Розробки уроків - Математика 4 клас II семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018

ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО ЗА РІК

УРОК 136. ДІЛЕННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ НА ТРИЦИФРОВЕ ЧИСЛО. ЗАДАЧІ НА ЗВЕДЕННЯ ДО ОДИНИЦІ З БУКВЕНИМИ ДАНИМИ. ПІДСУМКОВИЙ УРОК

Мета:

формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з діленням багатоцифрових чисел на трицифрове число, коли в частці є нуль; закріплювати вміння розв'язувати задачі; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про математику.

Тип уроку: урок удосконалення знань, умінь і навичок.

Основні терміни і поняття: ділення багатоцифрових чисел на трицифрове число, розрядний склад числа.

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

Хід уроку

I. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

1) Психологічна настанова.

КАНІКУЛИ

Канікули, канікули — весела пора,

Їм так радіє уся дітвора,

Літо настало — тепло принесло,

Холоду надворі як і не було.

Галас на річці, галас у дворі,

Дітвора радіє чудовій цій порі!

Як же не радіти, як не веселитись,

Невже можна літом хоч хвильку журитись?

Антоніна Грицаюк

2) Мотиваційна хвилинка.

Девіз уроку. «Дорогу здолає той, хто йде, а математику — мислячий».

— Як розумієте цей вислів?

Правила уроку: будемо активно мислити, будемо дуже уважними, будемо дружними.

— Які у вас припущення щодо теми уроку?

— А для цього ми маємо підготуватися до випробувань. Покажемо свої знання та вміння.

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (фронтально з використанням прийому «Коло ідей»)

— Розгляньте ділення на трицифрове число (М 1087, с. 168). Прочитайте пояснення про обчислення першого виразу: 852 : 213 = 4.

— Знайдіть частку 2268 : 324 за поясненням (№ 1088, с. 168) (з використанням прийому «Коментування»).

Відповідь: 2268 : 324 = 7

— Яка тема уроку?

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням методу «Мікрофон»)

— А для чого потрібно вміти ділити багатоцифрові числа на трицифрові числа?

— Де в житті нам знадобляться ці знання?

3. Опрацювання навчального матеріалу 1) Робота за підручником (с. 168-169).

а) Обчислення виразів № 1091 (з використанням прийому «Коментування»).

1) (4752 + 6840): 72 = 11 592 : 72 = 161

2) 9280 - 33 048 : 54 = 9280 - 612 = 8668

б) Самостійне обчислення прикладів № 1094 (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

в) Відновлення рівностей № 1095 (робота в парах з використанням прийому «Коментування»).

2) Фізкультхвилинка «Пісня про літо».

Заспівай мені пісеньку, літо,

Про маленьких пташок і звірят.

Про поля, що прикрашені цвітом,

І про гарно одягнений сад,

І про гарно одягнений сад!

Приспів:

Літо, літо, літечко!

Зеленіє сад.

Вбрались гарно квіточки,

Стигне виноград! (Двічі)

Затанцюй свій танок серед лісу,

Висип ягід, горішків, грибів...

Обійми звіробій і мелісу,

Та залиш по собі теплих днів,

Та залиш по собі теплих днів!

3) Самостійна робота над задачею № 1092 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

— Які компоненти відомі?

Розв’язання:

1) 3128 - 680 = 2448 (кн.) — розставили на полиці;

2) 2448 : 34 = 72 (кн.)

Відповідь: 72 полиці зайняли книжками.

4) Творча робота над задачею № 7 096 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

— Доберіть числа. Складіть за таблицею задачу про збирання огірків.

— Які компоненти відомі?

З ділянки зібрали 500 кг огірків. У перший магазин відправили 40 кг огірків, у другий — у 5 разів більше, ніж у перший. Скільки кілограмів огірків залишилось?

Розв’язання:

1) 40 ∙ 5 = 200 (кг) — у другий магазин;

2) 200 + 40 = 240 (кг) — в обидва магазини;

3) 500 - 240 = 260 (кг) — залишилось.

Відповідь: 260 кг огірків залишилось.

5) Самостійна робота над задачею № 1097 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

— Які компоненти відомі?

— Поясніть, що позначає кожна буква в умові завдання. Заповніть стисло умову задачі.

а грн — b з.

с грн — ?

— Запишіть розв’язання задачі виразом.

с : (а : b) (з.)

Відповідь: с : (а : b) зошитів можна купити за е грн.

6) Самостійне розв'язування задачі № 1098 (з використанням прийому «Коментування»).

Розв’язання:

1) 1 год = 60 хв;

60 : 3 ∙ 2 = 40 (хв) —триває один урок;

2) 60 : 6 ∙ 1 = 10 (хв) — триває одна перерва;

3) 40 ∙ 3 = 120 (хв) — тривають три уроки;

120 хв = 2 год;

4) 10 ∙ 2 = 20 (хв) — тривають дві перерви;

5) 2 год + 20 хв = 2 год 20 хв — три уроки і дві перерви разом.

Відповідь: 2 год 20 хв тривають три уроки і дві перерви.

4. Тестування

Варіант 1

1. Позначте число, за яким слідує число 503 198.

а) 503 197;

6) 503 198;

в) 503 199;

г) 502 198.

2. Число 80 808 запишіть у вигляді суми розрядних доданків.

а) 8000 + 80 + 8;

б) 80 000 + 800;

в) 80 000 + 800 + 8;

г) 80 000 + 808.

3. Знайдіть зручний спосіб обчислення.

а) (3700 + 300) + 2100 + 900;

б) (2100 + 900) + (3700 + 300);

в) (2100 + 900) + 3700 + 300;

г) 2100+ 300+ 900+ 3700.

4. 5 годин — це...;

а) 50 с;

б) 500 с;

в) 3000 с;

г) 300 с.

5. Чому дорівнює значення виразу: 0 ∙ 542 ∙ 52 : 4 + 123?

а) 1259;

б) 136;

в) 123;

г) 0.

6. Розв’яжіть рівняння: а ∙ 49 = 4600 + 300.

а) 10;

б) 100;

в) 61;

г) 124.

7. За який час мотоцикліст проїде 192 км, якщо буде рухатися зі швидкістю 48 км/год?

а) 5 год;

б) 3 год;

в) 14 год;

г) 4 год.

8. 6 костюмів коштували 42 000 грн. Скільки заплатили за 9 таких костюмів?

а) 63 000 грн;

б) 7000 грн;

в) 56 000 грн;

г) 49 000 грн.

9. У двох човнах 12 чоловік, це в 2 рази більше, ніж в одному. Скільки людей в одному човні?

а) 8;

б) 6;

в) 10;

г) 14.

10. Площа зали прямокутної форми 45 м2, а його довжина 9 метрів. Чому дорівнює ширина зали?

а) 405 м;

б) 6 м;

в) 5 м;

г) 36 м.

Варіант 2

1. Від якого числа треба відняти 1, щоб отримати 550 899?

а) 550 890;

б) 550 980;

в) 550 900;

г) 550 800.

2. Яке число записано як суму розрядних доданків: 600 000 + 8000 + 90 + 4?

а) 680 094;

б) 608 094;

в) 6894;

г) 68 094.

3. Порівняйте й оберіть потрібний знак: 200 дм [ ] 2 м.

а) =;

б) -;

в) <;

г) >.

4. Чому дорівнює значення виразу: 1204 - 816 : 4 + 214?

а) 1214;

б) 1300;

в) 1814;

г) 1600.

5. Значення х у рівнянні (х + 15) – 8 = 17 дорівнює:

а) 25;

б) 10;

в) 40;

г) 20.

6. Чому дорівнює добуток числа 4, якщо його помножити на рівне йому число?

а) 16;

б) 12;

в) 64;

г) 63.

7. Відстань від села до міста велосипедист проїхав за 3 години, рухаючись зі швидкістю 20 км/ч. Скільки кілометрів від міста до села?

а) 40 км;

б) 6 км;

в) 23 км;

г) 60 км.

8. Малюк з’їв 5 булочок, що на 12 булочок менше, ніж з’їв Карлсон. Скільки булочок з’їв Карлсон?

а) 17;

б) 18;

в) 60;

г) 7.

9. Довжина прямокутника 12 см, а його ширина — 5 см. Знайдіть площу.

а) 52 см2;

б) 17 см2;

в) 60 см2;

г) 7 см.

10. Периметр квадрата 20 дм. Чому дорівнює сторона квадрата?

а) 10 дм;

б) 5 дм;

в) 6 дм;

г) 8 дм.

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

КАНІКУЛИ

Червневе сонечко зійшло,

всміхнулося тихесенько,

повеселішало село,

і річці нашій весело!

Вода лоскоче береги,

а ті сміються квітами.

Мчимо, веселі, у луги —

діждалися канікул ми.

Валентин Струтинський




Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити