МАТЕМАТИКА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
УРОК 17
Тема. Читання й записування чотирицифрових чисел. Утворення чотирицифрового числа з розрядних доданків. Вправи і задачі, пов’язані з поняттям частини числа
Мета: розвивати вміння учнів записувати чотирицифрові числа під диктовку; вправляти у розв’язанні задач двома способами.
Обладнання: картки для індивідуальної роботи, нумераційна таблиця.
ХІД УРОКУ
I. Контроль і закріплення знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання
✵ Прочитати тільки ті числа із вправи № 134, для запису яких використано більше цифр, ніж доданків (9 009, 8 307, 8 037, 9 900).
✵ Записати розв’язання задачі № 135 виразом.
2. Усні обчислення.
Гра «Ланцюжок»
81 : 9 · 2 : 6 · 8 : 6 · 4 · 2 =
8 · 9 : 3 : 6 · 5 : 2 · 10 =
3. Завдання для опитування
✵ Записати числа у вигляді суми розрядних доданків: 8306, 3053, 8008.
✵ Кожну суму записати числом:
6 000 + 60 + 1, 2 000 + 200 + 20, 4 000 + 40, 8 000 + 1.
4. Записати найбільше і найменше чотирицифрові числа; п’ять послідовних чисел, починаючи з числа 6 997.
5. Читання чисел, записаних у нумераційній таблиці, та записування чисел, вказаних учителем, у нумераційну таблицю
6. Робота біля дошки
✵ В одному бідоні було 15 кг меду, в другому — 18. Весь мед поклали у банки по 3 кг. Скільки вийшло банок?
✵ У їдальні було 800 кг картоплі. Першого дня витратили 1/4 всієї картоплі. Скільки кілограмів картоплі залишилось?
II. Вивчення нового матеріалу
1. Ознайомлення із правилом запису чотирицифрових чисел (спочатку записуємо одиниці розряду тисяч, потім — сотень, десятків, одиниць)
2. Прочитати числа (вправа № 136, 137).
3. Первинне закріплення
Самостійна робота: вправа № 137 (2).
4. Фізкультхвилинка
III. Розвиток математичних умінь учнів
1. Робота зі смужками (вправа № 138)
У дітей — по 2 смужки, поділені на 4 і 5 частин. Перед роботою зі смужками слід повторити з учнями правило знаходження частини числа і числа за його частиною.
✵ Виміряти довжину всієї смужки, спочатку виміряти 1/5 частину цієї смужки.
✵ Знайти 1/4 всієї смужки.
2. Розв’язання вправи № 139 за рівнями (учні високого рівня знань — самостійно, решта — під керівництвом учителя)
3. Самостійне розв’язання задачі № 140
4. Розв’язання задачі № 141 двома способами за варіантами
Учитель пропонує учням І варіанта починати розв’язок задачі зі знаходження всієї кількості фарби, а учням ІІ варіанта — зі знаходження маси фарби різного кольору окремо.
IV. Підсумки уроку
V. Домашнє завдання
№ 143, 144.