Математика. 2 клас. ІІ семестр
розробки уроків
АРИФМЕТИЧНІ ДІЇ МНОЖЕННЯ ТА ДІЛЕННЯ (продовження)
Урок 119. ЗАСВОЄННЯ ТАБЛИЦІ МНОЖЕННЯ ЧИСЛА 9. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мета: вправляти учнів у засвоєнні табличних випадків множення числа 9; вдосконалювати вміння розв'язувати задачі; формувати обчислювальні навички; розвивати логічне мислення, творчі здібності, математичне мовлення; розвивати пізнавальний інтерес.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Перевірка домашнього завдання (с. 139, завдання 933; 934)
Завдання 933
— Скільки тканини було у кравчині спочатку?
Завдання 934
— Прочитайте вирази з однаковими відповідями; інші вирази прочитайте у порядку зростання відповідей.
2. Усна лічба
1) Гра «Помнож 9 на пальцях».
— Розв’яжіть приклади.
— Перевірте розв’язання за допомогою пальців:
9 ∙ 1, загнули лівий мізинчик.
Кількість пальців ліворуч від мізинчика — це кількість десятків. (У даному випадку їх немає.) Кількість пальців праворуч — ця кількість одиниць. Їх 9, тобто 9 ∙ 1 = 9.
3. Хвилинка каліграфії
— Полічіть дев’ятками до 90; вісімками до 80. Запишіть названі числа.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми повторимо таблицю множення числа 9.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 139-140)
Завдання 935
Учні «ланцюжком» лічать дев’ятками до 90; вісімками до 80.
Завдання 936. Коментоване розв'язування завдання
Учні по черзі пояснюють завдання, працюючи в своїх зошитах.
Завдання 937. Робота в парах
Учні по черзі розв’язують математичні «ланцюжки».
Завдання 938
1) Колективне ознайомлення зі змістом задачі, її аналіз. Один учень записує умову, пояснює розв’язання і закінчує його.
2) Під час повторення умови один учень записує коротку умову і пояснює розв’язання. Після цього учні самостійно записують розв’язання. Учитель перевіряє.
Завдання 939
Перший стовпчик — з коментуванням, решту прикладів — самостійно. Двоє учнів працюють за закритою дошкою.
2. Фізкультхвилинка
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею
У магазин привезли 7 ящиків печива. Частину печива продали, і до кінця дня залишилося 9 кг. Скільки кілограмів печива продали, якщо в кожному ящику було 8 кг?
— Яку дію виконаємо першою? (Множення)
— Що про це сказано в умові? (7 ящиків по 8 кг)
— Яку дію виконаємо останньою? (Віднімання)
Далі учні записують самостійно розв’язання задачі виразом.
7 ∙ 8 - 9 = 47 (кг)
2. Обчислення значень виразів
3. Офтальмологічна пауза
4. Розв'язування логічної задачі
Завдання 940*
— Як зміниться добуток 9 ∙ а, якщо число а збільшити в 3 рази; зменшити в 3 рази?
Щоб відповісти на питання, потрібно скласти відповідні вирази, підставити замість змінної числа і поспостерігати закономірність. Наочно покажемо на прикладі таблиці.
а |
9 ∙ а |
а ∙ 3 |
9 ∙ (а ∙ 3) |
3 |
27 |
9 |
81 |
Висновок: якщо число а збільшити в 3 рази, то добуток 9 ∙ а теж збільшиться в 3 рази.
а |
9 ∙ а |
а : 3 |
9 ∙ (а : 3) |
3 |
27 |
1 |
9 |
Висновок: якщо число а зменшити в 3 рази, то добуток 9 ∙ а зменшиться в 3 рази.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
С. 140, завдання 941; 942.