Математика. 2 клас. ІІ семестр
розробки уроків
АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ МНОЖЕННЯ ТА ДІЛЕННЯ (продовження)
Урок 111. ЗАСВОЄННЯ ТАБЛИЦІ МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 8. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: закріплювати знання табличних випадків множення числа 8; формувати вміння розв'язувати задачі; повторити і систематизувати знання учнів про порядок виконання арифметичних дій; удосконалювати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, творчі здібності; виховувати уважність.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 130, завдання 867; 868)
Завдання 867
— Скільки кілограмів вівса дають коневі на добу?
— Скільки всього кілограмів кормів дають коневі на добу?
Завдання 868
— Прочитайте вирази та їх значення.
2. Усна лічба
1) Математична «доріжка».
2) Розв'язування задач.
✵ На одну жіночу сукню потрібно 4 м тканини. Скільки тканини потрібно на 3 сукні? на 4? на 6? на 8?
✵ У 3 однакових пакетах 6 кг борошна. Скільки кілограмів борошна в одному пакеті?
✵ Скільки потрібно трилітрових банок, щоб розлити 15 л соку?
3. Математичний диктант
✵ Число 28 зменшити в 7 разів.
✵ Другий множник — 8, а добуток — 40. Записати перший множник.
✵ Число 70 зменшити на добуток чисел 8 і 6.
✵ Добуток чисел 8 і 9 на 12 більше, ніж число...
✵ Перший доданок — добуток чисел 8 і 7, другий доданок — 44. Записати суму.
✵ Є два добутки: 6 ∙ 6 і 6 ∙ 8. Записати суму.
Відповіді: 4; 5; 22; 60; 100; 84.
4. Хвилинка каліграфії
— Запишіть відповіді математичного диктанту в порядку спадання.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми повторимо вивчені випадки табличного множення і ділення.
IV. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 130-131)
Завдання 869
Перший стовпчик — з коментуванням, решта прикладів — самостійно. Один учень працює біля дошки, решта — у зошитах.
Завдання 870. Самостійне виконання завдання Один учень працює біля дошки.
Завдання 871
Учні з місця за малюнком добирають кількість предметів для покупки і складають задачу за схемою розв’язання.
Завдання 872. Усне виконання завдання
Учні називають точки, що лежать поза прямою. Вимірюють відстань між точками К і М. Визначають, у скільки разів довжина відрізка ВС менша за довжину відрізка АС.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Знаходження значень виразів, у яких остання дія — віднімання
28 - 18 : 2
42 + (37 - 18)
56 : 7 - 7
(80 - 17) : 7
42 - (17 + 18)
(72 - 9) : 7
2. Розв'язування задач
— Визначте, якій задачі яка схема розв’язання відповідає.
1) Купили 6 банок білої фарби, по 3 кг в кожній, і 4 банки зеленої фарби, по 5 кг в кожній. Якої фарби купили більше і на скільки кілограмів?
2) Горобець за кормом літав 3 дні по 59 км і 2 дні по 60 км. Скільки кілометрів пролетів горобець за ці дні?
Схеми розв’язань:
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв'язування логічних задач
1) Сума і добуток чотирьох чисел дорівнює 8. Числа не обов’язково різні. Запишіть їх. (Можливі варіанти: 2 ∙ 2 + 2 ∙ 2 = 8; 1 ∙ 4 + 2 ∙ 2 = 8; 2 ∙ 2 + 2 + 2 = 8; 4 ∙ 1 + 3 + 1 = 8.)
2) Від’їжджаючи з літнього табору, друзі обмінялися фотографіями: кожен дав кожному по одній своїй фотографії. Усього їм для цього знадобилося 6 фотографій. Скільки було друзів?
Розв’язання виходить з розглядання малюнка. На ньому друзі позначені точками, а фотографії — відрізками зі стрілками: відрізок АВ означає, що А дав фотографію В. Видно, що якщо друзів двоє, то фотографій потрібно дві, а якщо троє — то 6. Якщо ж друзів більше, ніж 3, то і фотографій буде більше, ніж 6.
Відповідь: 3.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 131, завдання 873; 874.