Розробки уроків - Математика 4 клас II семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018

ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ЗА РІК

УРОК 126. ДІЛЕННЯ ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ НА ДВОЦИФРОВЕ

Мета:

формування предметних компетентностей: закріплювати вміння учнів ділити трицифрові числа на двоцифрове; вдосконалювати обчислювальні навички, вміння розв'язувати задачі; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про безпечне довкілля (незнайомці);

здоров'язбережувальної: виховувати відповідальне ставлення до власного здоров'я.

Тип уроку: урок повторення й удосконалення знань, умінь і навичок.

Основні терміни і поняття: ділення багатоцифрових чисел на двоцифрові, розрядний склад чисел.

Міжпредметні зв'язки: українська мова, літературне читання, основи здоров'я.

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

1) Вітання.

Любіть себе та інших поважайте,

Своє життя й здоров’я бережіть

І правильно дорогу вибирайте,

Якщо бажаєте до старості дожить.

Дорогу виберіть до рідної вам школи,

Щоб світлою и безпечною була.

І навпростець теж не ходіть ніколи,

Собі та іншим не бажайте зла.

2) Мотиваційна хвилинка.

Гра «Поет, можливо, ти нездібний, та знати правила потрібно»

Хоч ви зовсім ще малята,

але пам’ятайте,

Якщо ви самі удома,

то запам’ятайте:

ви людину незнайому

в дім свій... (не пускайте).

Бо дитя не може знати,

в кого що на думці.

Незнайомець може мати

зброю в своїй... (сумці).

Може речі всі забрати

і дитину вбити.

Тож не треба... (відчиняти)

краще потерпіти,

доки тато, доки мама

не прийдуть до... (хати).

Вам людину незнайому

не треба... (впускати).

Двері добре... (зачиняйте)

Кожен раз, постійно!

Правила... (запам’ятайте)

і живіть... (спокійно)!

— Як сьогодні ми будемо берегти своє здоров’я?

— Які у вас припущення?

— А для цього ми маємо підготуватися до випробувань. Покажемо свої знання та вміння.

2. Актуалізація опорних знань

1) Математична розминка.

а) Калейдоскоп задач (з використанням прийому «Коментування»).

• Задача 1

У магазині за 5 ведмедиків заплатили а грн. Скільки коштуватимуть 7 таких ведмедиків?

Поміркуйте і складіть вираз для розв’язання задачі.

а : 5 ∙ 7

• Задача 2

На а сорочок витратили 36 м сатину. Скільки таких сорочок можна пошити з 54 м сатину?

Отримали вираз: 54 : (36 : а).

• Задача 3

Із b м тканини пошили 28 дитячих халатів. Скільки потрібно тканини на 15 дорослих халатів, якщо на кожен використовувати на 1 м більше, ніж на дитячий халат?

(b : 28 + 1) ∙ 15

б) Калейдоскоп прикладів (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

— Визначте, за якою ознакою частки об’єднані у стовпчики.

73 048 : 4 817 344 : 24

157 448 : 8 796 636 : 79

9864 : 9 8326 : 46

(У першому стовпчику всі частки мають одноцифровий дільник, у другому — двоцифровий.)

— Не виконуючи ділення, визначте кількість цифр у значенні кожної частки.

Розгляньмо перший стовпчик.

73 048 : 4

157 448 : 8

9864 : 9

У прикладі 73 048 : 4 в частці будуть 5 цифр, адже перше неповне ділене — 7 десятків тисяч.

У прикладі 157 448 : 8 в частці теж будуть 5 цифр, бо перше неповне ділене — 15 десятків тисяч.

У прикладі 9864 : 9 в частці отримаємо 4 цифри, оскільки перше неповне ділене — 9 тисяч.

— Визначте кількість цифр у значенні часток цих прикладів.

817 344 : 24

796 636 : 79

8326 : 46

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (фронтально з використанням прийому «Коло ідей»)

— Розгляньте обчислення (№ 978, с. 154).

— Прочитайте пояснення ділення на двоцифрове число без остачі та з остачею.

— Зробіть висновок.

— Яка тема уроку?

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням методу «Мікрофон»)

— А для чого потрібно вміти ділити багатоцифрові числа на двоцифрові?

— Де в житті нам знадобляться ці знання?

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Робота за підручником (с. 154-155).

а) Самостійна робота. Обчислення прикладів, спираючись на пояснення № 979 (з використанням прийому «Коментування»).

453 : 62 = 7 (ост. 19)

505 : 74 = 6 (ост. 61)

б) Самостійна робота над задачею № 980 з подальшою перевіркою вчителем (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

Розв’язання:

1) 468 : 78 = 6 (год) — перший поїзд;

2) 603 : 67 = 9 (год) — другий поїзд;

3) 9 - 6 = 3 (год) — більше другий поїзд.

Відповідь: на 3 години другий поїзд був у дорозі більше, ніж перший.

в) Усна робота над задачею № 981 (з використанням прийому «Я — вчитель»).

— Які компоненти відомі?

Коментування дітей (корекція вчителя).

2) Фізкультхвилинка. Вірш-руханка «Так — ні».

Чи правда, друже мій, що в парк

Кладуть рогатку у рюкзак?.. (Ні)

А до бруднуль і розбишак

Чи є в людей повага?.. (Ні)

Чи босим бігти по росі.

Ти любиш рано-вранці?.. (Так)

Ану, скажіть мерщій мені,

Чи треба зуби чистить?.. (Так)

Відповідай, коли мастак,

Ти руки з милом миєш?.. (Так)

Чи можна, ти скажи мені,"

Читати книжку в ліжку?.. (Ні)

Скажи, морози крижані

Страшні спортсменам взимку?.. (Ні)

Чи можна їсти всім у смак

Немитих груш і яблук?.. (Ні)

3) Робота над задачею № 982 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

— Які компоненти відомі?

Коментування дітей (корекція вчителя).

Розв’язання:

1) 207 + 195 + 204 = 606 (кр.) — за три рази;

2) 606 : 3 = 202 (кр.) — у середньому.

Відповідь: 202 кроки в середньому до школи.

4) Самостійна робота над задачею № 983 (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

Розв’язання:

1) 220 ∙ 3 = 660 (кг) — меду з 1 га;

2) 660 : 3 ∙ 4 = 880 (кг) — з 3/4 га.

Відповідь: 880 кг меду одержать з 3/4 га липових насаджень.

Коментування дітей (корекція вчителя).

5) Робота в «Мультиплікаційній» студії.

— А тепер — мультфільм повчальний! Для малят усіх — навчальний! («Уроки обережності» тітоньки Сови)

Назва серії

Стислий опис сюжету

Посилання на YouTube

Серія 8. Незнайомці

Серія з циклу «Уроки обережності» з тітонькою Совою — про те, що слід стерегтися незнайомих людей і ніколи з ними самим не спілкуватися

https://www.youtube.com/watch?v=mmudOARk6Io&

index=8&list=PLkLwod_elKOWQNGsdUZMngU3f6PeyKjwN

— Що цікавого дізналися з цієї серії?

6) Гра «Знайди правильний вибір» (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

Презентація роботи в групах

1. Телефонний дзвінок.

— Я — мамина колега по роботі. Твоя мама нездужає. Я зараз підійду до тебе, візьму для мами в домашній аптечці ліки. Ти хочеш, щоб мама одужала? Відчини двері.

(Дверей не відчиняти. Зателефонувати на роботу до мами, до тата — повідомити їх про дзвінок).

2. Дзвінок у двері.

— Пожежа! Всі горимо! Відчиняйте двері! Рятуйтесь!

(Не відчиняйте. Зателефонуйте сусідам, перепитайте. Вийдіть на балкон, оцініть ситуацію.)

3. Дзвінок у двері.

У вічко дверей бачите маленьку гарненьку дівчинку чи хлопчика. Дитина просить попити.

(Не відчиняйте. Збоку можуть стояти дорослі пройдисвіти. Запропонуйте звернутися до сусідів.)

— Правила пам’ятайте і живіть спокійно.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 155, № 985; 986.

2. Рефлексія (з використанням методу «Мікрофон»)

• Яке завдання вас найбільше зацікавило? Чому?

• Як засвоїли новий матеріал? («Квітка засвоєння»)

Учні прикріплюють на дошці пелюстки квітки:

зелені — все зрозуміло;

сині — майже все зрозуміло;

жовті — зрозуміло наполовину;

оранжеві — дещо зрозуміло;

червоні — нічого не зрозуміло.

• Для чого Потрібно вміти ділити багатоцифрові числа на двоцифрові?

3. Прощання

Інструкція: учні в парах беруться за руки й дарують одне одному усмішку: кожен повертається до свого сусіда і, сказавши йому те, що викликало в ньому захоплення, і побажавши йому чогось гарного, усміхається. Учитель дякує класу за роботу.





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити