МАТЕМАТИКА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
УРОК 48
Тема. Прості та складені задачі на визначення швидкості, часу і відстані
Мета: ознайомити з правилом знаходження часу за швидкістю та відстанню; вправляти у виконанні дій з іменованими числами; вдосконалювати обчислювальні навички.
Обладнання: картки для індивідуальної роботи, таблиця «Швидкість. Час. Відстань».
ХІД УРОКУ
I. Контроль і закріплення знань
1. Перевірка домашнього завдання
2. Усні обчислення
✵ Виправити помилки.
✵ Скласти й розв’язати задачі за таблицею.
Рухомий об’єкт |
Швидкість |
Час |
Відстань |
Автомашина |
90 км/год. |
3 год. |
? км |
Сокіл |
200 км/год. |
2 год. |
? км |
Реактивний літак |
? км/год. |
2 год. |
4000 км |
✵ Розв’язати задачу.
Велосипедист був у дорозі 3 год., а мотоцикліст — 2 год. На скільки більше кілометрів проїхав мотоцикліст, ніж велосипедист, якщо швидкість мотоцикліста 90 км/год., а велосипедиста — 14 км/год.?
✵ Робота за картками.
Картка 1 (для учнів з високим рівнем знань)
По асфальтованому шосе автомобіль проїхав 292 км за 4 год., по ґрунтовій дорозі — 76 км за 2 год. На скільки швидкість авто по шосе була більша, ніж по ґрунтовій дорозі?
Картка 2 (для учнів достатнього й середнього рівня знань)
Машина їхала 3 години зі швидкістю 60 км/год. Зворотний шлях вона подолала за 4 години. З якою швидкістю вона подолала зворотний шлях?
II. Вивчення нового матеріалу
1. Задача
Галка пролетіла 100 км зі швидкістю 50 км/год. Скільки часу летіла галка?
Під час розв’язання задачі учні роблять висновок: щоб знайти час, треба відстань поділити на швидкість.
2. Первинне закріплення. Розв’язання задачі № 400
3. Розв’язання задачі № 401 за кресленням (слід з’ясувати, що відбувається зі швидкістю за течією й проти течії)
4. Фізкультхвилинка
5. Розв’язання задачі № 402. Складання таблиці, плану розв’язання
1000 : 100 = 10 (хв.) — час руху;
400 : 10 = 40 (м/хв.) — швидкість плавця.
6. Самостійна робота
I варіант — приклади № 403, 404 (І рядок);
II варіант — приклади № 403, 404 (ІІ рядок).
7. Розв’язання задачі з логічним навантаженням № 405
III. Підсумки уроку
IV. Домашнє завдання
№ 406, 407.