УКРАЇНСЬКА МОВА
Уроки для 10 класів
СЛОВОТВОРЧІ ЗАСОБИ СТИЛІСТИКИ
Урок № 62
УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 24. ДІЛОВІ ПАПЕРИ. СУБСИДІЯ, ВАУЧЕР, ПРИВАТИЗАЦІЙНИЙ СЕРТИФІКАТ
Мета: узагальнити та систематизувати знання про офіційно-діловий стиль та про ділове спілкування, ознайомити учнів із призначенням й особливостями вказа них у темі документів; розвивати логічне мислення, пам’ять та мовлення; продовжувати роботу щодо удосконалення усного і писемного мовлення; виховувати культуру ділового мовлення, любов і шанобливе ставлення до української мови.
Тип уроку: урок розвитку мовленнєвих умінь.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Ознайомлення десятикласників із темою, метою і завданнями уроку
III. Уведення учнів у поняттєво-термінологічний простір уроку
Творча робота «Закінчіть речення»
► Складіть зв’язне монологічне висловлювання про особливості офіційно-ділового стилю, закінчивши речення:
Офіційно-діловий стиль використовується в ... . Мета — ... . Висловлювання відрізняються ... . Використовуються ... слова, переважають ... речення. Основною рисою офіційно-ділового стилю є ... , заміни термінів синонімами і займенниками у ділових паперах ... . Серед інших ознак офіційно-ділового стилю можна назвати ... .
Бесіда за питаннями
1. Що таке документ?
2. Який документ називається оригіналом?
3. Чим відрізняється копія від оригіналу?
4. До якого стилю належить будь-який документ?
5. Які ви знаєте вимоги до документів?
6. З яких елементів складається документ?
Коментар учителя. Документ — це діловий папір, що закріплює інформацію про факти, події, явища об’єктивної дійсності та розумової діяльності людей. Будь-який службовий документ належить до офіційно-ділового стилю. Важливими вимогами документів є достовірність, повнота, точність, переконливість. Стислість документа забезпечується відсутністю зайвої інформації. У документі не повинні вживатися стилістично знижені або емоційно-експресивні слова. Будь-яка фраза у документі повинна тлумачитися однозначно. У документах можуть повторюватися слова і фрази. Важливою ознакою є використання стандартних форм висловлювання.
Будь-який документ складається з окремих елементів, які називаються реквізитами. До реквізитів належать код організації, назва виду документа, дата, резолюція, печатка тощо.
IV. Вивчення нових понять
Опрацювання таблиць
Види ділових паперів
Критерії |
Види документів |
|
За стадіями виготовлення |
✵ оригінали (перший або єдиний примірник); ✵ копії |
|
За ступенем гласності |
✵ звичайні; ✵ для службового користування; ✵ таємні |
|
За місцем складання |
✵ внутрішні (фіксують внутрішні питання підприємства); ✵ зовнішні (вхідна та вихідна документація). |
|
За походженням |
✵ службові; ✵ особисті |
|
За змістом |
✵ організаційні (положення, правила, статути тощо); ✵ розпорядчі (постанови, ухвали, рішення, розпорядження тощо) ✵ довідково-інформаційні (пояснювальні, допо відні, службові листи, оголошення, довідки, акти, плани роботи тощо); ✵ документи особового складу (автобіографії, ре 'зюме, характеристики, контракти, трудові книжки та ін.); ✵ особисті офіційні документи (доручення, роз писки, заяви, пропозиції, скарги та ін.) |
Характеристика ділових паперів
Назва документа |
Визначення |
Особливості |
Субсидія |
Вид допомоги, в основному грошової, що надається державою або якою-небудь установою |
Найуживаніша субсидія — допомога держави, здійснювана з метою відшкодування витрат па оплату житлово-комунальних послуг малозабезпеченим сім’ям |
Ваучер |
Державний цінний папір, іцо підтверджує право власності або документ, що підтверджує оплату товарів та послуг |
Використовується для придбання предметів приватизації. Квитанція, що дає можливість отримувати сплачені товари та послуги |
Приватизаційний сертифікат |
Державний цінний папір, що засвідчує право власника на власність |
У 1992 р. державні сертифікати дорівнювали одній п’ятдесятидвохмільйонній усього державного майна |
Коментар учителя. Субсидії використовуються для фінансування фундаментальних наукових досліджень (ґранти). З одного боку, субсидії можуть допомагати розвитку перспективних галузей, з іншого — підтримувати нерентабельні, але стратегічно важливі галузі. Крім того, субсидії — це допомога «покупцю», тобто суб’єкту, який не має достатньо коштів, аби придбати якісь ресурси. Субсидія — це адресна допомога від держави для сім’ї з метою оплати житлово-комунальних послуг. Це гроші з державного бюджету, які не підлягають поверненню і користування якими не вплине на право власності на житло. Субсидія є безповоротною та її отримання не пов’язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.
Приватизація — процес передання державної власності приватним особам. У процесі приватизації державного майна кожному громадянину видавалися безкоштовні приватизаційні сертифікати, за якими громадянин міг отримати майно одним із нижченаведених способів: вкласти приватизаційний майновий сертифікат у підприємство, на якому він працював, вкласти приватизаційний сертифікат на аукціоні у невідомий об’єкт за деяку кількість акцій; вкласти свій майновий приватизаційний сертифікат у будь-яку інвестиційну компанію або фонд, отримавши взамін немайновий сертифікат. Саме тому більшість громадян України продали свої ваучери, але значно нижче зазначеного у сертифікаті номіналу.
V. Виконання творчих завдань, спрямованих на розвиток комунікативних умінь
Спостереження-аналіз документу
► Ознайомтесь зі зразком туристичного ваучеру. Зверніть увагу на реквізити. Підтвердженням права на які послуги є наведений ваучер? Доведіть, що перед вами зразок ділового документа. (Див. додаток)
Ситуативні вправи
► Поясніть значення терміну «субсидія» у поданих мовленнєвих ситуаціях.
Ситуація 1
Адресат мовлення — ваш однокласник, який був відсутній на уроці з цієї теми. Мета — пояснити вивчений на уроці матеріал.
Ситуація 2
Адресат мовлення — старенька сусідка, яка жаліється на високі тарифи оплати комунальних послуг.
VI. Підсумок уроку
VII. Домашнє завдання
► Повторити теоретичний матеріал, що вивчався на уроках розвитку комунікативних умінь протягом року.
Додаток
Зразок туристичного ваучера
Відомості про туристів:
№ |
Стать/Sex |
ПІБ |
Паспорт/Passport |
Вік/Years |
1 |
Ч |
Петренко Іван |
|
34 |
2 |
Ж |
Петренко Ольга |
|
34 |
3 |
Ж |
Шевченко Петро |
|
34 |
4 |
Ж |
Петренко Тетяна |
|
34 |
5 |
Д |
Петренко Сергій |
|
15 |
Проживання:
Готель/Hotel: |
Заселення в номер: |
Звільнення номера: |
Категорія/Caterogy |
Номер/Nomber |
Кільк. люд. |
Ареда-1, г/к |
02.07.10 |
04.07.10 |
DBL(2,2), Люкс |
2 |
|
Ареда-1, г/к |
02.07.10 |
04.07.10 |
DBL(2,2), П/Люкс |
3 |
Харчування:
Готель/Hotel: |
Дата початку: |
Дата закінчення: |
Вид питання |
Кільк. |
Ареда-1, г/к |
02.07.10 |
04.07.10 |
Сніданок, обід, вечеря |
10 |
Трансфер / Transfer:
Маршрут |
Дата |
Тип білету |
Пункт відправлення — Пункт прибуття |
Кільк. |
Барнаул-Чемал |
02.07.10 |
дор. в обидві сторони |
Барнаул (гот. Централ., 08:00) Ареда-1 |
4 |
Барнаул-Чемал |
02.07.10 |
дит. в обидві сторони |
Барнаул (гот. Централ., 08:00)-Ареда-1 |
1 |
Чемал-Барнаул |
04.07.10 |
дор. в обидві сторони |
Ареда-1 (14:15)-Барнаул |
4 |
Чемал-Барнаул |
04.07.10 |
дор'. в обидві сторони |
Ареда-1 (14:15)-Барнаул |
1 |