Розробки уроків - Математика 4 клас II семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018

ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ЗА РІК

УРОК 127. ДІЛЕННЯ ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ НА ДВОЦИФРОВІ З ОСТАЧЕЮ У ВИПАДКУ ДВОЦИФРОВОЇ ЧАСТКИ. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ СЕРЕДНЬОГО АРИФМЕТИЧНОГО (ознайомлення)

Мета:

формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з діленням три- цифрових чисел на двоцифрові з остачею у випадку двоцифрової частки, із задачами на знаходження середнього арифметичного; закріплювати вміння розв'язувати ускладнені задачі на знаходження четвертого пропорційного; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про безпечне довкілля (підземелля);

здоров'язбережувальної: виховувати відповідальне ставлення до власного здоров'я.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: ділення багатоцифрових чисел на двоцифрові, ділене, дільник, частка.

Міжпредметні зв'язки: українська мова, літературне читання, основи здоров'я.

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

1) Вітання.

Якщо ти хочеш швидко підростати

І розвиватися як слід,

Себе повинен вберігати

І захищатися від бід.

Яка ж біда спіткати може?

О, бід навколо ціла тьма,

Ти не роби, чого негоже,

Не підставляй себе дарма.

2) Мотиваційна хвилинка. Уривок з «Казки про вовченят» Надії Красоткіної.

Назавжди запам’ятайте

Правила, як день, ясні.

А тепер відповідайте

Коротко чи «так», чи «ні».

— Горище, старий літак —

Це ж не місце іграм?

— «Так!»

— А тепер скажіть мені,

В ліфтах можна гратись?

— «Ні!»

— І в підвалі аж ніяк

Не підходить гратись?

— «Так!»

— Як сьогодні ми будемо берегти своє здоров’я?

— Які у вас припущення?

— А для цього ми маємо підготуватися до випробувань. Покажемо свої знання та вміння.

2. Актуалізація опорних знань

1) Математична розминка.

а) Усні обчислення.

1. Укажіть стрілкою маршрут від найменшої відповіді до найбільшої.

2. З’єднайте стрілками приклади з однаковими відповідями.

б) Калейдоскоп прикладів (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

— Відновіть зниклі цифри, не виконуючи обчислень.

Обчислюючи приклад 1612 : 31, міркуємо так: 2 — це правильна цифра. Тоді, щоб знайти першу цифру, потрібно 16 сотень поділити на 3 десятки, буде 5 десятків. Відповідь прикладу: 52.

У прикладі 21 888 : 72 шукаємо першу цифру. 21 тисячу поділити на 7 десятків, дорівнює 3 сотні. Відповідь прикладу: 304.

У прикладі 61 908 : 67 потрібно визначити третю цифру. Нам відомо, що приклад розв’язаний правильно. Ділене закінчується на 8, дільник — на 7. Число 4, помножене на 7, у результаті дає число, що закінчується на 8. Адже 7 ∙ 4 = 28. Отже, 61 908 : 67 = 924.

2) Математичний диктант (з використанням прийому «Мозковий штурм»).

Варіант 1

Варіант 2

1. Знайти різницю чисел: 480 і 360.

1. Знайти різницю чисел: 590 і 480.

2. Число 900 зменшити на 530.

2. Число 800 зменшити на 540.

3. Число 160 збільшити в 4 рази.

3. Число 130 збільшити в 4 рази.

4. Знайти добуток чисел: 340 і 2.

4. Знайти добуток чисел: 420 і 2.

5. Число 480 збільшити на 110.

5. Число 360 збільшити на 120.

6. Знайти частку чисел: 91 і 13.

6. Знайти частку чисел: 96 і 16.

7. Число 840 зменшити в 2 рази.

7. Число 680 зменшити в 2 рази.

8. Перетворити: 52 480 кг = [ ] т [ ] кг.

8. Перетворити: 93 648 м = [ ] км [ ] м.

9. Перетворити: 47 569 м = [ ] км [ ] м.

9. Перетворити: 36 570 кг = [ ] т [ ] ц [ ] кг.

10. Обчислити; 81 : 9 : 3 ∙ 8 : 6 ∙ 4 : 2 ∙ 70.

10. Обчислити: 64 : 8 : 2 ∙ 6 : 3 ∙ 2 : 4 ∙ 90.

11. Знайти 6/7 від 56.

11. Знайти 8/9 від 72.

3) Каліграфічна хвилинка (з використанням прийомів «Коментування», «Взаємоперевірка»).

Варіант 1

— Виписати числа (крім іменованих) у порядку зростання.

7; 48; 120; 370; 420; 560; 590; 640; 680.

Варіант 2

— Виписати числа (крім іменованих) у порядку спадання.

840; 520; 480; 360; 340; 260; 110; 64; 6.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (фронтально з використанням прийому «Коло ідей»)

— Розгляньте запис дії і прочитайте пояснення (№ 987, с. 155-156).

— Зробіть висновок.

— Яка тема уроку?

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням методу «Мікрофон»)

— А для чого потрібно вміти ділити багатоцифрові числа на двоцифрові з остачею?

— Де в житті нам знадобляться ці знання?

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Робота за підручником (с. 155-157).

а) Обчислення прикладів, спираючись на пояснення № 988 (робота в парах із використанням прийому «Взаємоперевірка»).

785 : 23 = 34 (ост. 3) 438 : 12 = 36 (ост. 6)

356 : 34 = 10 (ост. 16) 1252 : 26 = 48 (ост. 4)

б) Самостійна робота над задачею № 989 з подальшою перевіркою вчителем (з використанням прийому «Коментування»).

Розв’язання:

1) 1 ц 23 кг ∙ 8 = 123 ∙ 8 = 984 (кг) — маса 8 білуг;

2) 984 : 12 = 82 (кг) — маса одного осетра.

Відповідь: 82 кг — маса одного осетра.

в) Робота над задачею № 990 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

— Які компоненти відомі?

Коментування дітей (корекція вчителя).

Розв’язання:

I спосіб

1) 222 : 37 = 6 (м) — купили тканини;

2) 6 : 3 = 2 (c.) — можна пошити.

Відповідь: 2 сукні можна пошити.

II спосіб

1) 37 ∙ 3 = 111 (грн) — коштує тканина на одну сукню;

2) 222 : 111 = 2 (с.) — можна пошити.

Відповідь: 2 сукні можна пошити.

2) Фізкультхвилинка

3) Усна робота над задачею № 991 на знаходження середнього арифметичного (з використанням прийому «Я — вчитель»).

— Які компоненти відомі?

Коментування дітей (корекція вчителя).

Зверніть увагу! Запам’ятайте!

Щоб знайти середнє арифметичне кількох чисел, треба їх суму поділити на кількість цих чисел.

4) Самостійна робота над задачею № 992 (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

— Які компоненти відомі?

Коментування дітей (корекція вчителя).

Розв’язання:

1) 2 кг 200 г + 1 кг 600 г = 3 кг 800 г — маса двох кролів;

2) 3 кг 800 г : 2 = 3800 : 2 = 1 кг 900 г — середня маса.

Відповідь: 1 кг 900 г — середня маса кролів.

5) Самостійна робота.

— Знайдіть значення виразу а : 6 + 60 за таблицею № 993 (с. 157). (Гра «Хто швидше?»)

Відповіді: 60; 61; 69; 72; 120; 160; 220.

6) Робота в «Мультиплікаційній» студії.

— А тепер — мультфільм повчальний! Для малят усіх — навчальний! («Уроки обережності» тітоньки Сови)

Назва серії

Стислий опис сюжету

Посилання на YouTube

Серія 11. Підземелля

Серія з циклу «Уроки обережності» з тітонькою Совою — про те, що дітям у жодному разі: не можна лізти у підземелля — у підвали, люки, печери і т. ін.

https://www.youtube.com/watch7v=JFDIpYTkTLs&list=PLkLwod_еІК OWQNGsdUZMngU3f6PeyKjwN&index=11

— Що цікавого дізналися з цієї серії?

7) Гра «Моментальне фото». Робота в парах (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

Запам’ятай небезпечні місця для ігор!

Горища, підвали, ліфти, трансформаторні будки, дахи різних будівель, драбини, високі дерева, сходи, каналізаційні люки, швидкісні автомагістралі, дороги, будівельні майданчики, кар’єри, старі будівлі, залізниці — все це несе загрозу для життя і здоров’я.

Запам’ятай безпечні місця!

Грайся на ігрових майданчиках, в ігрових кімнатах, у коридорах школи на перервах, на подвір’ї, у парках і скверах, коли є дорослі поруч, у відведених для гри місцях. Але коли починає сутеніти, іди додому навіть із цих безпечних місць.

— Гратися люблять усі — дорослі і діти. Тільки у дітей — дитячі ігри, а в дорослих вони трішки інші. Але гра — це дуже цікаво і весело. Тож хто може собі відмовити в грі? Та ніхто! Всі люблять гратися- Але для цього необхідно вибрати правильно місце, час, предмети, якими можна гратися і, звісно, друзів.

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 157, № 994; 995.

2. Рефлексія (з використанням методу «Мікрофон»)

Гра «Продовжіть речення»

• На уроці я вчився(лася)...

• Мені було цікаво...

• Труднощі виникли, тому що...

• На наступному уроці хочу навчитися...



Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити