МАТЕМАТИКА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
УРОК 26
Тема. Читання й записування шестицифрових чисел: поняття класу
Мета: провести узагальнюючу бесіду про нумерацію в десятковій системі числення; розглянути поняття класу, лічильних одиниць кожного класу; розвивати логічне мислення.
Обладнання: картки для усної лічби, таблиця класів та розрядів.
ХІД УРОКУ
I. Контроль і закріплення знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання
✵ Скласти вираз для розв’язання задачі № 219.
✵ Із завдання № 220 зачитати числа у порядку зростання.
2. Усні обчислення Гра «Поштарик»
Рознести «листи» по скриньках.
3. Числовий лабіринт
Пройти лабіринтом від найменшого числа до найбільшого (вказувати на число, називати його).
— Яке число у стовпчиках зайве? Чому? Обчислити суму чисел другої колонки.
II. Вивчення нового матеріалу
1. Підготовча вправа
Визначити, скільки всього тисяч у числах: 586 063, 341 653, 53 705, 3 180, 243 488, 600 700.
2. Пояснення вчителя
— В усній нумерації розряди багатоцифрових чисел групують у класи. У кожному класі — три розряди. Кожен розряд має назву: одиниці, десятки, тисячі. Тільки залежно від класу до цих слів додають ще слово тисяч. Розгляньте нумераційну таблицю. Прочитайте назви розрядів і класів.
Клас тисяч (другий клас) |
Клас одиниць (перший клас) |
||||
Сотні тисяч |
Десятки тисяч |
Одиниці тисяч |
Сотні |
Десятки |
Одиниці |
2 |
4 |
8 |
3 |
1 |
5 |
1 |
0 |
9 |
0 |
7 |
6 |
— Щоб прочитати 4-, 5-, 6-цифрове число, спочатку називають в ньому одиниці класу тисяч, а потім — одиниці класу одиниць.
3. Первинне закріплення
✵ Робота з таблицею класів та розрядів. Читання в ній чисел, записування в таблиці чисел.
✵ Записати цифрами числа (№ 227).
✵ Робота над завданнями № 222, 223 усно.
✵ Списати числа, підкреслити в них клас тисяч (№ 224).
4. Фізкультхвилинка
III. Розвиток математичних умінь учнів
1. Письмове ділення й множення на двоцифрове число. Коментоване розв’язання прикладів № 225
2. Робота над задачею № 226 з логічним навантаженням
IV. Підсумки уроку
V. Домашнє завдання
№ 227, 228.