УКРАЇНСЬКА МОВА
Уроки для 10 класів
СТИЛІСТИКА МОВИ. КУЛЬТУРА МОВЛЕННЯ. СТИЛІСТИЧНІ ЗАСОБИ ФОНЕТИКИ
Урок № 10
ОРФОЕПІЧНІ НОРМИ - ПРАВИЛЬНА ВИМОВА ГОЛОСНИХ І ПРИГОЛОСНИХ ЗВУКІВ, ЗВУКОСПОЛУЧЕНЬ І НАГОЛОСУ В СЛОВАХ
Мета: повторити орфоепічні норми вимови голосних і приголосних звуків, звукосполучень і наголосу в словах; удосконалювати орфоепічні й орфографічні вміння учнів, розвивати вміння визначати й виправляти допущені в усному мовленні орфоепічні помилки; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати у школярів повагу до краси рідної мови:
Внутрішньопредметні зв’язки:
Фонетика: уподібнення приголосних.
Орфографія: складні випадки уподібнення приголосних та їх позначення на письмі.
Синтаксис: речення, текст.
Міжпредметні зв’язки:
Російська мова: слова, що мають відмінний наголос в українській мові.
Тип уроку: урок повторення здобутих знань.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Ознайомлення десятикласників із темою, метою і завданнями уроку
III. Актуалізація мотиваційних резервів десятикласників на основі повторення вивченого
Спостереження над мовним матеріалом з елементами дослідження
► Виразно прочитати текст, звертаючи увагу на правильну вимову виділених слів.
► Усно відповісти на питання, що є останнім реченням тексту. Мова людська — невичерпна скарбниця. Вона володіє таким запасом різноманітних засобів для оформлення думки, здійснення комунікативних актів, реалізації естетичних потреб і етичних норм, що ми навіть за все життя осягнути до дна цей запас не зможемо. Тому усі засоби, які є досконалим інструментом формування думки і почуття, знаряддям впливу на інших людей, повинні служити людині справно. Мова глибоко пов’язана з Нашим розумом. Це багатство, успадковане особистістю і племенем, недремна cвідомість, яка нагадує і застерігає. І мовлення є характерною рисою особистості в доброму або поганому її вияві, характерною ознакою сім’ї і науки, свідченням людського благородства.
Погане мовлення — це свідчення насамперед невихованості людини, а вже потім — її неосвіченості. Згадаймо застереження К. Ушинського: «...у нас часто трапляються особи дуже розвинені, обізнані й розумні, які хочуть вам сказати про яку-небудь справу, але є справжніми мучениками, ...набридають слухачеві, стомлюють його і часто втрачають багато в житті через те, що школа пе подбала, щоб розвинути в них вчасно природний дар слова». Хіба ж це не стосується сьогоднішніх проблем виховання культури мовлення? (За Н. Бабич)
► Згрупувати виділені слова за наявністю: подовження приголосних, апострофа, уподібнення приголосних за м’якістю, уподібнення приголосних за місцем і способом творення, спрощення в групах приголосних.
► Дати характеристику вимови приголосних звуків у кожній з отриманих груп.
Коментар учителя. Подовжені приголосні вимовляються трохи протяжніше, ніж звичайно, і на письмі позначаються подвоєними буквами: обличчя — [облич:а], Ганна — [ган:а].
Приголосні перед апострофом завжди вимовляються твердо: в’юн — [вйун], м’яч [мйач], дит’ясла — [дитйасла].
Тверді приголосні [д], [т], [з], [с], [ц], [л], [н|, [дз] перед наступними м’якими уподібнюються за м’якістю і вимовляються м’яко: [пов’іс’т’], [сбн’ц'а].
Уподібнення приголосних за м’якістю на письмі м’яким знаком не позначається.
За способом і місцем творення найчастіше свистячі приголосні уподібнюються шиплячим і навпаки.
1. У дієслівних формах на -ться, -шся, -чся відповідні букво- сполучення читають так: -ться → -цьця [ц’:а], -шс- → -сься [с’:а], -чся → -цься [ц’с’а], -жся → -зься [з’с’а].
Наприклад: хвилюються [хвиел’уйуц':aj, сподіваєшся [спод’івайеис':а], морочся [мороц’с’а], зважся [зваз’с'а].
2. У словоформах іменників на місці буквосполучень вимовляються такі звуки: -шці → -сьці [с’ц’і], -жці → -зьці [з’ц’і], -чці → -цьці [ц’:і], -тці, -дці → -цьці [ц’:і].
Наприклад: ромашці [ромас’ц’і], запорожці [запороз’ц’і], стежці [стез’ц’і], річці [р’іц’:і], квітці [кв’іц’а], гадці [гац’:і].
3. Звукосполучення вимовляються як: -зж-, -здж-, -ждж- → -жж- [ж:]; -сш-, -зш- → щш- [ш:], зч, сьч → щ [шч].
Наприклад: зжувати [ж:увати], з джемом [ж:емом], приїжджати [прйейіж:ати], підрісши [п’ідр’іш:и], привізши [приев’і:ши], розчин [рошчин], Парасчин [парашчин].
4. Звукосполучення -тч-, -дч-, -тш- вимовляються як -чч- [ч:]: заквітчаний [закв’іч:аний], молодчик [молоч:ик], коротший [короч:ий].
Різні типи уподібнень приголосних характерні лише для усного мовлення, вони закріплені орфоепічними нормами і на письмі не позначаються. Для правопису таких слів треба застосовувати орфографічні правила.
При спрощенні у прикметникових формах вимова звукосполучень -тськ-, -дськ-, -нтськ- передається як: -тськ-, -дськ- → -цьк- [ц’к], -нтськ- → -ньсь [н’с'|: закарпатський [закарпац’кий], лядський [л’ац'кий], студентський [студен’с’кий].
Такі спрощення на письмі не позначаються.
IV. Виконання системи завдань творчого характеру
Вибіркове письмо
► Накреслити таблицю й заповнити її, виписавши слова, в яких є буквосполучення дч, тч, тц, дц, сьч, шч, жч, чц, зч, стц, рдц, ться, шся. Позначити знаком «+» або чи спостерігається розбіжність між вимовою звуків та їх позначенням на письмі.
Орфографічний запис |
Фонетична транскрипція |
Наявність розбіжності між вимовою звуків та їх позначенням на письмі |
Наприклад: заробітчани |
[зароб’іч:ани] |
+ |
1. «То, мабуть, заробітчани»,— подумав я (М. Коцюбинський). 2. Сподіваннями на Каховку зігрівалась тепер Яресьчйна хата (О. Гончар). 3. Ми, братця, оце громадою давайте поміркуємо дещо — справи важливі є (А. Головко). 4. Неподалеку в натовпі біля конов’язі Гмиря спідлоба пильно дивиться на нього, і губи звело йому в злорадній усмішці (А. Головко). 5. У мене в сумочці лежав сірий пакет (В. Симоненко). 6. Черниш переступив з ноги на ногу і ненароком відчув чиєсь тепле спітніле плече (О. Гончар). 7. Сказано ж: солдатом не родишся, а робишся... (О. Гончар). 8. На однім кінці на тій удочці черв’як, а на другім - ви, рибак... (Остап Вишня). 9. Мак висить на жердці у сінях (Є. Гуцало). 10. Бічні вулиці були вже розчищені трохи (М. Коцюбинський). 11. По обіді Кайдашиха загадала невістці насіяти борошна (І. Нечуй-Левицький). 12. Для неї здавалось, що вона тоне у річці (І. Нечуй-Левицький). 13. Лягаючи спати, наче пускаєшся плисти по морю ночі, невідомому, чорному (М. Коцюбинський). 14. Ми вкупочці колись росли, маленькими собі любились (Т. Шевченко). 15. Дужчав мороз, дим із коминів валив/рівно, зливаючись з небом. От на цій річечці і вирішив Кузьма самотужки побудувати місток (М. Стельмах). 16. Поки бряжчали ще тітчині карбованці... за холодну воду не візьметься (М. Коцюбинський).
Дослідження-трансформація
► Утворіть від поданих слів прикметники (суфіксальним або префіксально-суфіксальним способом). Поясніть звукові зміни, які відбулися, й написання утворених слів.
Тиждень, млость, пристрасть, ячмінь, користь, кореспондент, опонент, компост, кістка, форпост, капость, хвастатися, пеститися, виїздити, улестити, шелест, без ціни.
Дослідження-диференціація
► Поставити наголос в однозвучних словах, визначити його функцію. У разі необхідності для з’ясування значення слів скористатися тлумачним словником.
Виступав Богдан Петро і Михайленко Богдан, зайшли Максименко Іван Максимович і Максимович Галина Іванівна; випрасувана білизна, білизна снігу; правило правопису, швець тримає правило; виборна кампанія, виборна картопля; людська шана, людське ставлення; прошу поради, прошу заспокоїтись; засіяли поле, засіяли зорі; не зроблю помилки, неприємні помилки; не вивчила байки, цікаві байки; стояли біля деревця, садили деревця; щодня приміряти, приміряти обнову зараз; раптово розсипались черешні, по небу розсипались зорі; викопану картоплю висипали на купу, висипали картоплю з мішка.
► Навести три аналогічні приклади.
V. Виконання системи практичних завдань, спрямованих на вдосконалення орфоепічних та орфографічних умінь і навичок
Дослідження-відновлення
► Поставте замість крапок (де потрібно) пропущені букви.
Варіант 1
Ро..жарений, сміє..ся, бе..журний, ро..шарування, прині.. ши, не му..ся, не порі..ся, ..шити, б’є..ся, ..жінкою, змиє..ься, бе..шумний, ро..шукати, ма..ч, ..жувати, зустріне..ся, на дорі..ці, покликан..я, безсмерт..я, повноліт..я, повніст..ю, весіл..я, навман..я, узбереж..я, вічніст..ю, роздоріж..я, папорот..ю, дерт..ю, радіомовлен..я, засил..я, ател..є, безчест..я, ніч..ю, безліч..ю, шерст..ю, затвердін..я, дин..я.
Варіант 2
У ложе..ці, кри..ці, кпи..ці, Пара..чин, ..жиру, злі..ши, бе.. шапки, мі.. солдатами, ро..жеврітися, зупини..ся, на сте..ці, відчепи..ься, сподіває.я, згри..ши, ..шумом, бе..чинство, ..чищати, Іл..я, мудріст..ю, щаст..я, скрин..я, їдальн..я, лист..я, безліс..я, ріл..я, мід..ю, скатер..ю, пам’ят..ю, л..ється, постат..і, повінн..ю, засил..я, молод..ю, молодіст..ю, жовч..ю, рішел..є, у піднебес..і, подвір..я, радіст..ю, стат..я, стат..ей.
Розрізнювальний переклад
► Подані слова російської мови перекласти українською й поставити наголос.
Варіант 1
Болтать, босой, брала, висеть, верба, веретено, отчим, гнала, дрова, далеко, комбайнер, коромысло, крапива, кидать, кишка, колея, кремень, мягкий, ненависть, ненавидеть, новый, обруч, олень, простой, паралич, петля, распоясаться, ремень, решето, разведка, спала, слабий, старий, твердий, тонкий, широко, щавель.
Варіант 2
Апостроф, приятель, страшный, смолчать, издательство, загадка, кроить, колесо, високо, дощечка, загадочный, закат, молодежь, одиннадцать, попугай, ступень, товаришество, услуга, цыган, горошинка, задолго, засуха, иначе, индустрия, казахи, километр, красить, металлургия, партер, исевдоним, русло, статуя, толстый.
Виконання тестових завдань
Варіант 1
1. У якому рядку в усіх словах слід писати літеру ґ?
А ..оробенятко, ..умка, ..уля, ..орщик, ..рунт;
Б ..орох, ..азда, ..осподар, ..отувати, ..удзик;
В ..анок, ..валт, ..удзь, ..уральпя, ..ніт;
Г ..остювати, ..ердан, ..острий, ..отовність, а..рус;
Д За..адка, ..отелі, ..отівка, ..ілка, ..ості.
2. У якому рядку в усіх словах наголос падає на перший склад?
А Покровителька, порожній, правда, праска, працювати;
Б Портфель, правдоподібний, прибудова, примайструвати, принесений;
В Посуд, правосуддя, праслов’янський, приневолений, приносити;
Г Православний, прималювати, принада, принцеса, полотно;
Д Практика, прати, парта, принцип, приятель.
3. У якому рядку в усіх словах буквосполучення дж і дз позначають один звук?
А Підземний, віджити, відзоріти, дзвонар, джунглі;
Б Підзолистий, піджарити, дзвеніти, дзбан, дзенькіт;
В Дзюркіт, джміль, джерело, дзьоб, дзеркало;
F Підживлення, джаз, кукурудза, відзвучати, джем;
Д Підзорний, підзахисний, джоуль, джазовий, підзвітний.
4. У якому рядку всі слова можуть мати подвійне наголошення при єдиному лексичному значенні?
А Дорога, березі, руки, книжки;
В Насип, мука, золота, села;
В Землі, замок, атлас, приклад;
Г Усмішка, алфавіт, хворост, гостям:
Д Роботи, коса, образи, договір.
Варіант 2
1. У якому рядку в усіх словах слід писати літеру ґ?
А А..роном, до..ляд, ..аздиня, ..умор, ва..а;,
Б ..олова, ..азель, ..ончар, ..лянути, ..ортати;
В ..анок, а..рус, ..едзь, ..ете, під..руцтя;
Г А..укати, ла..ідний, з..ортати, о..ляд, ..уляти;
Д Збері..ати, ..ава, ..ел..отати, ски..лити, ..азда.
2. У якому рядку в усіх словах наголос падає на перший склад?
А Засуха, котрий, малий, нитки;
В Новий, нудний, обруч, оптовий;
В Бесіда, босий, випадок, загадка;
Г Тісний, легкий, товстий, приятель;
Д Легень, досвітній, праця, мавпячий.
3. У якому рядку в усіх словах буквосполучення дж і дз позначають один звук?
А Надзвичайний, підживитися, джунглі, відзнака;
Б Дзвін, джерело, їжджу, кукурудза;
В Надземний, відзначати, дзиґа, підживлення;
Г Підзахисний, джміль, підзолотити, піджарити;
Д Імідж, дзеркало, родзинка, відзив.
4. У якому рядку всі слова можуть мати подвійне наголошення при єдиному лексичному значенні?
А Шкода, викликати, байдуже, атлас;
Б Затишно, простий, завжди, помилка;
В Насип, обід, прийми, жила;
Г Дзвони, дрова, землі, досипати;
Д Людський, дзвони, приклад, досипати.
Ключ
№ завдання |
Варіант 1 |
Варіант 2 |
1 |
В |
В |
2 |
Д |
В |
3 |
В |
В |
4 |
Г |
Б |
VI. Підсумок уроку
VII. Домашнє завдання
► Прослухати україномовні радіо- або телепередачі, простежити за дотриманням їх учасниками орфоепічних норм української мови.
► Розставити наголоси у словах, користуючись орфоепічним словником.
Аргумент, асимілятор, асигнування, бурштиновий, крайовий, життєвий, житьовий, орнамент, фарфор, чотирнадцять, зокрема, гуртожиток, корисний, феномен, діалог, монолог, сільськогосподарський, завдання, виховання, виняток, випадок, незліченний, навчання, досяг.