилади? (Вони полегшують працю людей.)

— Які побутові прилади ви знаєте? (Діти називають слова, учитель виставляє на набірному полотні відповідні предметні малюнки.)

— Як сьогодні ми будемо берегти своє здоров’я?

— Які у вас припущення?

— А для цього ми маємо підготуватися до випробувань. Покажемо свої знання та вміння.

2. Актуалізація опорних знань

1) Математична розминка (з використанням прийомів «Мозковий штурм», «Взаємоперевірка»).

Гра «Ланцюжок»

Знайдіть добуток чисел 17 і 20; збільште в 2 рази, збільште на 2; зменште у 2 рази; зменште на 2; дізнайтеся, у скільки разів отримане число більше, ніж 3; дізнайтеся, на скільки отримане число більше, ніж 3; знайдіть добуток отриманого числа і 6; знайдіть частку від ділення отриманого числа на 10; зменште у 22 рази; збільште в 150 разів; збільште на 150.

Відповіді: 340; 680; 682; 341; 339; 113; 110; 660; 66; 3; 450; 600.

2) Завдання для опитування учнів.

Картка 1

1. Виконай множення письмово.

69 ∙ 42; 57 ∙ 38

2. Знайди площу прямокутника, довжина якого 56 м, ширина — 28 м.

Картка 2

1. Виконай множення письмово.

78 ∙ 36; 54 ∙ 39

2. Знайди площу прямокутника, довжина якого 65 м, ширина 29 м.

3) Математичний диктант (з використанням прийому «Мозковий штурм»).

Варіант 1

Варіант 2

1. Знайти різницю чисел: 480 і 360.

1. Знайти різницю чисел: 590 і 460.

2. Число 800 зменшити на 460.

2. Число 700 зменшити на 430.

3. Знайти добуток чисел: 16 і 6.

3. Знайти добуток чисел: 13 і 7.

4. Число 340 збільшити в 2 рази.

4. Число 420 збільшити в 2 рази.

5. Знайти суму чисел 340 і 590.

5. Знайти суму чисел: 280 і 660.

6. Знайти частку чисел: 91 і 13.

6. Знайти частку чисел: 96 і 16.

7. Число 840 зменшити в 2 рази.

7. Число 680 зменшити в 2 рази.

8. Перетворити 42 370 кг = [ ] т [ ] ц [ ] кг.

8. Перетворити: 82 537 кг = [ ] т [ ] ц [ ] кг.

9. Обчислити: 81:9:3-8:6-4:2 - 700.

9. Обчислити 64:8:2-6:3-2:4 - 900.

10. Знайти: 6/7 від 560.

10. Знайти: 5/8 від 720.

11. Записати число: 52 тисячі 57.

11. Записати число: 42 тисячі 89.

4) Каліграфічна хвилинка (з використанням прийому «Коментування», «Взаємоперевірка»).

Варіант 1

— Виписати числа (крім іменованих чисел) у порядку спадання.

52 057; 5600; 930; 680; 480; 420; 340; 120; 96; 7.

Варіант 2

— Виписати числа (крім іменованих чисел) у порядку зростання.

6; 91; 130; 270; 340; 450; 840; 940; 3600; 42 089.

ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (фронтально з використанням прийому «Коло ідей»)

— Поясніть, як помножили трицифрове число на двоцифрове.

428 ∙ 37 = 15 836

• Увага! При письмовому способі знаходження добутку на основі переставного закону дії множення можна спочатку помножити число на одиниці, а потім — на десятки, потім — на сотні.

— Яка тема уроку?

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням методу «Мікрофон»)

— А для чого потрібно вміти множити трицифрове число на двоцифрове?

— Де в житті нам знадобляться ці знання?

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Робота за підручником (с. 148-149).

а) Самостійна робота. Письмове обчислення прикладів, спираючись на пояснення, — № 930 (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

б) Самостійне розв’язування задачі № 928 (з подальшою перевіркою вчителем).

Розв’язання:

1) 78 ∙ 10 = 780 (г) — маса цілого торта;

2) 780 : 4 = 195 (г) — маса 1/4 частини торта.

Відповідь: 195 г важить 1/4 частина торта.

2) Фізкультхвилинка.

Вправа-руханка «Упізнай мене» (показати рухами, жестами, мімікою)

• Розповідаю новини. (Радіо)

• Зберігаю продукти. (Холодильник)

• Прибираю в кімнаті. (Пилосос)

• Допомагаю розмовляти на відстані. (Телефон)

• Готую обід. (Газова або мікрохвильова пічка)

• Доглядаю за одягом. (Пральна машина, праска)

3) Робота над задачею № 931 (робота в міні-групах з використанням прийому «Я — вчитель»).

— Які компоненти відомі?

— Що відомо в задачі?

— Що потрібно дізнатися?

— Яка величина в задачі однакова?

— Що потрібно знати, щоб відповісти на питання задачі?

— На скількох машинах відправили 9 т капусти?

Розв’язання:

1) 7 - 4 = 3 (маш.) — перевезли 9 т капусти;

2) 9 : 3 = 3 (т) — вантажність однієї машини;

3) 3 ∙ 7 = 21 (т)

Відповідь: 21 т капусти відправили у другий день.

Коментування дітей (корекція вчителя).

4) Самостійне розв'язування задачі № 932 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

— Які компоненти відомі?

Коментування дітей (корекція вчителя).

Розв’язання:

1) 25 ∙ 12 = 300 (кг) — маса цукерок;

2) 300 : 30 = 10 (кг) — маса 1 ящика печива.

Відповідь: 10 кг — маса одного ящика печива.

5) Робота в «Мультиплікаційній» студії.

— А тепер — мультфільм повчальний! Для малят усіх — навчальний! («Уроки обережності» тітоньки Сови)

Назва серії

Стислий опис сюжету

Посилання на YouTube

Серія 2. Побутові

прилади

Серія з циклу «Уроки обережності» з тітонькою Совою про те, що дітям слід бути обережними з різними побутовими приладами. Домовинок Неслуха покаже всі небезпеки, які можуть чатувати на неуважного малюка

https://www.youtube.com/watch?v=OjDDm_

sc2Ps&index=2&list=PLkLwodelKOWQNGsdUZMngU3f6PeyKjwN

— Що цікавого дізналися з цієї серії?

6) Гра «Чому мене так називають» (з використанням методу «Мікрофон»).

Пилосос — ... (так називають, тому що він всмоктує пил).

Холодильник — ... (так називають, тому що він за допомогою холоду зберігає продукти).

Пральна машина — ... (так називають, тому що вона пере одяг).

Газова піч — ... (так називають, тому що вона працює від газу).

Пояснення вчителем значення слів Телефон — ... (далеко, чути).

Телевізор — ... (далеко, бачити).

Магнітофон — ... (магнітний запис, відтворення звуку).

7) Гра «Моментальне фото». Поради фіксиків.

• Не користуватися несправними предметами побутової техніки.

• Не залишати без нагляду предмети побутової техніки, які працюють.

• У разі виникнення будь-якої проблеми — негайно повідомляти про це дорослих.

• Перед початком роботи ознайомитися з інструкцією щодо користування цим побутовим приладом (розпитати батьків).

• Не слід тривалий час тримати ввімкненими електроприлади.

• Не намагатися самостійно ремонтувати предмети побутової техніки; звертатися до майстерні.

Подбай про себе, щоб було безпечно,

А між людьми веди себе сердечно.

Надія Красоткіна

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 149, № 933; 934.

2. Рефлексія

Гра «Продовжіть речення»

• На уроці я вчився(лася)...

• Мені було цікаво...

• Труднощі виникли, тому що...

• На наступному уроці хочу навчитися...





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити