МАТЕМАТИКА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
УРОК 39
Тема. Обчислення різниці, коли зменшуване містить кілька нулів. Розширена задача на знаходження третього доданка
Мета: звернути увагу учнів на труднощі під час виконання дії віднімання у випадку одночасного переходу через кілька розрядів; розвивати вміння розв’язати розширені задачі на знаходження третього доданка; вдосконалювати обчислювальні навички.
Обладнання: картки для індивідуальної роботи, таблиці для усної лічби.
ХІД УРОКУ
I. Контроль і закріплення знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення
✵ Знайти рівні величини, поєднати їх стрілками.
✵ Індивідуальна робота за картками.
Вписати літери у порядку зростання чисел. Прочитати слово. (Отримане слово: береза.)
✵ Заповнити таблицю (вправа № 331).
✵ Самостійна робота: виконати дії і зробити перевірку. Вправа № 333.
II. Вивчення нового матеріалу
1. Підготовчі вправи
1 дес. — 1 од. = 9 од.
1 сот. — 1 дес. = 9 дес.
1 тис. — 1 сот. = 9 сот.
1 тис. — 1 од. = 9 сот. 9 од.
Від 3 000 потрібно відняти 289. Від 0 відняти 9 неможливо. Візьмемо 1 000. Щоб запам’ятати це, поставимо над тисячами крапку. Замінимо 1000 на 10 сотень; 1 сотню заберемо, а 9 сотень залишимо у розряді сотень. Сотню, яку ми взяли, замінимо на 10 десятків. 1 десяток беремо, а 9 десятків залишаємо в розряді десятків. Десяток, який взяли, замінимо на 10 одиниць. Тепер будемо віднімати.
2. Первинне закріплення. Розв’язання прикладів № 332 (першу частину учні виконують усно, другу — письмово з коментуванням)
3. Фізкультхвилинка
III. Розвиток математичних умінь учнів
1. Розв’язання задачі № 334 за скороченим записом умови (на дошці)
2. Розв’язання задачі № 335 за рівнями (учні з високим рівнем знань виконують завдання самостійно, решта — під керівництвом учителя)
3. Цікава математика. Індивідуальна робота з карткою
Два пішоходи пройшли до зустрічі однакову відстань. Обвести того пішохода, який обминув більшу кількість прапорців.
IV. Підсумки уроку
V. Домашнє завдання
№ 345, 346.