МАТЕМАТИКА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
УРОК 5
Тема. Ділення з остачею. Письмове ділення на одноцифрове число
Мета: розглянути табличні випадки ділення з остачею; повторити алгоритм письмового ділення на одноцифрове число.
Обладнання: картки для усної лічби, картки для групової роботи.
ХІД УРОКУ
I. Контроль і закріплення знань учнів
1. Перевірка домашнього завдання
✵ Записати по діях розв’язання задачі № 33.
✵ Записати виразом розв’язання задачі № 34.
2. Усні обчислення
1) Обчислити приклади й за кодом розшифрувати слово.
472 |
494 |
616 |
808 |
496 |
680 |
428 |
453 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Слово: вересень.
2) Математичний диктант.
✵ Перший множник — 3, другий множник — частка чисел 40 і 5. Записати добуток.
✵ Число 72 зменшити у 8 разів і результат збільшити на 16.
✵ Суму чисел 15 і 6 зменшити у 3 рази.
✵ Знайти довжину відрізка, 1/4 якого становить 2 см.
✵ Ділене — 25, дільник — різниця чисел 53 і 48. Записати частку.
✵ Знайти 1/3 суми чисел 10 і 20.
3. Робота біля дошки.
✵ Обчислити, записуючи приклад стовпчиком: 148 · 4, 205 · 3, 224 · 4.
✵ Перше число 400, друге у 2 рази менше. Третє число є сумою першого і другого чисел. Знайти третє число.
✵ У шкільному саду 33 ряди вишень, по 4 дерева у кожному ряду, та 6 рядів слив, по 12 дерев у ряду. Скільки всього дерев у шкільному саду?
✵ Розв’язати приклади: 81 : 6, 54 : 9, 45 : 7, 34 : 6.
II. Повторення письмового ділення трицифрового числа на одноцифрове
1. Усне розв’язання з коментуванням прикладів № 35 і 36
2. Пояснення учнями розв’язання прикладу: 618 : 3. (Аналогічно — № 3.)
3. Робота з підручником (№ 41)
4. Коментоване розв’язання прикладів № 42
5. Самостійне розв’язання прикладів № 43
6. Фізкультхвилинка
III. Розвиток математичних умінь учнів
1. Обчислення виразів з іменованими числами (за вправою № 38)
2. Робота в групах
I група (середній рівень знань)
1) Знайти значення виразу 207 : а, якщо а = 9.
2) Обчислити: 650 - (486 + 29); 158 · 4.
II група (достатній рівень знань)
1) Знайти значення виразу 348 : a + 87, якщо a = 4.
2) У п’яти класах було 160 учнів порівну. Скільки учнів було у 3 таких класах?
III група (високий рівень знань)
1) На 10 порцій морозива витрачається 200 г цукру. На скільки порцій вистачить 300 г цукру? (Змінити одне число в умові так, щоб у відповіді отримати більше число.)
2) Обчислити 1/4: від 1 хв., від 1 кг, від доби.
IV. Підсумки уроку
V. Домашнє завдання
№ 44, 45.