МАТЕМАТИКА
Уроки для 5 класу

УРОК 45

Тема. Множення натуральних чисел


Мета: закріпивши знання про означення і деякі властивості множення числа а на натуральне b, навчитися застосовувати ці знання як в стандартних завданнях обчислення значень числових і буквених виразів, розв'язання задач на рух тощо, так і в нестандартних.

Тип уроку: застосування знань, умінь, навичок.

Хід уроку

І. Перевірка домашнього завдання

№ 406

На які запитання до умови задачі дають, відповідь значення виразів?
1) 42 × 96 к. =

2) 16 × 2 грн. =

3) 40 грн. 32 к.+ 32грн =

Чи можна було записати розв'язання задачі виразом 42 × 96 + 16 × 2?

[Ні, бо вартість молока виражена в копійках, а сиру — у грн.]

№ 408

На які запитання отримаємо відповідь, обчисливши значення виразів?

1) 27 × 5; 2) 21 × 7; 3) 147 × 135.

№ 410

1) Скільки коштує телевізор? [246 × 4 = 984(грн.)]

2) Скільки коштує відеомагнітофон? [246 + 372 = 618 (грн.)]

3) Скільки коштують магнітофон, телевізор, відеомагнітофон?

[246 + 984 + 618 = 1230 + 618 = 1848 грн.]

4) Чи вистачить виділених грошей? [1848 < 2000 ]

№ 414

Розглянути два способи розв'язання


І спосіб

1) 12 × 6 = 72 (км) — відстань І велосипедиста;

2) 9 × 6 = 54 (км) — відстань II велосипедиста;

3) 72 – 54 = 18 (км) — відстань між велосипедистами через 6 годин.

II спосіб

1) 12 – 9 = 3 (км/ год.) — швидкість віддалення;

2) 3 × 6 = 18 (км) — відстань між велосипедистами через 6 годин.

Відповідь. 18 км.


II. Актуалізація опорних знань

Усні вправи

1. Чому дорівнює: 1) сума 3-хдоданків, кожний з яких дорівнює 2; 2) добуток 3-х множників, кожний з яких дорівнює 2?

2. Чому дорівнює добуток? 1) 93 267 549 × 0; 2) 549 128 × 1?

3. Сума яких двох чисел, що не дорівнюють нулю, більша за їх добуток?

4. Замість зірочок поставте пропущені цифри, щоб запис був правильним:


III. Вдосконалення знань і вмінь

1. Множення багатоцифрових чисел: № 397 (8, 9), № 422 (1,3).

2. Арифметичні дії з натуральними числами (додавання, віднімання, множення): № 399 (1, 3); 411 (1, 2).

3. Властивості нуля та одиниці під час множення: № 424, 425.

4. Властивості множення: № 409, № 420 (1, 2, 3).

5. Задачі на застосування множення натуральних чисел: № 421.


IV. Підсумок уроку

1. Які числа треба поставити замість -, щоб рівність була правильною?
1) 5 + 5 + 5 = - × 5;

2) 6 × - = 6;

3) 6 × - = 0;

4) 6 × - = 3 × -.

2. Складіть задачу, розв'язання якої можна записати так:

1) 16 × 3 = 48 (км) — перший велосипедист;

2) 12 × 3 = 36 (км) — другий велосипедист;

3) 48 + 36 = 84(км)— відстань через 3 години.


V. Домашнє завдання

п. 15, № 412 (1); 416; 420 (4, 5); 423 (1); додатково № 426.




Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити