МАТЕМАТИКА
Уроки для 5 класу
УРОК 14
Тема. Порівняння натуральних чисел
Мета: повторити означення дії порівняння чисел і правил порівняння чисел, а також спосіб запису результату порівняння чисел за допомогою нерівності; доповнити знання учнів правилом порівняння чисел за допомогою координатного променя; відпрацювати навички порівняння натуральних чисел за допомогою правила і координатного променя.
Тип уроку: повторення та систематизація знань.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
(Перевірка домашнього завдання)
Усні вправи
1. Яким числам відповідають точки М, N, P, K, T, F на рис. 161
2. Скільки одиничних відрізків треба відкласти від початку координатного променя, щоб позначити на ньому число: а) 5; б) 178; в) 1234 567?
3. Назвіть усі одноцифрові числа, які на координатному промені розташовані: а) праворуч від числа 6; б) ліворуч від числа 6.
4. На рисунку 17 подано шкалу часу від 0 до 25 днів. Яка з точок відповідає 25 дням?
II. Повторення і систематизація доповнення знань
Методичні рекомендації
Оскільки в початковій школі учні навчилися порівнювати натуральні числа, то під час викладання основної частини теми (правило порівняння чисел) не виникає ніяких ускладнень.
Новим на цьому етапі є порівняння чисел за допомогою координатного променя. Але, враховуючи пропедевтичні вправи, виконані на попередньому уроці (№№ 129; 130; 132), сприйняття і засвоєння правила порівняння чисел за допомогою координатного променя також не повинно складати труднощів для учнів.
Щодо записів результатів порівняння чисел, деякі труднощі можуть виникнути під час уведення поняття «подвійної нерівності», і особливо під час читання учнями подвійних нерівностей. Але, враховуючи кількість вправ на відпрацювання цих навичок, сподіваюсь, і цю проблему буде розв'язано.
III. Відпрацювання навичок
Усні вправи
1) Яке з чисел 617 і 716 розташоване на координатному промені ліворуч?
2) Яке з чисел 304 і 403 розташоване на координатному промені праворуч?
3) Які натуральні числа лежать на координатному промені між числами 2730 і 2 738?
4) № 151 (див. підручник).
5) №157 (1; 2).
Розв’язування вправ
1) Запис нерівностей, подвійних нерівностей: № 152, 165.
2) Правило порівняння натуральних чисел №153 (1, 3, 5, 7, 9); 155; 157 (3; 4); 160.
3) Порівняння чисел за допомогою координатного променя № 159.
IV. Підсумок уроку
V. Домашнє завдання
п. 6, №№ 154; 156; 161; на повторення № 174 (1; 3); 175.