МАТЕМАТИКА
Уроки для 5 класу
УРОК 6
Тема. Цифри. Десятковий запис чисел
Мета: закріпити, розширити і поглибити знання учнів про десятковий запис чисел; вдосконалювати уміння та відпрацьовувати навички розв'язання задач на застосування знань учнів про десятковий запис числа та його властивості; перевірити засвоєння матеріалу під час самостійної роботи.
Тип уроку: закріплення і вдосконалення знань, умінь та навичок.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання та актуалізація опорних знань
Усні вправи
1. Прочитайте числа: 380; 907; 60 239; 999 999.
2. Назвіть число, що:
3. а) йде слідом за 99;
4. б) передує числу 300;
5. в) на 1 більше за 19 999;
6. г) на 1 менше від 700.
7. Яке число записане у вигляді суми розрядних доданків?
а) 70 000 + 5 000 + 200 + 30 + 1;
б) 5 000 000 + 500 000 + 5 000 + 5.
8. Поставити замість зірочок такі знаки дій, щоб виконувався порядок дій, який вказано римськими цифрами (можна користуватися дужками):
а) ;
б) ;
в) .
9. До якого трицифрового числа треба додати 1, щоб отримати чотири цифрове число?
III. Розв'язування вправ (удосконалення знань, умінь)
- Перед розв'язанням вправ учитель ще раз акцентує увагу учнів на тому, що вони знають, які числа є натуральними, як прочитати і як записати прочитане натуральне число, а також, як подати число у вигляді розрядних доданків. Тому на цьому уроці ми будемо розв'язувати більш складні та більш цікаві вправи з цієї теми.
Задачі № 32; 33; 35 (у номері № 35 вказати кількість таких чисел); 36; 38; 39; 40.
Додатково
1. Замість квадратиків запишіть такі числа, щоб усі рівняння мали один і той же корінь 2:
а) 3х + 5 = -; б) 7х – 4 = -; в) - – 11х = 12.
2. (Ігровий момент)
Учитель. Любі друзі! Зараз ви будете виконувати незвичайну роботу. На дошці записано початок умови деякої задачі і початок її розв'язання. Вам необхідно за цими даними сформулювати повністю задачу та розв'язати її.
Запис на дошці: «За три дні туристи пройшли 75 км».
Розв'язання. Нехай за другий день туристи пройшли х км, тоді за три дні вони пройшли (20 + х + 25) км. Складемо рівняння.
Методичні рекомендації до виконання вправ
1. Оскільки для п'ятикласників ігровий момент дуже важливий в їх діяльності, то для заохочення учнів до роботи можна запропонувати таку гру: на дошці з початку уроку записані декілька чисел, серед яких є числа — розв'язки вправ №№ 32-35; 36; 38; 40 з підручника; кожному з чисел відповідає певна літера. Той, хто першим виконає правильно названі номери, зможе скласти ключову фразу уроку. Наприклад, ключова фраза «натуральне число» може бути «складена» з літер, що відповідають правильним розв'язкам названих завдань:
99 |
1003 |
9 995 |
1 000 005 |
10 000 007 |
9 999 999 |
100 000 000 |
99 999 998 |
6 |
4 |
8 |
4 |
900 |
7 |
101 |
н |
а |
т |
у |
р |
а |
л |
ь |
н |
є |
ч |
и |
с |
л |
о |
2. Під час фронтального розв'язування вправ біля дошки (якщо така форма роботи буде використана на уроці) слід вимагати від учнів, щоб кожне записане число було прочитане і, якщо дозволяє час, записане у вигляді суми розрядних доданків.
3. Під час розв'язування задач № 36, 38-40 учні на інтуїтивному рівні знайомляться з правилом множення, що застосовується для розв'язання комбінаторних задач. Тому, якщо в учнів виникатимуть труднощі з пошуком правильного способу розв'язування, вчителеві слід на простому прикладі пояснити спосіб міркувань, що лежить в основі розв'язання такого виду задач.
III. Підсумок уроку
Самостійна робота (тестові завдання)
Варіант 1
1. Прочитайте число 3 004 000 000:
а) три мільйони чотириста тисяч;
б) три мільйони чотири тисячі;
в) три мільярди чотири мільйони;
г) три мільярди чотириста тисяч.
2. Яке з поданих чисел є сумою найбільшого чотирицифрового числа та найменшого п'ятицифрового числа?
а) 100 999;
б) 19 999;
в) 21 110;
г) 9 999.
3. Знайдіть серед поданих чисел таке, що є сумою всіх трицифрових чисел, у запису яких використано лише цифри 0 і 5.
а) 1 610;
б) 1 060;
в) 2 110;
г) 2 220.
Варіант 2
1. Прочитайте число 40 040 000 000:
а) сорок мільярдів чотириста тисяч;
б) чотири мільярди сорок мільйонів;
в) чотириста мільйонів чотириста тисяч;
г) сорок мільярдів сорок мільйонів.
2. Яке з поданих чисел є різницею між найбільшим шестицифровим та найменшим п'ятицифровим числом?
а) 999 899;
б) 899 999;
в) 989 999;
г) 988 888.
3. Знайдіть серед поданих чисел таке, що є сумою всіх трицифрових чисел, у запису яких використано лише цифри 0 і 8:
а) 3 376;
б) 2 576;
в) 2 568;
г) 2 496.
(Слід зазначити, що на цьому ж уроці треба перевірити виконання самостійної роботи і проаналізувати найбільш типові помилки.)
IV. Домашнє завдання
п. 1, 2, №№ 34; 37; 41; на повторення № 18.