ГЕОМЕТРІЯ
Уроки для 7 класів
Урок № 17
Тема. Перша ознака рівності трикутників
Мета: домогтися свідомого розуміння учнями змісту першої ознаки рівності трикутників, поняття «ознака рівності трикутників» та його відмінності від поняття «означення рівності трикутників».
Сформувати вміння:
✵ відтворювати формулювання теореми (перша ознака рівності трикутників) та доводити за поданим планом;
✵ на готовому рисунку знаходити рівні елементи трикутників, що відповідають теоремі, та робити висновок щодо рівності трикутників;
✵ за текстовим записом робити рисунок, на якому треба знайти рівні елементи або встановлювати їх рівність, використовуючи вивчені раніше властивості відрізків та кутів, і робити висновок.
Тип уроку: засвоєння знань, умінь та навичок.
Наочність і обладнання: набір демонстраційного креслярського приладдя; таблиця «Ознаки рівності трикутників».
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Перевірка домашнього завдання
Самостійна робота
Варіант 1
1. ΔABC =ΔFED. AB = 7 см, BC = 9 см, FD = 6 см. Знайдіть решту сторін кожного трикутника.
2. ΔABC =ΔMNR. Знайдіть решту кутів кожного трикутника
Варіант 2
1. ΔABC = ΔKLN. KL = 3 см, LN = 4 см, AC = 5 см. Знайдіть решту сторін кожного трикутника.
2. ΔABC = ΔPQR. Знайдіть решту кутів кожного трикутника.
III. Формулювання мети й завдань уроку
Вчитель звертає увагу на питання: «Чи можна за рівністю деяких (не всіх) відповідних елементів довести рівність самих трикутників?».
Пошук відповіді на це запитання, а точніше пошук того найменшого набору відповідно до рівних елементів, за якими можна було б установити рівність трикутників, і є основною метою не тільки цього уроку, а й усього розділу.
IV. Актуалізація опорних знань
Виконання усних вправ
1. Відомо, що трикутники на кожному рисунку парами рівні. Виділіть рівні елементи й виконайте відповідні записи:
Які елементи названих трикутників спільні?
2. На сторонах рівних кутів B і B1відкладено рівні відрізки BA = B1A1і BC = B1C1. У результаті накладання кути B і B1та відрізки BA і B1A1 сумістяться. Чи сумістяться в результаті такого накладання відрізки BC і B1C1?
3. Чи є рівні кути на рисунку 2? Відповідь обґрунтуйте.
V. Засвоєння нових знань
План вивченого нового матеріалу
1°. Ознака рівності трикутників, її відмінність від означення рівних трикутників.
2°. Перша ознака рівності трикутників та її доведення.
3°. Приклад розв’язання задачі на застосування першої ознаки рівності трикутників.
Методичний коментар
Формулювання першої ознаки рівності трикутників не змінилося (порівняно з подібним твердженням у підручнику О. В. Погорєлова), доведення ж хоч і здійснюється за схожою схемою, але виконується із використанням означення рівності геометричних фігур (тобто рівність двох фігур перевіряємо накладанням).
Слід зазначити, що як під час доведення теореми, так і під час використання її для доведення рівності трикутників (особливо на початковому етапі), значну роль відіграє наочність. Тому ефективним є прийом позначення однаковим кольором (або однакової ширини лініями, або однаковими помітками) рівні за умовою елементи. Цей прийом допомагає також учням «побачити» план розв’язування задачі, тому саме з позначення рівних елементів і слід розпочинати розв’язування задачі. На початковому етапі є доречною таблиця «Ознаки рівності трикутників».
VI. Первинне усвідомлення нового матеріалу
Виконання усних вправ
1. Між якими сторонами ΔMNK лежить кут: а) M; б) N; в) K?
2. Які ще, окрім позначених, елементи трикутників на рисунку 1 повинні бути рівними, щоб можна встановити рівність трикутників за першою ознакою (рівності трикутників)?
Виконання письмових вправ
1. На рисунку 2 зображені пари рівних трикутників. Дайте обґрунтування рівності трикутників ABC і A1B1C1у кожному випадку.
2. За даними рисунка 3 доведіть рівність трикутників ABC і A1B1C1.
3. На рисунку 4 AB = AD. Доведіть рівність трикутників ABC і ADC.
4. Через точку D — середину відрізка AB — проведено пряму CD, перпендикулярну до AB.
а) Доведіть рівність трикутників ACD і BCD.
б) Знайдіть довжину відрізка BC, якщо AC = 8 см.
Як уже було сказано вище, розв’язання задач на доведення рівності трикутників починається з однакового позначення рівних елементів, що згадуються в умові, а потім записуємо саме ті рівні елементи, які дають можливість використати теорему (першу ознаку рівності трикутників) і зробити висновок. Стандартні міркування записуємо у вигляді:
Розглянемо Δ… і Δ…У них:
1) ____ = ____ (обґрунтування рівності);
2) ____ = ____ (обґрунтування рівності);
3) ____ = ____ (обґрунтування рівності), тому (рівні елементи) Δ…=Δ…за ... (коротке формулювання ознаки).
5. На рисунку 5 AD = AE, BD = CE. Доведіть, що
Умова цієї задачі пов’язана з практичним застосуванням першої ознаки рівності трикутників: для доведення рівності відрізків (або кутів).
VII. Підсумки уроку
1. У трикутниках ABC і A1B1C1 AC = A1C1і BC = B1C1. Яку рівність необхідно додати до умови, щоб рівність даних трикутників можна було довести за першою ознакою?
2. У трикутниках ABC і A1B1C1 AC = A1C1і Яку рівність необхідно додати до умови, щоб рівність даних трикутників можна було довести за першою ознакою?
3. Чи можна стверджувати, що ΔABC = ΔDEF, якщо AB = DE, AC = DF, ?
VIII. Домашнє завдання
1. Накресліть дві прямі, що перетинаються в точці O.
а) Відкладіть на одній прямій по різні боки від точки O рівні відрізки OA і OB, а на другій — рівні відрізки OC і OD.
б) Сполучіть послідовно точки A, C, B і D. Виділіть кольором пари рівних трикутників. Як довести їх рівність?
2. На рисунку 1 Доведіть рівність трикутників ABD і CDB.
3. У трикутнику Точка M —середина сторони AC. Доведіть рівність трикутників ABM і CBM.
4. На рисунку 2 точка C — середина відрізка Доведіть, що BC = DC.
Джерела:
1. Уроки геометрії. 7 клас./ С. П. Бабенко — Х.: Вид. група «Основа», 2007.— 208 с.