МАТЕМАТИКА
Уроки для 5 класу
УРОК 59
Тема. Площа. Площа прямокутника
Мета: вдосконалити знання учнів про поняття площа і площа прямокутника; навчити застосовувати знання про площу прямокутника та її властивості під час розв'язування задач на комбінації геометричних фігур.
Тип уроку: застосування та вдосконалення знань, умінь та навичок.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Математичний диктант
Варіант 1 [2]
1. Скільки сантиметрів у 1 м [міліметрів у 1 дм]?
2. Яку довжину має сторона квадрата, якщо його площа 1 га [1 ар]?
3. Скільки квадратів зі стороною 1 міститься у 1 арі [1 га]?
4. Виразити у квадратних метрах 3 ари [5 арів].
5. Виразити у квадратних кілометрах 300 га [5 000 га].
6. Знайти сторону квадрата, площа якого дорівнює площі прямокутника зі сторонами 9 і 4 см [16 і 4 см].
II. Актуалізація опорних знань
1. Чи правильним є твердження?
1) Якщо дві фігури рівні, то їх площі рівні;
2) якщо площі двох фігур рівні, то ці фігури рівні;
3) якщо два квадрати мають рівні площі, то вони рівні;
4) якщо два прямокутники мають рівні периметри, то їх площі рівні.
III. Вдосконалення вмінь
- На цьому уроці бажано навчити учнів розв'язувати задачі:
1) на обчислення сторони прямокутника за площею і відомою іншою стороною;
2) обчислення площ фігур, що є комбінацією декількох прямокутників;
3) на дослідження залежностей між S, а і b,
4) на застосування формул площ прямокутника і квадрата;
5) № 589; 597;
6) №591;
7) № 599; 600;
8) № 593; 595.
Розв'язання вправ
№ 589
56а = 5600 м2= 80м × х м; х м = 5 600 : 80 = 70 м.
Відповідь. 70 м.
№ 597
1) 122= 144 (см2) — площа квадрата і прямокутника;
2) 144 : 18 = 8 (см) — ширина прямокутника;
3) 2(8+18)=52 (см) — периметр прямокутника.
Відповідь. 52 см.
№ 591
Вказівка. Розбити фігуру на 2 прямокутники (див. рис. 84):
Тоді
1) S = S1 + S2 = 6 × 8 + 18 × 15 = 48 + 270 = 318 (см2);
2) S = S1 + S2= 1116 + 6(11 – 8) = 176 + 18 = 194 (см2).
Відповідь. 318 см2; 194 см2.
№ 599
S = a × b, b = 26 см, отже, S = 26a. Якщо а збільшиться на 4 см, то а1= а + 4, тоді S1= a1× b = 26(а + 4) = 26а + 26 × 4 = 26a + 104(см2).
Отже, збільшиться на 104 см2.
№ 600
S = ab; P = 2(a + b); a1 = 4a, b1= 4b, тоді : S1 = a1b1 = 4a × 4b = 16ab; P1 = 2(a1 + b1) = 2(4a + 4b) = 2 × 4(a + b).
Отже, площа збільшиться в 16 разів, а периметр — у 4 рази.
№ 593
1) 500м × 400м = 200000 (м2) = 20 (га) – площа городу;
2) 20 × 260 = 5 200 (кг) = 5 т 200 кг – треба гороху;
3) 5 т < 5т 200кг.
Відповідь. Не вистачить.
№ 595
1) 16 м 50см – 12м = 1650 см – 1200 см = 1980 000 см2= 198 (м2) – площа теплиці;
2) 198 × 30 = 5940 (кг) — огірків збере фермер.
Відповідь. 5 940 кг.
IV. Домашнє завдання
п. 20, №№ 592, 594, 596, 598, 601.