МАТЕМАТИКА
Уроки для 5 класу
Урок 51
Тема. Ділення
Мета: навчити розв'язувати текстові задачі, що потребують використання залежностей між величинами, в тому числі й розв'язувати задачі за допомогою рівнянь.
Тип уроку: застосування знань, вмінь та навичок.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
№ 471
1) х = 95 : 19; х = 5; |
2) х = 132 : 22; х = 6; |
3) 22х = 1474; х = 1474 : 22; х = 67; |
4) 28у = 952; у = 952 : 28; у = 34; |
5) х = 16 × 25; х = 400; |
6) х = 324 : 27; х = 12. |
№ 503 (1, 3)
1) х – 14 = 56 : 8; 3) 143 – 13х = 234 : 9;
х – 14 = 7; 143 – 13х = 26;
х = 7 + 14; 13х = 143 – 26;
х = 21; 13х = 117;
х = 117 : 13;
х = 9.
№ 505 1) 15b – 15 = 615 |
2) 21х – 19 = 170; |
|
І спосіб |
II спосіб |
21х = 170 + 19; |
15(b – 1) = 615 b – 1 = 615 : 15 b – 1 = 41 b = 41 + 1 b = 42 |
15b = 615 + 15 15b = 630 b = 630 : 15 b = 42 |
21x = 189; x = 189 : 21; x = 9 |
№ 507 |
||
1) x – 23 = 8 × 26; x – 23 = 208; x = 208 + 23; x = 231; |
2) 56 – x = 1728 : 36; 56 – х = 48; x = 56 – 48; x = 8. |
|
№ 529 1) 4 × 12 + 18 : 6 + 3 = 50. |
II. Актуалізація опорних знань
Тестові завдання
Виконується фронтально, 1 учень працює за дошкою.
Яку з наступних дій треба виконати, щоб знайти корінь рівняння?
1. 9х = 63: 1) 63 – 9; 2) 63 + 9; 3) 63 × 9; 4) 63 : 9.
2. 72 : у = 8: 1) 72 × 8; 2) 72 : 8; 3) 72 – 8; 4) 72 + 8.
3. 40 – t = 16: 1) 40 + 16; 2) 40 – 16; 3) 40 : 16; 4) 40 × 16.
4. а + 13 = 55: 1) 55 – 13; 2) 55 + 13; 3) 55 : 13; 4) 55 × 13.
5. b : 11 = 22: 1) 22 : 11; 2) 22 + 11; 3) 22 – 11; 4) 22 × 11.
6. с – 11 = 22: 1) 22 – 11; 2) 22 + 11; 3) 22 : 11; 4) 22 × 11.
Коди відповідей: |
№ |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
Відповідь |
4) |
2) |
2) |
1) |
4) |
2) |
Учні перед виконанням роботи отримують бланк відповідей і результати записують до бланка.
III. Відпрацювання вмінь учнів
- У початковій школі учні навчилися розв'язувати текстові задачі різного змісту на застосування арифметичних дій з натуральними числами. Тому вчителеві слід лише нагадати деякі специфічні моменти, а саме:
1) Задачі на рух.
Основна формула S = v × t, S — відстань; v — швидкість; t — час.
Додаткові формули: v = S : t, t = S : v, vзбл = v1+ v2; v віддал= v1– v2
(якщо v1> v2). vзбл— швидкість зближення (у протилежному напрямку),
v віддал – швидкість віддалення (в одному напрямку).
2) Задачі на рух за течією і проти течії.
Основна формула: S = vt
;
vза течією= vвл.+ vт.
vпроти течії= vвл.– vт.
де vза течією— швидкість за течією;
vпроти течії– швидкість проти течії;
vвл.— власна швидкість або швидкість в стоячій воді (в озері);
vт.— швидкість течії.
3) Якщо а більше за b y c разів, то а = bс.
Якщо а менше за b y с разів, то ас = b.
4) Якщо а більше за b на с, то а = b + с.
Якщо а менше за b на с, то а + с = b.
Після цього розбирається за текстом підручника приклад 4-6 (с. 123-124), і учням пропонується розв'язати задачі відповідно до змісту підручника.
№ 472
1) 12 × 5 = 60 (км) — шукана відстань;
2) 60 : 4 = 15 (км/год.) — шукана швидкість.
Відповідь. 15 (км/год.).
№ 481
1) 476 : 14 = 34 (км/год.) — швидкість катера за течією;
2) 34 – 3 = 31 (км/год.) — власна швидкість катера;
3) 31 – 3 = 28 (км/год.) —швидкість проти течії;
4) 476 : 28 = 17 (год.) — час проти течії.
Відповідь. 17 год.
№ 483
1) 136 : 4 = 34 (км/год.) — швидкість зближення;
2) 34 – 16 = 18 (км/год.) — швидкість Госторшабленка.
Відповідь. 18 (км/год.).
№ 485
1) 14 год. – 6 год. = 8 (год.) — перебував у дорозі Ілля Муромець;
2) 9 × 8 = 72 (км) — відстань, яку пройшов Ілля Муромець;
3) 14 – 8 = 6 (год.) — перебував у дорозі Альоша Попович;
4) 72 : 6 = 12 (км/год.) — швидкість Альоші Поповича.
Відповідь. 12 (км/год.).
№ 487
1) 58 × 4 = 232 (км) — проїхав І поїзд до зустрічі;
2) 232 + 24 = 256 (км) — проїхав II поїзд до зустрічі;
3) 256 : 4 = 64 (км/год.) — швидкість другого поїзда.
Відповідь. 64 (км/год.).
№ 493
1) 120 × 40 = 4800 (см/хв..) = 48 (км/год.) — швидкість Буратіно;
2) 1 км 200 м = 1200 (м) — відстань до школи;
3) 1 200 : 48 = 25 (хв..) — час на шлях до школи;
4) 8 год. 30 хв. – (25 хв. +10 хв.) = 8 год. 30 хв. – 35 хв. = 7 год. 55 хв. – о цій годині Буратіно повинен виходити з дому.
Відповідь. О 7 год. 55 хв.
№ 502 (3,4); 506 (4-6) — вправи на закріплення навичок розв'язування рівнянь із застосуванням правил залежності компонентів арифметичних дій та на повторення властивостей 1 і 0 під час ділення і множення.
№ 502
3) 12(152 + 19x) = 2052; 152 + 19x = 2052 : 12; 152 + 19x = 171; 19x = 171 – 152; 19x = 19; x = 19 : 19; х = 1. |
4) (152x + 32) – 6 = 192; 152х + 32 = 192 : 6; 152х + 32 = 32; 152x = 32 – 32; 152х = 0; х = 0 : 152; х = 0. |
|
№506 |
||
4) 52 + 72 : х = 56; 72 : х = 56 – 52; 72 : х = 4; x = 72 : 4; x = 18. |
5) 56 : (х – 6) = 8; х – 6 = 56 : 8; х – 6 = 7; x = 7 + 6; x = 13. |
6) 56 : x – 6 = 8; 56 : x = 8 + 6; 56 : x = 14; x = 56 : 14; x = 4. |
IV. Підсумок уроку
V. Домашнє завдання
п. 17, №№ 482; 484; 486; 494; 503 (2; 4).