МАТЕМАТИКА
Уроки для 5 класу
УРОК 58
Тема. Площа. Площа прямокутника
Мета: ввести поняття одиниці виміру площі; формувати навички роботи з різними одиницями вимірювання площ та обчислення площі прямокутника і квадрата.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: таблиця «Площа. Площа прямокутника».
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Математичний диктант
Варіант 1 [2]
1. Вираз 172[143] запишіть у вигляді добутку.
2. Вираз 263[232] запишіть у вигляді добутку.
3. Запишіть будь-який вираз, який можна записати у вигляді квадрата [куба].
4. Обчисліть 222[75].
5. Обчисліть 63[ 112].
6. Який вираз отримаємо, якщо 492помножити на 49 [532помножити на 53]?
7. Чому дорівнює сума квадратів чисел 3 і 4 [куб чисел 2 і 3]?
II. Актуалізація опорних знань
Усні вправи
1. Скільки:
1) сантиметрів міститься в: 1 дм, 1 м 3 дм, 5 м 2 дм, 40 мм?
2) метрів міститься в: 1 км, 2 км 418 м, 4 км 16 м, 800 см?
2. Яка з фігур на рисунку 82 зайва?
3. Знайдіть периметр:
1) прямокутника, ширина якого 11 см, а довжина в 3 рази більша;
2) квадрата, якщо довжина його сторони дорівнює З2см?
4. На скільки квадратів зі стороною 1 см можна розбити прямокутник зі сторонами:
1) 3 см і 4 см; 2) 30 мм і 4 см; 3) а см і 4 см; 4) а см і 6см?
5. Знайдіть пропущені числа в ланцюжку:
III. Систематизація раніше набутих знань і засвоєння нових знань
- Оскільки з поняттям площі фігур та формулами для обчислення площ прямокутника й квадрата учні ознайомились у початковій школі, основна мета уроку:
1) роз'яснити учням, що для вимірювання будь-яких величин (довжини, градусної міри, площі і таке інше) в математиці існує єдиний підхід — спочатку домовлятися про одиниці виміру (одиничний відрізок, одиничний кут, одиничний квадрат);
2) сформулювати основні властивості площ:
✵ якщо фігури рівні, то їхні площі рівні;
✵ площа квадрата з одиничною стороною — одиничний квадрат;
✵ якщо фігуру Поділити на частини, то сума площ цих частин дорівнює площі фігури;
3) встановити зв'язок між відомими одиницями вимірювання площ і новими (1 ар, 1 га);
4) довести формулу S = ab для натуральних чисел а і b.
III. Формування вмінь, закріплення знань
На закріплення матеріалу запропонувати учням розв'язати декілька завдань.
Завдання 1
1. Яка з чотирьох фігур, зображених нарис. 83 зліва, дорівнює фігурі, зображеній на цьому рисунку справа?
Завдання 2
Заповнити пропущені в ланцюжку величини:
Завдання 3
Обчислити площу прямокутника зі сторонами:
1) 14 см і 8 см; 2) 14 см і 80 мм; 3) 14 см і друга в 2 рази менша.
Завдання 4
Обчислити площу квадрата, якщо:
1) сторона 7 дм;
2) периметр 24 см;
3) його периметр дорівнює периметру прямокутника зі сторонами 10 і 12 см.
Після виконання завдань 1-3 учням пропонується виконати вправи з підручника.
№ 582. Розв'язуємо за допомогою рівнянням Р = 162 дм — периметр; Ь= 47 дм — одна зі сторін;
Р = (а + b); 162 = 2 × (а + 47); а = 34дм.
S = ab; S = 47 × 34 = 1598 дм2.
№ 585. Розв'язуємо рівняння Р = 4 м 8 дм, ширина — х дм, довжина 5х дм. Периметр 2(х + 5х)(дм) дорівнює 48 дм, тому 2(х + 5х) = 48; 12х = 48; х = 4, отже, ширина 8дм, довжина 8 × 5 = 40 дм,
площа S = ab; S = 8 × 40 = 320 дм2.
Відповідь. 320 дм2.
№ 587. Пояснити, як легко виконувати перехід від однієї одиниці площі до іншої за допомогою ланцюжка (див. завдання 2).
IV. Підсумок уроку
V. Домашнє завдання
п. 20, №№ 577 (усно); 581; 583; 586; 588.