МАТЕМАТИКА
Уроки для 5 класу
УРОК 81
Тема. Уявлення про десяткові дроби
Мета: закріпити знання способу запису звичайних дробів, знаменник яких можна подати як степінь числа 10, у вигляді десяткового дробу; сформувати вміння записувати й читати десяткові дроби та використовувати їх для запису значень величини.
Тип уроку: застосування знань, вмінь, навичок.
Обладнання: таблиця «Міри довжини» та «Міри маси».
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання
Математичний диктант
Варіант 1 (2)
1. Запишіть десятковий дріб 3, 7 (2,3).
2. Запишіть десятковий дріб 2,03 (1,007).
3. Запишіть десятковий дріб 5,032 (3,027). Скільки одиниць у розряді сотих цього дробу?
4. Запишіть десятковий дріб 352,17 (831,24). Скільки одиниць у розряді сотень цього дробу?
II. Відтворення знань учнів
Запитання до класу
1. Який із записів є десятковим дробом?
1) ; 2)
; 3) 2,07; 4) 207.
Назвіть його цілу і дробову частину.
2. Який із наступних записів є записом у вигляді десяткового дробу числа ?
1) 0,00023; 2) 0,2300; 3) 0,0023; 4) 0,2003.
3. Прочитайте числа: 12; 1,2; 0,12; 0,012.
4. Скільки одиниць в кожному з розрядів чисел? 1)17; 2) 345; 3)52,67.
III. Вдосконалення знань
Основна дидактична мета уроку — навчити учнів застосовувати десяткові дроби для запису значень величини в метричній системі.
Тому після повторення теоретичного матеріалу попереднього матеріалу учні розбирають за підручником приклади 1 і 2 (п. 27, с. 191).
IV. Формування вмінь
Розв'язування вправ за підручником
№№ 779; 780; 782.
Коментар до розв'язування вправ
Вправи №№ 779, 780, 782 є аналогами до прикладів 1 і 2, розв'язаних у підручнику. Тому спосіб запису не викликає в учнів труднощів. Єдине, що може утруднювати роботу учнів — співвідношення між різними одиницями довжини та маси у метричній системі. Тому для допомоги (особливо слабким учням) можна використати таблиці: «Міри довжини» і «Міри маси».
Міри довжини
метр |
дециметр |
сантиметр |
міліметр |
|
кілометр |
1000 |
10 000 |
100 000 |
1 000 000 |
метр |
1 |
10 |
100 |
1000 |
дециметр |
1 |
10 |
100 |
|
сантиметр |
1 |
10 |
||
міліметр |
1 |
Міри маси
г |
кг |
ц |
т |
повна назва |
|
г |
1 |
грам |
|||
кг |
1000 |
1 |
кілограм |
||
ц |
100 000 |
100 |
1 |
центнер |
|
т |
1 000 000 |
1000 |
10 |
1 |
тонна |
Додаткові задачі
1. Запишіть десятковий дріб у вигляді суми розрядних доданків:
1) 0,1; 2) 80,888; 3) 63,712; 4)8,08080; 5) 808,05; 6) 8,080800.
2. Найбільша глибина Чорного моря 2,211 кілометрів. Виразіть глибину моря в метрах.
3. Розмістіть у порядку зростання дроби: ;
;
;
;
.
IV. Підсумок уроку
Вчитель звертає увагу учнів, що у вправах 779,780 десяткові дроби застосовувались для «спрощення» запису значень величин і акцентує увагу учнів, що саме ця властивість десяткових дробів є причиною того, що десяткові дроби є більш поширеною формою запису дробових чисел.
V. Домашнє завдання
п. 27, №№781, 783, 774(4-6), на повторення №784.