УКРАЇНСЬКА МОВА
Уроки для 10 класів
СЛОВОТВОРЧІ ЗАСОБИ СТИЛІСТИКИ
Урок № 66.
ОСНОВНІ ОРФОГРАМИ В СУФІКСАХ
Мета: повторити та узагальнити знання учнів про написання суфіксів і удосконалити відповідні орфографічні навички; розвивати вміння співставляти мовні явища, робити висновки та користуватися ними на практиці; виховувати культуру письма, культуру розумової праці, культуру спілкування в процесі пізнавальної діяльності.
Внутрішньопредметні зв’язки:
Морфологія: частини мови.
Словотвір: творення частин мови.
Синтаксис: словосполучення, речення, текст.
Культура мова, і стилістика: стилістична роль суфіксів, функціональні стилі мовлення.
Міжпредметні зв’язки: російська мова.
Тип уроку: урок поглиблення знань та засвоєння нових аспектів.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Ознайомлення десятикласників із темою, метою і завданнями уроку
III. Актуалізація опорних знань із правопису суфіксів
Робота з узагаяьнювальною таблицею
► Користуючись таблицею, повторіть правопис суфіксів.
Умови |
Суфікси |
Правило |
Приклади |
Загальні правила правопису, у тому числі і суфіксів |
-аль-, -тель-, ість-, -ець |
М’який знак пишеться після м’яких приголосних у кінці слів |
скрипаль; мислитель; ніжність; молодець |
Правопис суфіксів іменників |
-альник -ильник-, -івальник-, -иськ-, -іськ- |
М’який знак пишеться після м’яких приголосних перед твердими |
начальник; прихильник; уболівальник; хлопчисько |
Правопис суфіксів прикметників |
-ськ-, -зьк-, -цьк-, -оньк-, -еньк-, -есеньк-, -ісіньк-, -юсіньк- |
М’який знак пишеться |
український; запорізький; вінницький; дівчинонька; рідненька; яснесенький; гарнісінький; малюсінький |
Суфікси іменників |
-ичок- |
Від іменників із суфіксом -ик-; |
вогник — вогничок |
-ичк- |
Із суфіксом -иц-; |
травиця — травичка |
|
-ячк- |
Від іменників середнього роду на -я з пестливим значенням; |
пір’я — пір’ячко |
|
-очок-, -ечок- (-єчок-), -ечк- (-єчк-) |
Від інших іменників; |
садочок; вершечок; краєчок; річечка; лієчка |
|
-ив- |
Зі значенням продукту праці |
печиво, прядиво |
|
Суфікси прикметників |
-ев- (-єв-), -ов- |
Після твердих та м’яких приголосних; -ов- також після шиплячих, якщо наголос на закінченні, та після й; |
казковий; малиновий; дощовий; крайовий; квітневий; грушевий; життєвий |
-уват-, -юват-, |
Для вияву неповної ознаки; |
довгуватий; синюватий |
|
-оват- |
Під наголосом; |
плисковатий |
|
-овит- |
Вказує на високий ступінь ознаки; |
гордовитий; талановитий |
|
Дієслівні суфікси |
-ова- |
Коли наголос на першому голосному в суфіксі; |
надрукований; сформований |
-ува- (-юва-) |
Коли наголос на іншому голосному в слові |
вивершувати — вивершуваний; копіювати |
|
Дієприкметникові суфікси |
-ен- (-єн ) |
Пишуться з одним н |
побілений; присвоєний |
IV. Повторення і закріплення навичок правопису суфіксів
Тренувальні вправи
► Утворіть нові слова з допомогою зазначених суфіксів, поясніть їх правопис.
1) -очк-, -ечк-, -ичк-, -ячк (іменники). Берег, сонце, внук, Рая, доня, батько, пшениця, книга, здоров’я, десятикласниця, літо, розумниця, серце, волосся, канарейка;
2) -ов-, -ев- (-єв-) (прикметники). Ромашка, жолудь, калій, підсумок, борщ, замша, яблуня, граб, соя, вишня, дуб, лід, слива;
3) -ае- (іменники). Плести, місити, мережити, морозити, палити, марити;
4) -уват- (-юват ) (прикметники). Коричневий, сирий, кислий, малий, синій, сизий, пізній, солоний.
► Перекладіть українською мовою; запишіть, підкресліть суфікси дієслів і поясніть їх правопис.
Копировать, иллюстрировать, бронировать, дозировать, телефонировать, контролировать, маршировать, информировать, комментировать, тренировать, завоевывать.
► 3 поданими словами складіть словосполучення, запишіть їх, вставляючи пропущені букви е (є), о (ьо), йо; виділіть у цих словах суфікси і поясніть їх правопис.
Бо..вий, квітн..вий, ключ..вий, нул..вий, деш..вий, черепах..вий, алич..вий, раді..вий, емал..вий, га..вий, кизил..вий, вермішел..вий, овоч..вий.
► Перекладіть слова українською мовою, запишіть. Виділіть суфікси іменників, прикметників, дієприкметників і поясніть їх правопис.
Деревянный, несравненный, соломенный, распроданный, гречневый, организованность, бессонница, стоклянный, вежливость, воссозданный, собранный, преданность, военкомат, безветренный, печенье.
► 3 допомогою префіксів і суфіксів утворіть прикметники і дієприкметники; поясніть їх правопис.
Без- (ім’я, сон, дн,о, захист, підстава).
Роз- (нести, сипати, чистити, брати, стелити, в’язати).
Під- (жарити, креслити, пушити, гнати, сікти).
Від- (значити, ломити, гнути, дати, правити).
Об- (вітрити, городити, плести, бити, мостити, морозити).
► Виразно прочитайте текст. Яка основна думка його? Складіть план тексту. Усно перекажіть за планом. Випишіть 7-10 слів із суфіксами і поясніть їх правопис.
МОВА — ІНСТРУМЕНТ ЧАРІВНИЙ І ТОНКИЙ
Людина може володіти кількома мовами, залежно від її здібностей, нахилів і прагнень, але найкраще, найдосконаліше вона має володіти, звичайно, рідною мовою. І не не тільки тому, що цією мовою, засвоївши її змалку, вона користується повсякденно, а й тому, що рідна мова невід’ємна частина Батьківщини, голос свого народу й чарівний інструмент, на звуки якого відгукуються найтонші й найніжніші струни душі.
Мова — це щось далеко більше за зв’язок між людьми, це — відбиток свідомості, це — вияв самої особистості. З того, як говорить людина, молена уявити собі її загальний розвиток, освіту й культурний рівень. Що культурнішою вона є, то розвиненішою і лексично багатшою буде її мова, розмаїтішою вживання прислів’їв, приказок. У природі не буває людей, які визначались би високим інтелектом і водночас примітивною мовою.
Боротьба за чистоту й високу мовну культуру — це боротьба за культуру взагалі. Дбати про очищення мови від усього засмічення й за дальше піднесення її рівня це обов’язок усього суспільства, не кажучи вясе про тих людей, які безпосередньо працюють над мовою — учених-мовознавців, письменників, журналістів, дикторів, працівників редакцій і видавців, викладачів рідної мови (За Б. Антоненком-Давидовичем).
VI. Підсумок уроку
► Підкреслити важливість постійної роботи над підвищенням власної культури мовлення як усного, так і писемного.
VII. Домашнє завдання
► Від слів вітер, зелень, холод утворіть за допомогою суфіксів слова з новим значенням і з новим відтінком у значенні.
Зразок. Береза — березняк; берізка, берізочка, берізонька (здрібнілість, пестливість); березище (згрубілість).
► Увести по одному слову кожного значення чи відтінку в речення і записати.