Розробки уроків - Математика 4 клас II семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018

ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ЗА РІК

УРОК 128. ДІЛЕННЯ ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ НА ДВОЦИФРОВІ. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ СЕРЕДНЬОГО АРИФМЕТИЧНОГО. РІВНЯННЯ

Мета:

формування предметних компетентностей: вдосконалювати обчислювальні навички учнів, уміння розв'язувати задачі, рівняння; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про безпечне довкілля (водойми);

здоров'язбережувальної: виховувати відповідальне ставлення до власного здоров'я.

Тип уроку: урок повторення й удосконалення знань, умінь і навичок.

Основні терміни і поняття: ділення багатоцифрових чисел на двоцифрові, рівняння.

Міжпредметні зв'язки: українська мова, літературне читання, основи здоров'я.

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

1) Психологічна настанова.

— Вода разом із сонцем і повітрям необхідні людині для життя. Влітку саме вони оздоровлюють знесилену за зиму людину, загартовують її організм перед наступними змінами у природі. Саме тому пляж — одне з найулюбленіших місць відпочинку.

2) Мотиваційна хвилинка.

НА ПЛЯЖІ

Хлопчині хвилі говорили:

«По світу довго ми ходили

І добре знаємо, що всюди

На пляжі люблять бути люди.

Та хоч яка була б там спека,

Виконуй правила безпеки...»

— Як сьогодні ми будемо берегти своє здоров’я?

— Які у вас припущення?

— А для цього, ми маємо підготуватися до випробувань. Покажемо свої знання та вміння.

2. Актуалізація опорних знань

1) Математичний диктант (з використанням прийому «Мозковий штурм»).

Варіант 1

Варіант 2

1. Перетворити: 24 т 31 кг = [ ] кг.

1. Перетворити: 48 км 35 м = [ ] м.

2. Число 830 зменшити на 560.

2. Число 920 зменшити на 670.

3. Число 14 збільшити в 6 разів.

3. Число 17 збільшити в 4 рази.

4. Знайти добуток чисел: 18 і 5.

4. Знайти добуток чисел: 16 і 5.

5. Знайти суму чисел: 250 і 670.

5. Знайти суму чисел: 270 і 560.

6. Знайти частку чисел: 68 і 17.

6. Знайти частку чисел: 84 і 14.

7. Число 80 зменшити в 5 разів.

7. Число 90 зменшити в 5 разів.

8. Знайти 5/8 від 32.

8. Знайти 6/7 від 28.

9. 1/90 = 40. Знайти все число.

9. 1/80 = 30. Знайти все число.

2) Каліграфічна хвилинка (з використанням прийомів «Коментування», «Взаємоперевірка»).

Варіант 1

— Виписати числа (крім іменованих чисел) у порядку зростання.

4; 16; 20; 84; 90; 270; 920; 3600.

Варіант 2

— Виписати числа (крім іменованих чисел) у порядку спадання.

2400; 830; 250; 80; 68; 24; 18; 6.

3) Самостійна робота.

Варіант 1

1. Знайди частки й остачі письмово.

520 : 79 290 : 30

475 : 90 164 : 50

2. Розв’яжи рівняння.

720 : х = 80

х: 30 = 420

3. Обчисли вирази.

7020 ∙ 60 23 кг 040 г ∙ 20

53 550 : 90 58 м 10 см : 70

414 600 : 600 269 т 500 кг : 700 кг

4. Розв’яжи задачу.

Із однієї ділянки зібрали 8 мішків картоплі, а з другої — 12 таких мішків. Маса всієї зібраної картоплі 1400 кг. Скільки кілограмів картоплі зібрали з кожної ділянки окремо?

5. Додаткове завдання.

Від числа 40 530 відняти 3/7 його.

Варіант 2

1. Знайди частки й остачі письмово.

580 : 80 490 : 50

395 : 90 133 : 20

2. Розв’яжи рівняння.

630 : х = 90

х : 60 = 530

3. Обчисли вирази.

5030 ∙ 70 14 т 020 кг ∙ 30

86 580 : 90 85 м 20 см : 20

38 400 : 800 192 кг 400 г : 400 г

4. Розв’яжи задачу.

На заправку автомобілів першого дня витратили 8 бочок бензину, а другого — 7 бочок. Усього витратили 300 л бензину. Скільки літрів бензину витрачали кожного дня окремо?

5. Додаткове завдання.

До числа 64 350 додати 5/9 його.

4) Літературна хвилинка (з використанням прийому «Мозковий штурм»).

Один купатись не ходи,

Бо так недовго до біди.

І плавай тільки не до втоми

Лише в місцях, тобі відомих.

Не випливай на фарватер,

Щоб не потрапив ти під катер.

На сонці довго не сиди,

Не пий холодної води.

І за буйки не запливай,

Ніколи човен не гойдай,

І не пірнай вниз головою:

Буває камінь під водою.

З товаришами чемно грай —

Їх не топи і не штовхай!

Про надувний матрац забудь!

Скрізь завжди обережним будь!

І стане радісним тоді

Твій відпочинок на воді.

Л. Коваль

Бесіда

• Про які правила поведінки розповіли хлопчикові хвилі?

• Чи потрібно дотримувати цих правил?

• Чому?

• Що від цього залежить?

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (фронтально з використанням прийому «Коло ідей»)

— Розгляньте задачу та поясніть її розв’язання (№ 1000, с. 157-158).

— Зробіть висновок.

— Яка тема уроку?

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням методу «Мікрофон»)

— А для чого потрібно вміти розв’язувати задачі?

— Де в житті нам знадобляться ці знання?

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Робота за підручником (с. 157-158).

а) Робота над задачею № 1001 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

— Які компоненти відомі?

Коментування дітей (корекція вчителя).

Розв’язання:

1) 108 + 72 = 180 (ц)— з двох ділянок;

2) 12 + 6 = 18 (га) — на двох ділянках;

3) 180 : 18 - 10 (ц) — середня врожайність.

Відповідь: 10 ц середня врожайність.

б) Робота над задачею з логічним навантаженням № 999 (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

Розв’язання:

1) 1 м 2 дм = 12 дм

12 дм ∙ 48 = 576 (дм) — довжина шляху 1-го колеса;

2) 12 + 6 = 18 (дм) — довжина ободу другого колеса;

3) 576 : 18 = 32 (р.) — обернеться на тій самій відстані друге колесо.

Відповідь: 32 рази обернеться на тій самій відстані друге колесо.

2) Фізкультхвилинка (українська народна пісня).

Несе Галя воду, коромисло гнеться.

За нею Іванко, як барвінок в’ється.

За нею Іванко, як барвінок в’ється.

Галю, ж, моя, Галю, дай води напиться.

Ти ж така хороша, дай хоч подивиться.

Ти ж така хороша, дай хоч подивиться.

Вода у ставочку, піди, та й напийся.

Я ж буду в садочку, прийди подивися.

Я ж буду в садочку, прийди подивися.

3) Обчислення виразів № 997 (робота в парах із використанням прийому «Коментування»).

Відповідь:

1) 900 : 36 = 25

2) 806 + 806 : 31 = 806 + 26 = 832.

4) Самостійне розв'язування рівнянь № 998 (з використанням прийому «Коментування»).

5) Робота в «Мультиплікаційній» студії.

— А тепер — мультфільм повчальний! Для малят усіх — навчальний! («Уроки обережності» тітоньки Сови)

Назва серії

Стислий опис сюжету

Посилання на YouTube

Серія 12. Водойми

Серія з циклу «Уроки обережності» з тітонькою Совою — про те, як дотримуватися простих правил безпеки при купанні у морі чи річці.

https://www.youtube.com/watch?v=dCZmO-nuOSs&list=PLkLwod_eIKOWQ

NGsdUZMngU3f6PeyKjwN&index=12

— Що цікавого дізналися з цієї серії?

6) Гра «Моментальне фото». Робота в парах (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

Запам’ятай!

• Не можна йти до води без дорослих.

• Не можна купатись у незнайомих місцях. Як. народна мудрість каже: «Не знаєш броду — не лізь у воду».

• Якщо добре ти попоїв або довго пролежав на сонечку, то кидатись у воду не можна.

• На сонечку теж довго лежати не можна, бо ти не просто засмагнеш, а «згориш», тобто твоя шкіра насправді попечеться, а ти можеш отримати тепловий або сонячний удар, що дуже небезпечно для здоров’я.

• Ніколи не стрибай з берега у воду головою вниз, бо там можуть бути різне коріння, дріт тощо. Течія у річці може принести що завгодно, а ти не побачиш і вдаришся, а травми у воді можуть бути трагічними.

• Ніколи не грайся у воді на глибині, не жартуй, бо вода цього не любить.

— Найголовніше в житті — вміти і вчитися плавати треба змалку, це в житті знадобиться, бо народна мудрість каже: «Те, що вмієш, і те, що знаєш, за плечима не носити».

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 158, № 1002; 1003.

2. Рефлексія (з використанням методу «Мікрофон»)

• Яке завдання вас найбільше зацікавило? Чому?

• Як засвоїли новий матеріал? («Квітка засвоєння»)

Учні прикріплюють на дошці пелюстки квітки:

зелені — все зрозуміло;

сині — майже все зрозуміло;

жовті — зрозуміло наполовину;

оранжеві — дещо зрозуміло;

червоні — нічого не зрозуміло.

• Як виконати письмове ділення трицифрових чисел на двоцифрові?

• Де можна використати отримані на уроці знання?

3. Прощання

Інструкція: учні в парах беруться за руки й дарують одне одному усмішку: кожен повертається до свого сусіда і, сказавши йому те, що викликало в нього захоплення, і побажавши йому чогось гарного, усміхається. Учитель дякує класу за роботу.





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити