Розробки уроків - Математика 4 клас II семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018

ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ЗА РІК

УРОК 132. ДІЛЕННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ НА ДВОЦИФРОВІ У ВИПАДКУ, КОЛИ ЧАСТКА МІСТИТЬ НУЛІ. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ

Мета:

формування предметних компетентностей: опрацювати випадки ділення багатоцифрових чисел на двоцифрові, коли частка містить нулі; виробляти вміння учнів розв'язувати задачі на знаходження середнього арифметичного та задачі з буквеними даними; формувати обчислювальні навички; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про здоровий дух («Вольові зусилля»);

здоров'язбережувальної: виховувати відповідальне ставлення до власного здоров'я.

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.

Основні терміни і поняття: ділення багатоцифрових чисел на двоцифрові, розрядний склад числа.

Міжпредметні зв'язки: українська мова, літературне читання, основи здоров'я.

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

1) Робота над прислів'ями (фронтально з використанням прийому «Мозкова атака»).

— Про що ці прислів’я?

• Зроблю, як рак свисне.

• І знов за рибу гроші!

• їй кажеш «ячмінь», а вона каже «гречка».

• Катерина Дем’яну не попустить бур’яну.

• Катерина та Дем’ян посварились за бур’ян.

2) Мотиваційна хвилинка.

ДВА ІДАПИ

(Українська народна казка)

Два уперті цапики здибались раз на вузькій кладці, поставленій через глибокий потік. Обом перейти через кладку не можна; треба було котрому з них вернутися назад і почекати на березі потоку. Але вони не хотіли. Один з них сказав: «Поступись мені дорогою!». Другий відповів: «Овва, який мені великий пан! Поступися сам!» — «Ні, братику, я старший від тебе, і мені уступити тобі, молодшому? Ніколи в світі!..»

Тут обидва, не думаючи довго, почали битися головами, зчепилися рогами, оперлись о кладку ногами і буцкались. Але кладка була мокра, обидва посковзнулися і полетіли просто у воду!..

— Про що ця казка?

— Які у вас припущення, щодо теми уроку?

— А для цього ми маємо підготуватися до випробувань. Покажемо свої знання та вміння.

2. Актуалізація опорних знань

1) Математичний тренінг (з використанням прийому «Мозковий штурм»).

Гра «Будь серединкою»

Хід гри

Для гри потрібно згрупувати учнів четвірками. Кожній такій групі роздають по 4 кружечки: на трьох із них записані зі зворотнього боку числа, а четвертий — чистий.

Члени групи вибирають собі по кружечку і стають у ряд. Кому дістався чистий кружечок, йому кажуть: «Будь серединкою». Цей учень підходить до своїх товаришів по команді, знаходить середнє арифметичне чисел і записує на своєму кружечку.

По закінченні гри кожна четвірка шикується в ряд і коментує виконання свого завдання.

40; 60; 80

210; 300; 240

55; 45; 35

2000; 3000; 7000

2200; 1300; 3400

2) Математичний диктант (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

• Знайти суму чисел 309 і 6.

• Знайти різницю чисел 602 і 25.

• Від’ємник 3000, різниця 10 000. Знайти зменшуване.

• Дільник 3, частка 400. Знайти ділене.

• Сума двох доданків 560. Одне з них 180. Знайти другий доданок.

• Чому дорівнює різниця чисел 420 і 18?

• Якщо до задуманого числа додати 609, вийде 1609. Яке число задумали?

• Зменшуване 630, від’ємник 590. Знайти різницю.

• Від’ємник 65, різниця 0. Знайти зменшуване.

• Множники 893 і 1000. Знайти добуток.

• На скільки найменше чотирицифрове число більше, ніж найменше трицифрове?

• До задуманого числа додали 999 і отримали 2000. Яке число задумали?

Відповіді: 315; 577; 13 000; 1200; 380; 402; 1000; 40; 65; 893 000; 900; 1001.

3) Каліграфічна хвилинка (з використанням прийомів «Коментування», «Взаємоперевірка»).

Варіант 1

— Виписати числа у порядку зростання, збільшуючи на 500.

540; 565; 815; 880; 902; 1077; 1400; 1500; 1501; 1700; 13 500; 893 500.

Варіант 2

— Виписати числа у порядку спадання, збільшуючи на 500.

893 500; 13 500; 1700; 1501; 1500; 1400; 1077; 902; 880; 815; 565; 540.

4) Інформаційна хвилинка (фронтально з використанням прийому «Мозкова атака»)

— Як ви вважаєте, в чому полягає різниця між наполегливістю і впертістю?

Наполегливість — це коли дитина хоче отримати щось і просить про це, домагається цього. Уперта дитина наполягає на тому, чого йому не так уже й хочеться, або зовсім не хочеться, або давно перехотілося. І чим би ви його не спокушали: цукеркою, іграшкою і т. п.— Упертюх не може відмовитися від свого первісного рішення, він вимагає, щоб з його думкою рахувалися.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (фронтально з використанням прийому «Мозкова атака»)

— Виконайте обчислення прикладів № 1028 (с. 161) (Гра «Хто швидше?»).

6832 : 16 = 427 Перевірка: 427 ∙ 16 = 6832

28567 : 53 = 539 Перевірка: 539 ∙ 53 = 28567

— Розгляньте запис усного ділення № 1029 (с. 161). Зверніть увагу: у частці дістали нуль десятків:

4284 : 21 = (4200 + 84) : 21 = 4200 : 21 + 84 : 21 = 200 + 4 = 204

Усна робота за підручником (№ 1030, с. 161)

— Розглянь ділення, коли частка містить нуль.

— Яка тема уроку?

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням методу «Мікрофон»)

— А для чого потрібно вміти ділити багатоцифрові числа на двоцифрові у випадку, коли частка містить нулі?

— Де в житті нам знадобляться ці знання?

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Робота за підручником (с. 162).

а) Письмове обчислення прикладів, спираючись на пояснення № 1031 (з використанням прийому «Коментування»).

19 026 : 63 = 302 Перевірка: 302 ∙ 63 = 19 026

32 238 : 81 = 398 Перевірка: 398 ∙ 81 = 32 238

44 918 : 74 = 607 Перевірка: 607 ∙ 74 = 44 918

б) Самостійна робота над задачею № 1032 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

— Які компоненти відомі?

Розв’язання:

1) 17 + 19 = 36 (ф.) — усього файлів;

2) 7308 : 36 = 203 (мб) — в одному файлі;

3) 203 ∙ 17 = 3451 (мб) — у першій папці;

4) 203 ∙ 19 = 3857 (мб) — у другій папці.

Відповідь: 3451 мб — розмір першої папки, 3857 мб — розмір другої папки.

2) Зарядка для очей.

3) Робота над задачею № 1033 (з використанням прийому «Я — вчитель»).

— Які компоненти відомі?

Розв’язання:

1) k : а (л) — в одній банці;

2) 12 ∙ (k : а) (л) — у 12 банках.

Вираз: 12 ∙ (k : а).

Відповідь: 12 ∙ (k : а) л соку в 12 банках.

4) Робота в «Мультиплікаційній» студії.

— А тепер — мультфільм повчальний! Для малят усіх — навчальний! («Мудрі казки» тітоньки Сови)

— Переглянувши мультфільм, заповніть колонку з його змістом.

Назва серії

Стислий опис сюжету

Посилання на YouTube

Серія 6. «Твердолобик»

Серія з циклу «Мудрі казки» з тітонькою Совою — про те, як ...

https://www.youtube.com/watch?v=fS3F25Ucf-8&index=6&list=PLF0F0B12519C36FD0

— Що цікавого дізналися з цієї серії?

— Що ж ми маємо в результаті наших вольових зусиль?

— Спільно учні доходять висновків;

• успіхи в навчанні та інших справах;

• повага дорослих, друзів, однокласників;

• долаємо лінь, незібраність, боремося з іншими негативними рисами свого характеру;

• взаєморозуміння з батьками і вчителями.

— Людина може здобути у житті багато перемог. Але найголовніша перемога — це перемога над собою і своїми слабкостями.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 162, № 1034; 1035.

2. Рефлексія (з використанням методу «Мікрофон»)

• Яке завдання вас найбільше зацікавило? Чому?

• Як ділити багатоцифрові числа на двоцифрові у випадку, коли частка містить нулі?

• Де можна використати отримані на уроці знання?

• Які риси характеру допомагали навчатися, а які — заважали?

Активність, апатія, ввічливість, упертість, дисциплінованість, допитливість, ініціативність, наполегливість, неуважність, незібраність, недбалість, організованість.

• Чи з’явилося почуття самоповаги від роботи на уроці? Похваліть себе!



Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити