МАТЕМАТИКА
Уроки для 5 класу
Урок 118
Тема. Знаходження числа за його відсотками
Мета: сформувати поняття знаходження числа за його відсотком (дробом); виробити вміння використовувати завдання, що передбачають знаходження числа за його відсотками.
Тип уроку: застосування знань, навичок і вмінь
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
Усні вправи
1. Знайдіть значення виразу:
1) 0,02 : 4 × 100;
2) 16 : 0,8 × 100;
3) (0,1 + 0,9 : 0,45) : 0,07;
4) 2,4 × 3 – 2,4 : 3.
2. Золоту медаль за успіх у навчанні отримали 14 випускників, що становить усіх учнів школи. Скільки учнів навчається в цій школі?
3. Вік Петрика становить віку його батька. Скільки років батькові, якщо Петрику 8 років?
4. Запишіть звичайним дробом: 1) 14%; 2) 120%; 3) 5%.
II. Застосування знань
Учитель пропонує учням порівняти умови й розв'язати задачі.
1. Вершкове морозиво містить цукру. Скільки кілограмів морозива виготовлено, якщо було використано 49 кг цукру?
2. Вершкове морозиво містить 14% цукру. Скільки кілограмів морозива виготовлено, якщо було використано 49 кг цукру?
3. Зрозуміло, що єдина різниця в умовах задач — замість дробу у першій задачі стоїть 14% у другій. Але, враховуючи, що 14 % =
, маємо ідентичні розв'язання:
1) 49 : 14 = 3,5 (кг) становить 1% морозива;
2) 3,5 × 100 = 350 (кг) виготовлено морозива.
(Або можна записати один вираз: 49: 14 × 100 = 350 (кг))
Відповідь. 350 кг.
Отже, щоб найти число за значенням його відсотків, треба поділити на кількість відсотків і помножити отриманий результат на 100.
III. Формування умінь
- Розв'язування задач початкового і середнього рівня не викликає в учнів труднощів, якщо відомо, який саме алгоритм застосовувати. Але зазвичай учні помиляються в задачах на відсотки, тому головна мета цього уроку — навчити учнів розрізняти типи задач: на знаходження відсотків від числа (попередня тема на знаходження числа за його відсотками. Тому перед письмовим розв'язуванням вправ було б доречним розв'язати усні вправи. 1.
1. Руда містить 60% заліза:
1) Скільки можна отримати заліза із 72 т руди?
2) Скільки треба взяти руди, щоб отримати 72 т заліза?
Щоб показати різницю в умові задач, можна записати їх коротку умову:
1)Руда |
Залізо |
2) Руда |
Залізо |
||
72 т, 100% |
60%, ?т |
?т, 100% |
60%, 72 т |
Тому: 1) задача на знаходження відсотків від числа;
2) задача на знаходження числа за його відсотками.
Після цього учні письмово розв'язують виправи №№ 1053; 1054; 1056; 1060; 1062 на засвоєння алгоритму знаходження числа за його відсотками та, якщо вистачить часу, № 1077.
IV. Підсумок уроку
Запитання до класу
1. Чому дорівнює число, 1% якого становить: 1)7; 2) 0,7; 3)3,6; 4) 5,123?
2. Який з виразів відповідає умові задачі? Знайдіть число, 30% якого дорівнюють 60:
1) 60 : 100 × 30;
2) 30 : 100 × 60;
3) 60 : 30 × 100;
4) 60 × 30.
V. Домашнє завдання
п. 35, №№ 1055; 1057; 1059; 1061; на повторення № 965 (5).