МАТЕМАТИКА
Уроки для 5 класу

УРОК 19

Тема. Властивості додавання натуральних чисел

 

Мета: повторити і систематизувати знання учнів про переставну і сполучну властивості додавання; сформувати навички застосування властивостей додавання під час розв'язання вправ на додавання.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: схема «Властивості додавання».

Хід уроку

I. Перевірка домашнього завдання

№ 197

 

1)

 

II. Актуалізація опорних знань

Усні вправи

1.   Знайдіть суму доданків: 24 і 36; 18 і 22; 13 і 47; 51 і 49.

2.   Плитка шоколаду коштує 2 грн. 40 к., а тістечко — 70 к Скільки коштують: 1) плитка шоколаду і тістечко; 2) плитка шоколаду і два тістечка; 3) дві плитки шоколаду і тістечко?

3.   Сума двох чисел більша за одне з них на 237. Чому дорівнює друге число?

 

III. Повторення і систематизація знань учнів

Під час повторення матеріалу зручно буде спиратися на таблицю-схему (див. табл.).

Властивості додавання

 

1. Переставна а + b = b+ a.

Приклад:  64 + 23 = 23 + 64

2. Сполучна

(a + b) + c = b + (a + c) = a + (b + c)

Приклад:

1) (64 + 23) + 77 = 64 + (23 + 77) = 64 + 100 = 164.

      2) 136 + (а + 214) =136 + (214 + а) = (136 + 214) + а = 350 + а.
      3) 37 + 29 + 13 + 41 = (37 + 13) + (29 + 41) = -50 + 70 = 120

 

IV. Формування навичок
Усні вправи

1.   Знайти суму найбільш зручним способом.

1) 26 + 19 + 34 + 51;

2) 32 + 29 + 28 + 41;

3) 630 + 40 + 160 + 70:

2.   Збільшити суму чисел 37 і 18 на 13.

Письмові вправи

№183 (1,3,5,7).

@ Слід ще раз звернути увагу на необхідність вибрати найбільш «зручний» порядок дій («зручність» зумовлена бажанням отримати «кругле» число).

 

№189 (1,3,5,7).

@ Спростити вираз — тобто виконати дії можна лише додавши числові доданки. Для цього і застосовуємо переставний і сполучний закони додавання.

 

№ 193.

@ Розв'язання прикладів № 1,2,6,7 можна зробити у вигляді спрощення виразів із застосуванням переставного і сполучного законів додавання.

[Нехай перший доданок а, а другий — b, їх сума а + b.

1) (а + 12) + b = (а + b) + 12 — сума збільшиться на 12;

2) (a + 23) + (b + 17) = (a + b) + 40 — сума збільшиться на 40 тощо.]

 

№ 199, 200.

@ Розв'язання можна супроводити розповіддю про Карла Гауса.

 

V. Домашнє завдання

п. 7, №№ 18455 190; 191; 197 (2). Додатково № 201.


Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити