МАТЕМАТИКА
Уроки для 5 класу
Урок 76
Тема. Мішані числа
Мета: відпрацювати навички застосування правил додавання і віднімати мішаних чисел, дробові частини яких мають однакові знаменники та виконання завдання, що передбачають застосування цих правил.
Тип уроку: застосування знань, навичок, умінь.
Хід уроку
І. Перевірка домашнього завдання
Цей етап уроку можна провести в ігровій формі.
Учитель. Любі діти! На перерві один з учнів 5 класу Петрик Тяпляпкін розв'язав деякі вправи з домашнього завдання і попросив мене оцінити його відповідь. Але я не мав часу це зробити, тому допоможіть мені, будь ласка, перевірити й оцінити роботу цього п'ятикласника. (На дошці вже написані деякі вправи з домашнього завдання, в яких «зроблені» найбільш поширені серед учнів помилки):
№ 749. 2) 6+ 7
= 13
.
№ 751. 1) 7+ 2
= 9
; 2) 9
+ 12
= 21
= 1
; 3) 1 –
=
; 4) 8 – 3
= 5
; 5) 16
– 6
= 10
.
Під час «перевірки» учні повторюють правила додавання і віднімання цілих чисел і супутні їм (перетворення неправильного дробу на мішане число і навпаки), намагаються встановити причини тих чи інших помилок, одночасно закріплюючи знання правил.
II. Відпрацювання навичок
Цей урок повністю присвячений додаванню і відніманню мішаних чисел і перетворенню неправильних дробів на мішані числа і навпаки, тому бажано розв'язати якомога більше задач, що передбачають застосування цих правил.
Усні вправи
1. Яким натуральним числом можна записати дріб:
1) ; 2)
; 3)
; 4)
?
2. Обчисліть:
1) 2+ 1
;
2) 1 – ;
3) 4 – 2;
4) 5– 4
.
3. При якому значенні х виконується рівність:
1) – 1 =
;
2) 1+ 3
= 5;
3) 2+
= 3
?
4. Дошку, довжина якої дорівнює 4м, розрізали на рівні частини завдовжки
м. На скільки частин розрізали дошку?
5. Замість квадратиків запишіть певні дроби, щоб рівність була правильною:
1) - + - = 1;
2) - + - + - = 1;
3) - + - + - + - = 1.
Вправи для письмового виконання
№№ 750 (парні); 753; 755; 757; додаткова № 1.
Додаткова задача
Знайдіть пропущені числа (рис. 121).
III. Домашнє завдання
п. 26, №751 (5; 7; 8; 9; 10); 754; 756; повторити № 730 (1).