Математика. 1 клас. І семестр
розробки уроків

ТАБЛИЧНЕ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 10


Урок 57. ПРАВИЛО ЗНАХОДЖЕННЯ НЕВІДОМОГО ДОДАНКА. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ НА ЗНАХОДЖЕННЯ НЕВІДОМОГО ДОДАНКА.

ЗАЛЕЖНІСТЬ СУМИ ВІД ЗМІНИ ОДНОГО ДОДАНКА


Мета: ознайомити учнів з правилом знаходження невідомого доданка; вчити розв'язувати задачі на знаходження невідомого доданка; з'ясувати залежність суми від зміни одного доданка; розвивати математичне мовлення; виховувати культуру письма, інтерес до навчання.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ


II. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Гра «Мовчанка»                                                             

2. Робота з числовим віялом

— Покажіть «сусідів» числа 8.                                            

— Яке наступне числа 3.

— Попереднє до числа 6.

— Яке число на 2 більше від 4.

— Скільки буде 7 плюс 2?

— Яке число менше 9 чи 8?

— Яке число більше 6 чи 7?

— Покажіть число 6.

— Від 10 відняти 8.

— У білочки 4 грибочки, а в їжака на 3 більше. Скільки грибочків у їжака?

— У Катрусі 8 яблук, а в Петрика на 3 менше. Скільки яблук у Петрика?

— У першому акваріумі 7 рибок, а в другому — 3. Скільки рибок в обох акваріумах?

3. Гра «Допоможи Незнайкові»

4 + 1 = 5                        

2 + 2 = 4

6 – 1 = 4                        

8 – 3 = 4

5 + 3 = 9                        

7 – 2 = 5

9 – 2 = 6                        

8 + 2 = 9                        


III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ.

РОБОТА ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с. 64)

— Пригадайте, як називають числа при додаванні.

— Щоб знайти невідомий доданок, потрібно від суми відняти відомий доданок.

— Складіть вирази, як знайти перший доданок; другий доданок.

Завдання 1

— Розгляньте малюнок. Скільки всього зайців? Як ви дізналися? Скільки зайців на санчатах? Скільки зайців у кучугурі снігу? Складіть і розв’яжіть задачу за малюнком.

Скористайтеся рівностями:

Завдання 2

— Розв’яжіть задачу за коротким записом.

— Скільки всього м’ячів? Скільки великих м’ячів? Яке запитання задачі?

— Як треба міркувати, щоб правильно розв’язати задачу?

Завдання 3

— Розгляньте першу таблицю. Що записано у першому рядку? у другому? у третьому?

— Який доданок незмінний? Який доданок змінюється? Як він змінюється? (Збільшується) Що відбувається з сумою?

— Розгляньте другу таблицю. Що записано у першому рядку? у другому? у третьому?

— Який доданок незмінний? Який доданок змінюється? Як він змінюється? (Збільшується) Що відбувається з сумою?

— Як же змінюється сума від зміни одного доданка при сталому другому? Зробіть висновки.

Завдання 4

— Порівняйте, не обчислюючи.

— Які доданки однакові? Порівняйте другі доданки.

Фізкультхвилинка


IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота за числовим променем

Складання прикладів на додавання і віднімання числа 3.

2. Робота над задачею

Для дитячого садка придбали 3 машинки і 2 ляльки. Скільки всього іграшок придбали для дитячого садка?

— Повторіть умову задачі (за запитаннями вчителя).

— Як дізнатися, скільки всього іграшок придбали для дитячого садка?

— Чому виконали дію додавання?

— Назвіть відповідь задачі.

— Як треба ставитись до іграшок?

3. Творча робота над задачею

— Змініть умову задачі так, щоб її можна було розв’язати дією віднімання.

4. Самостійна робота

5. Цікава задача

У батька 6 синів. Кожний син має сестру. Скільки дітей у батька? (7)


V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Повторення таблиць додавання і віднімання числа 3 напам’ять «ланцюжком».





Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити