МАТЕМАТИКА 4 КЛАС
РОЗРОБКИ УРОКІВ
УРОК 87
Тема. Письмове множення багатоцифрових чисел на розрядні
Мета: з’ясувати особливість письмового множення багатоцифрових чисел на розрядні числа; готувати учнів до розв’язання задач на пропорційне ділення; опрацювати задачу, яка містить знаходження дробу від числа; формувати обчислювальні навички.
Обладнання: картки для усної лічби, для самостійної роботи, предметні малюнки.
ХІД УРОКУ
I. Контроль і закріплення знань учнів
Усна лічба
1. Гра «Вибери приклад»
2. Знайти 2/3, 3/5, 3/4, 7/10 години.
3. 2/5 від суми чисел 75 і 25.
4. 3/4 від різниці чисел 90 і 50.
5. Обчислити зручним способом: 2 · 19 · 4 · 25.
6. У мами було 24 грн. На 5/6 всіх грошей вона купила 4 книжки за однаковою ціною. Скільки коштувала одна книжка?
7. Робота за картками
Картка 1
1) Обчислити зручним способом: 4 · 67 · 2 · 25 · 5.
2) У ларьку було 480 кг овочів. 3/5 всіх овочів — капуста, 1/4 всіх овочів — помідори. Скільки кілограмів капусти й помідорів було у ларьку?
Картка 2
1) Обчислити зручним способом: 25 · 39 · 5 · 4 · 2.
2) У парку посадили 320 дерев. З них 1/3 були берези, 1/5 — клени. Скільки кленів та беріз посадили у парку?
II. Вивчення нового матеріалу
1. Пояснення вчителя
— Використовуючи переставний і сполучний закони дії множення, знаходять добуток чисел виду 32 · 200 усно. Для цього кругле число 200 подаємо у вигляді добутка одноцифрового числа 2 і розрядного числа 100.
32 · (2 · 100)
Використаємо сполучний закон дії множення:
(32 · 2) · 100.
Одержимо 64 · 100 = 6 400.
Під час письмового множення 32 на 100 кругле число підписують під першим множником так, щоб цифра, відмінна від нуля, була підписана під останньою цифрою першого множника.
2. Первинне закріплення. Вправа № 711
3. Коментоване розв’язання прикладів № 712
4. Розв’язання прикладів № 713 (перший стовпчик — з коментуванням, решту — самостійно)
5. Фізкультхвилинка
6. Розв’язання рівнянь № 714 за рядами (по одному для ряду)
III. Розвиток математичних умінь учнів
1. Робота над задачею № 715 за коротким записом і малюнками
|
Маса 1 мішка |
Кількість мішків |
Вся маса |
|
1 |
||
Однакова |
1 |
||
|
3 |
2. Робота над задачею № 716
✵ Учні з високим рівнем знань — самостійне розв’язання;
✵ решта — під керівництвом учителя.
IV. Підсумки уроку
V. Домашнє завдання
№ 717, 718.