МАТЕМАТИКА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
УРОК 42
Тема. Додавання й віднімання іменованих чисел, виражених у мірах довжини і маси
Мета: пояснити різні способи обчислень з іменованими числами; повторити розв’язання задач на зведення до одиниці.
Обладнання: картки для усної лічби, таблиця одиниць маси і довжини.
ХІД УРОКУ
I. Контроль і закріплення знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення
✵ Фронтальне опитування за таблицею.
— На скільки маса трьох півнів більша за масу двох качок?
— У скільки разів ягня важче від півника?
— На скільки теля легше від оленя?
— Скільки будуть важити 2 кролів та 4 качок?
— Обчисліть масу всіх тварин.
— На скільки маса домашніх тварин менше від маси диких?
✵ Робота біля дошки.
1) Периметр трикутного городу 860 м. Довжина одної сторони городу 320 м, другої — 120 м. Яка довжина третьої сторони?
2) Із 12 кг борошна виходить 16 кг хліба. Скільки кілограмів хліба вийде із 96 кг борошна?
✵ Усно виконати обчислення (завдання № 356).
II. Вивчення нового матеріалу
1. Самостійне опрацювання матеріалу
Від вірьовки відрізали 3 м 15 см, потім — ще 2 м 45 см. Скільки сантиметрів відрізали від вірьовки?
Для того щоб відповісти на питання задачі, потрібно додати довжини цих відрізків. Спочатку перетворюємо дані числа в одні одиниці довжини. Далі складаємо їх письмово. Додавати іменовані числа можна двома способами:
✵ додавати й віднімати так, як вони записані;
✵ замінити кожне число меншими одиницями вимірювання довжини або маси й виконати дії.
Розв’язання буде таким:
2. Первинне закріплення. Розв’язання з коментуванням прикладів № 357,359
3. Фізкультхвилинка
III. Розвиток математичних умінь учнів
1. Самостійне розв’язання задачі № 358
2. Аналіз задачі № 360, складання плану розв’язання
1) Яка маса курки?
2) Яка маса курки й гуски разом?
3) Яка маса індика?
4) Яка маса всієї птиці?
3. Самостійне розв’язання задачі № 361
IV. Підсумки уроку
V. Домашнє завдання
№ 362, 363.