Матеріали для Нової української школи 1 клас - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити

Усі уроки української мови 10 клас І семестр Профіль — українська філологія - 2018 рік

УКРАЇНСЬКА ГРАФІКА. УКРАЇНСЬКА ОРФОГРАФІЯ ЯК УЧЕННЯ ПРО СИСТЕМУ ЗАГАЛЬНОПРИЙНЯТИХ ПРАВИЛ НАПИСАННЯ СЛІВ

УРОК 34. НАПИСАННЯ ПЕРЕКАЗУ ІЗ ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ

Мета: удосконалити вміння усвідомлювати тему й основну думку тексту, логіку викладу, тип і стиль мовлення, запам'ятовувати послідовність викладу матеріалу; формувати уміння письмово докладно відтворювати зміст прослуханого тексту та виконувати творчі завдання до нього; удосконалювати культуру усного й писемного мовлення; виховувати повагу до історії рідного народу.

Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь.

Обладнання: текст для переказу, портрети Петра Могили, Феофана Прокоповича, Григорія Сковороди, зображення староакадемічного (мазепинського) корпусу національного університету «Києво-Могилянська академія».

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ТЕМОЮ ТА МЕТОЮ УРОКУ

ІІІ. РОБОТА З ТЕКСТОМ

1. Перше прослуховування тексту.

Прослухайте уважно текст. Визначте, до якого стилю він належить. Доберіть заголовок та подумайте, що він виражає — тему чи основну думку?

ХVI — початок XVII ст.— період поширення книгодрукування, науки й освіти в Україні. Масово відкривалися братські школи, вищі навчальні заклади — колегіуми та академії. У Києві в 1615 р. була заснована вища школа при Києво-Братському монастирі на Подолі, в 1631 р. відкрита митрополитом Петром Могилою Лаврська школа. У 1632 р. обидві школи об’єдналися у Києво-Могилянську колегію (пізніше — академію). Вона стала осередком освіти й культури не тільки в Україні, вплив її поширювався на всі слов’янські землі все наступне століття. Випускники її ставали відомими церковними й політичними діячами, вченими, письменниками: Єпіфаній Славинецький, Феофан Прокопович, Іоаникій Галятовський, Інокентій Гізель, Григорій Сковорода.

В академії культивувалися усі типи давньої української мови — слов’яно-руська, слов’яно-українська і «проста» мова. Тут здобували гуманітарну освіту, вивчаючи поетику, риторику, діалектику (полеміку), грецьку і латинську мови. В риториці розвивався бароковий стиль з пошуками вибагливих пишномовних форм, символів, незвичних уподібнень, урочистих протиставлень, несподіваних персоніфікацій. Про ідеал поетичної краси й ораторство як стилістичну ознаку XVII-XVIII ст. можна судити з того, як учені — викладачі Києво-Могилянської академії озаглавлювали латиною свої навчальні посібники з поетики:

М. Довгалевський — «Сад поетичний, вирощений задля збирання квітів і плодів віршованого і прозового слова в Київській Могилянсько-Заборовській академії для більшої користі українському садівникові і його православній батьківщині біля Йорданського і Марійського морів у 1736 році»;

П. Конючкевич — «Правила правилам душ Аполлона, тобто структура поезії, піднесена на найвищі вершини Парнасу і передана для використання благородній руській молоді в рідних Афінах Києво-Могиляно-Зборовських з 1739 у рік 1740».

Будучи все ще гомілетикою (церковною), вітчизняна риторика все більше збагачувалася соціальними мотивами і мусила шукати простіші, доступніші форми вираження змісту проповідей. Найвидатнішими проповідниками і риторами-педагогами цього періоду були Інокентій Гізель, Лазар Баранович, Іоаникій Галятовський, Антоній Радивиловський.

Інокентій Гізель — архімандрит Києво-Печерської лаври, історик, ректор колегії, автор оригінального публіцистично-проповідницького підручника для духовенства «Мир з богом чоловіку» (1669 р.). Ця праця сповнена алегоріями, які, розкриваючи церковну мораль, виражали ідеї гуманізму. Соціальне зло (несправедливий суд, знущання над беззахисними) — це гріх. Інокентія Гізеля називають українським Арістотилем, він відзначився у багатьох галузях знань.

Інший відомий проповідник, ректор Києво-Могилянської колегії Лазар Баранович написав книгу «Меч духовний є глагол божий» (1666 р.), у якій 55 слів-проповідей, написаних за правилами шкільної гомілетики.

Баранович, будучи Чернігівським архімандритом, збудував друкарню, організував гурток українських письменників під назвою «Чернігівські Атени (Афіни)».

Учень Лазаря Барановича і також ректор Києво-Могилянської колегії, відомий український культурний діяч і письменник Іоаникій Галятовський, сам викладач риторики українською мовою, розробив теорію новомодного красномовства. У 1659 р. він видав книгу проповідей «Ключ разумінія», яка стала відомою науковою працею далеко за межами України (За Л. Мацько; 403 с.).

► Складіть план тексту.

2. Бесіда з учнями

· Пригадайте з історії, що таке «братські школи».

· Як і коли виникла Києво-Могилянська академія?

· Назвіть ректорів цього закладу.

3. Лексико-стилістична робота

· Поясніть лексичне значення слів гомілетика, риторика, гуманізм.

· Доберіть синоніми до слів полеміка, красномовство.

4. Лексико-орфографічна робота. Поясніть правопис власних назв

Києво-Братському монастирі, Поділ, Києво-Могилянська колегія, архімандрит Києво-Печерської лаври, митрополит Петро Могила, Чернігівський архімандрит, Іоаникій Галятовський, книга проповідей «Ключ разумінія».

► Обґрунтуйте написання слів разом та через дефіс: книгодрукування, публіцистично-проповідницький, ритори-педагоги.

5. Повторне прослуховування тексту

6. Виконайте творче завдання.

Доповніть переказ власними міркуваннями щодо значення Києво-Могилянської академії для розвитку української освіти.

IV. ПІДГОТОВКА ЧОРНОВОГО ВАРІАНТА ПЕРЕКАЗУ

Підготуйте докладний переказ прослуханого тексту, доповнюючи його власними думками.

V. ПІДСУМКИ УРОКУ

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

► Завершіть роботу над оформленням докладного письмового переказу із творчим завданням, розпочату на уроці.

загрузка...

Віртуальна читальня освітніх матеріалів для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами. Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посилання на сайт, будьте вдячними ми затратили багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2008-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.