Розробки уроків - Математика 4 клас II семестр за підручником М. В. Богдановича - 2018

МНОЖЕННЯ І ДІЛЕННЯ БАГАTOЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ НА ОДНОЦИФРОВЕ ЧИСЛО

УРОК 71. ПРАВИЛО ОБЧИСЛЕННЯ ПЛОЩІ ПРЯМОКУТНИКА. ЗАДАЧІ, АНАЛОГІЧНІ ДО ЗАДАЧ НА СПІЛЬНУ РОБОТУ

Мета:

формування предметних компетентностей: ознайомити учнів із формулою знаходження площі прямокутника; вправляти учнів в обчисленні виразів, які містять дію множення багатоцифрових чисел; вчити розв'язувати задачі на сумісні дії; розвивати критичне мислення, вміння виділяти головне;

формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: розвивати вміння організовувати своє робоче місце, планувати власні дії, оцінювати свою роботу та діяльність однокласників; розвивати пізнавальний інтерес;

комунікативної: розвивати математичне мовлення, вміння доводити власну думку, правильно формулювати висловлювання з використанням математичних термінів;

соціальної: розвивати вміння продуктивно працювати в парах, групах, виявляти ініціативу, докладати власних зусиль для досягнення спільного результату;

інформаційної: розширити знання учнів про чарівність краєвидів та дивовижність куточків України (озеро Світязь);

громадянської: привернути увагу учнів до проблем охорони навколишнього середовища та сприяти його збереженню.

Тип уроку: комбінований.

Основні терміни і поняття: площа фігури, квадратний сантиметр.

Міжпредметні зв'язки: українська мова, природознавство, мистецтво, літературне читання.

Обладнання: обчислювальні таблиці; картки для самостійної роботи; картки контролю; мультимедійне обладнання.

Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

1. Організація класу

Звучить музика-релакс «Звуки природи».

Краса природи — справжнє диво.

Все неповторне і живе.

Де не поглянь, скрізь так красиво:

По небу сонечко пливе,

Навколо височіють гори,

Між горами дзюрчить вода.

А лій зелений, наче море,

І всюди казка ожива!

Надія Красоткіна

2. Актуалізація опорних знань

1) Літературна хвилинка.

а) Робота над загадкою.

• Задивляються в нього молоді горобинки,

Кольорові свої приміряють хустинки,

Задивляються в нього молоденькі берізки,

Свої перед ним поправляють зачіски.

І місяць, і зірки — все в нім відбивається.

Як це дзеркало у нас називається? (Озеро)

б) Калейдоскоп запитань.

— Які озера ви знаєте?

— На яких вам доводилося бувати?

— Сьогодні ми дізнаємося про одне з найкрасивіших озер України...

в) Гра «Асоціативний кущ».

— Доберіть слова, пов’язані зі словом озеро.

(Краса, неповторність, прозоре, чисте...)

2) Усні обчислення (фронтально з використанням прийому «Мікрофон»).

— Після математичної розминки дізнаємось назву озера.

• Записати число: тридцять сім тисяч п’ятсот двадцять вісім.

• Яке число зменшили на 57 і отримали 38?

• У скільки разів 2800 більше від 7?

• Чому дорівнює ділене, якщо дільник 8, а частка — 12?

• Знайти різницю чисел: 530 і 29.

• Обчислити: 200 + 500 - 300 + 600.

• Знайти 1/9 від 5400.

3) Каліграфічна хвилинка.

Відповіді: 37 528 (ь); 95 (с); 400 (і); 96 (в); 501 (т); 1000 (з); 600 (я).

— Розташуйте числа в порядку зростання. Прочитайте отримане слово.

— Чому озеро Світязь уважають одним із семи чудес України?

— Про це ми дізнаємось, розгадавши математичні загадки...

II. ОСНОВНА ЧАСТИНА

1. Повідомлення теми та мети уроку (з використанням прийому «Мозковий штурм»)

— Прочитайте запис.

мм м2 см2 дм км 2 дм 2 мм 2 га

— Що це? (Величини)

— Які з них вам відомі? (Одиниці довжини)

— Для чого необхідно знати одиниці вимірювання?

— Ми дуже часто говоримо про практичне застосування математичних знань у житті людини. Необхідність змусила людину вже в давнину, вимірювати не тільки довжину, відстань, але й площу.

У звичайному житті на кожному кроці ми зустрічаємося з поняттям «площа». Що таке площа, знає кожен. Кожен розуміє зміст слів: площа кімнати, площа садової ділянки. Сьогодні ми навчимося обчислювати площу прямокутника за допомогою формули.

Площа — це математична величина, яку можна знайти, знаючи ширину та довжину фігури. Щоб обчислити площу прямокутника, треба визначити його довжину і ширину (в однакових одиницях) та знайти добуток цих чисел. Позначається площа буквою S.

Якщо ширина прямокутника а, довжина b, то площа S дорівнює добутку його ширини на довжину, тобто S = а - b.

— Яка тема уроку?

2. Мотивація навчальної діяльності (з використанням методу «Мікрофон»)

— А для чого потрібно знати це правило?

— Де в житті нам знадобляться ці знання?

3. Опрацювання навчального матеріалу

1) Робота за підручником (с. 95-96).

а) Самостійне виконання завдань № 584; 585 (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

Коментування дітей (корекція вчителя).

Завдання № 584

Запишіть, як знайти площу прямокутника S за його довжиною а та шириною b.

S = а ∙ b

Відповідь: S = 5 ∙ 3 = 15 (см2)

Завдання № 585

— Обчисліть площу кожного прямокутника.

Відповідь: S = 3 ∙ 4 = 12 (см2); S = 5 ∙ 2 = 10 (см2).

Додаткове завдання

Обчисліть площу прямокутника зі сторонами: 12 см і 6 см; 10 см і 50 мм; 18 см, а друга — в 3 рази менша.

б) Обчислення виразів № 586 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

в) Самостійне розв’язування задачі № 587 (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

Коментування дітей (корекція вчителя).

2) Фізкультхвилинка.

3) Робота над задачею № 588 (робота в міні-групах з використанням прийому «Навчаючи — вчусь»).

— Які компоненти відомі?

Коментування дітей (корекція вчителя).

1) Скільки сіна потрібно коровам на один день?

72 : 12 = 6 (ц)

2) Скільки сіна потрібно вівцям на один день?

72 : 24 = 3 (ц)

3) Скільки сіна потрібно коровам і вівцям разом на один день?

6 + 3 = 9 (ц)

4) На скільки днів вистачить сіна для коров і овець разом?

72 : 9 = 8 (дн.)

Відповідь: на 8 днів вистачить сіна коровам і вівцям разом.

4) Робота над задачею № 589 (з використанням прийому «Взаємоперевірка»).

Коментування дітей (корекція вчителя).

Розв’язання:

1) 11 - 8 = 3 (год) — був у дорозі автобус;

2) 192 : 3 = 64 (км/год) — швидкість автобуса.

Відповідь: автобус їхав зі швидкістю 64 км/год.

5) Робота в «Літературно-художній» студії.

а) Інформаційна хвилинка.

На території Волинської області розташоване мальовниче озеро Світязь — центральна водойма системи Шацьких озер. Воно є найглибшим озером з усіх українських водойм природного походження. Світязь нагадує море не лише за розмірами, але й за півметровими хвилями, які з’являються на водній поверхні у вітряну погоду.

У Світязь не впадають річки, а з нього витікає тільки притока Молчади — річка Своротва.

В озері завжди однаковий рівень води, незважаючи на опади, танення снігів або посуху. Ця загадка здавна цікавить місцевих жителів.

6) Гімнастика для очей «Неповторність Світязя».

Поетапне малювання олівцем

Неможливо той Світязь забути,

Де провів я щасливії дні...

Як же знову в місцях тих побути,

Подивитись на рибу на дні.

Цей прозорий, посрібнений Світязь,

Диво-озеро серед лісів,

На сторожі стоїть, наче витязь,

Зберігає красу для віків...

Юрій Грищенко

III. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

1. Домашнє завдання

С. 96, № 591; 592.

2. Рефлексія (з використанням методу «Мікрофон»)

• Яке завдання вас найбільше зацікавило? Чому?

• За якою формулою знаходять площу прямокутника?

• Визначте площу прямокутника, якщо його довжина 5 см, а ширина — 6 см.

• Чи стануть вам у пригоді отримані знання? Де саме?



Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити