Розробки уроків - Математика 4 клас II семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018

ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ЗА РІК

УРОК 129. ДІЛЕННЯ ТРИЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ НА ДВОЦИФРОВІ (загальний випадок). ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ СЕРЕДНЬОГО АРИФМЕТИЧНОГО

Мета:

формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з алгоритмом письмового ділення багатоцифрових чисел на двоцифрове; формувати вміння розв'язувати задачі та нерівності; формувати обчислювальні навички; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про здоровий дух («Шануй себе та інших»);

здоров'язбережувальної: виховувати відповідальне ставлення до власного здоров'я.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: ділення багатоцифрових чисел на двоцифрові, розрядний склад числа.

Міжпредметні зв'язки: українська мова, літературне читання, основи здоров'я.

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

1) Психологічна настанова.

Врятує світ краса —

Завжди так говорили.

Тепер врятує світ лиш доброта.

Бо однієї вже краси занадто мало.

Бо стільки всюди зла — людина вже не та.

Тож, люди, на землі

Спішіть добро творити,

Щоб нам не згинути у морі зла,

Щоб кожен міг серед краси прожити

У царстві справедливості й добра.

2) Мотиваційна хвилинка.

— Про які людські чесноти ви почули?

— Які у вас припущення?

— А для цього ми маємо підготуватися до випробувань. Покажемо свої знання та вміння.

2. Актуалізація опорних знань

1) Гра «Теоретична розминка» (з використанням методу «Мікрофон»).

а) Що таке середнє арифметичне кількох чисел?

б) Як знайти середнє арифметичне кількох чисел?

в) Чому дорівнює середнє арифметичне чисел a, b i с?

г) Середнє арифметичне двох чисел дорівнює 125, причому друге число на 17 більше за перше. Знайди ці числа.

2) Гра «Хто швидше?»(з використанням прийому «Тихе опитування»).

Хід гри

На дошці (екрані) — малюнок. Учні по черзі мають знайти середнє арифметичне чисел і записати результат (знаходять відповідності). Команда, учасник якої першим впише відповідь, перемагає.

30; 50; 70

4

2; 7; 5; 2; 4

3000

110; 200; 140

150

45; 35; 25; 55

1300

1000; 2000; 6000

50

1200; 1300; 1400

40

3) Гра «Задача-хвилинка».

Чотири моркви мають масу: 79 г; 40 г; 81 г; 20 г. Знайдіть середню масу моркви.

4) Літературна хвилинка (з використанням прийому «Мозковий штурм»).

Вправа «Незакінчене речення»

• Сила птаха в крилах, а людини — ... (в дружбі).

• Друга шукай, а знайшов — ... (бережи).

• Друзі пізнаються в... (біді).

• 3 добрим дружись, а лихого... (стережись).

• Без вірного друга — ... (велика туга).

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (фронтально з використанням прийому «Коментування»)

— Розгляньте пояснення, як виконано ділення (№ 1004, с. 158).

— Зробіть висновок.

— Яка тема уроку?

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням методу «Мікрофон»)

— А для чого потрібно вміти ділити трицифрові числа на двоцифрові?

— Де в житті нам знадобляться ці знання?

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Робота за підручником (с. 159).

а) Письмове обчислення прикладу, спираючись на пояснення, — № 1005 (з використанням прийоми «Коментування»).

12 168 : 52 = 234

б) Письмове обчислення прикладів № 1006 (самостійна робота за варіантами).

Варіант 1 Варіант 2

3612 : 84 = 43 3772 : 82 = 46

13 902 : 42 = 331 14 147 : 43 = 329

в) Робота над задачею № 1007 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

— Які компоненти відомі?

— Розв’яжіть задачу двома способами.

Коментування дітей (корекція вчителя).

Розв’язання:

I спосіб

1) 12 ∙ 7 = 84 (т) — 7 самоскидів за 1 рейс;

2) 1932 : 84 = 23 (рейси) — робив кожен самоскид.

II спосіб

1) 1932 : 12 = 161 (рейс) — зробили всі самоскиди;

2) 161 : 7 = 23 (рейси) — кожен.

Відповідь: 23 рейси робив кожен самоскид.

2) Фізкультхвилинка. Пісня «Про дружбу».

Є чарівне слово «дружба» —

Знаємо ми це усі.

Дружать ноти зі словами

І складаються пісні.

Дружбу треба поважати,

Дружбу треба берегти,

Дружать всі на світі діти,

Подружились я і ти.

Дружать квіточка і бджілка,

Дружать море й кораблі,

Дружать в небі місяць, зірки,

Пори року на землі.

Дружать стежки і дороги,

Колоски дружать у полі,

Пташенята — у гнізді,

Дружать риби у воді.

Хмарки дружать в небесах,

І дерева у садках,

Сонце дружить з усіма,

І для всіх воно сія.

3) Робота над задачею № 1008 (з використанням прийому «Я — вчитель»).

— Які компоненти відомі?

Коментування дітей (корекція вчителя).

Розв’язання:

1) 24 ∙ 25 = 600 (ц) — з першої ділянки;

2) 32 ∙ 15 = 480 (ц) — з другої ділянки;

3) 600 + 480 = 1080 (ц) — з двох ділянок;

4) 25 + 15 = 40 (га) — дві ділянки;

5) 1080 : 40 = 27 (ц) — середня урожайність.

Відповідь: 27 ц — середня урожайність жита з ділянок.

4) Розв'язування нерівності № 1009 (з використанням прийому «Коло ідей»).

200 - х > 42

х < 200 - 42

х < 158

Відповідь: найбільше значення х = 157.

5) Робота над геометричною задачею № 1010, (з використанням прийому «Коло ідей»).

Розв’язання:

1) 4 + 3 = 7 (см) — довжина квадрата;

2) 2 + 5 = 7 (см) — ширина квадрата.

Відповідь: можна.

6) Робота в «Мультиплікаційній» студії.

— А тепер — мультфільм повчальний! Для малят усіх — навчальний! («Мудрі казки» тітоньки Сови)

— Переглянувши мультфільм, заповніть колонку з його змістом.

Назва серії

Стислий опис сюжету

Посилання на YouTube

Серія 2. Мудрі казки. «Гусениця і метелик»

Серія з циклу «Мудрі казки» з тітонькою Совою — про те, як...

https://www.youtube.com/watch?v=muVgesCXEyO&list=PLFOFOB12519C36FD0&index=2

— Що цікавого дізналися з цієї серії?

Гра «Так чи ні?»

Якщо ти добра людина, то повинна...

• Захищати слабшого.

• Насміхатися з чужого горя.

• Допомагати тим, хто цього потребує.

• Ділитися тим, що в тебе є.

• Ображати інших.

• Робити якусь справу не за похвалу.

• Шанувати працю інших.

— Творіть добро і пам’ятайте: ми — люди!

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 159, № 1011; 1012.

2. Рефлексія

Гра «Продовжіть речення»

• На уроці я вчився(лася)...

• Мені було цікаво...

• Труднощі виникли, тому що...

• На наступному уроці хочу навчитися...





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити