Усі уроки української мови 10 клас ІІ СЕМЕСТР Профіль — українська філологія - 2018 рік

САМОСТІЙНІ ЧАСТИНИ МОВИ

УРОК 121. УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 27. ОСОБЛИВОСТІ НАПИСАННЯ СТАТТІ

Мета: поглибити відомості учнів про статтю як особливий жанр; формувати

вміння писати статті на морально-етичну тему, виокремлюючи основні положення; виховувати повагу до загальнолюдських цінностей.

Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь.

Обладнання: копії текстів, пам'ятка «Як писати статтю».

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ОЗНАЙОМЛЕННЯ ДЕСЯТИКЛАСНИКІВ З ТЕМОЮ, МЕТОЮ Й ЗАВДАННЯМИ УРОКУ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ МОВЛЕННЄВОЗНАВЧИХ ПОНЯТЬ

· Пригадайте, що таке стаття.

· Які види статей вам відомі?

· Назвіть статті, з якими ви працювали.

· Чим розрізняються наукова і публіцистична стаття?

Довідка. Стаття — науковий чи публіцистичний твір невеликого розміру в збірнику, журналі чи газеті. Один із найпопулярніших публіцистичних, літературо-критичних жанрів періодики; своєрідне дослідження важливої суспільно-політичної чи літературної теми. Для статті характерне висвітлення конкретних питань з необхідним їх теоретичним осмисленням... Виділяють статті проблемні, полемічні, оглядові, ювілейні, статті-діалоги, літературно-критичні, есе (З Літературознавчого словника-довідника).

ІV. ПІДГОТОВЧА РОБОТА ДО НАПИСАННЯ СТАТТІ

1. Прокоментуйте висловлювання.

1. У щасливого обличчя сяє. 2. Грошей багацько на світі, а щастя мало. 3. Кому щастя, тому й доля. 4. На чужому горі щастя не збудуєш. 5. Не було б щастя, так нещастя допомогло. 6. Не родися красна, та родися щасна. 7. Нема щастя без заздрості. 8. Щастя — не підкова: під ногами не знайдеш. 9. Щасливі на час не зважають. 10. Щастя, як лисиця: помани, поманить, та й у ліс утече. 11. Щастя не в міру людину псує. 12. Щастя своє неси обережно (Народна творчість).

2. Ознайомтеся з критеріями, за якими психологи визначають, чи є людина щасливою. Чи погоджуєтесь ви з висловленим припущенням? Чи вважаєте ви себе щасливою людиною?

За даними психологічних досліджень, можна сказати, що щасливі люди, як правило: мають високу самооцінку; оптимістичні та комунікабельні; мають близьких друзів і щасливі у шлюбі; у роботі та відпочинку проявляють свої вміння та здібності; вірять у Бога; добре сплять, харчуються та займаються фізкультурою (Л. Чигарьова).

3. Прочитайте текст, написаний в жанрі статті в газету. Визначте стиль викладу та вкажіть його характерні ознаки. З'ясуйте основну думку тексту. Які факти використовує автор для розкриття та доказів основної тези статті?

Що таке щастя? Чи зможете ви відразу, не замислюючись, відповісти на це питання? У різні часи мірилом щастя були різні речі і поняття. Зараз більше половини моїх співгромадян, відповідно до статистики (хитра наука!), міряють щастя кількістю грошей. «Скажіть, Шура, чесно, скільки вам потрібно грошей для щастя?» Пам’ятаєте відповідь Балаганова? «Сто рублів!» У наш час сума зросла, а щастя — ні?

Зовсім нещодавно зробила таке «відкриття» для себе: багато людей вважають, що вони — увага! — не гідні щастя.

Що вони щось роблять погано, щось не роблять, що треба б... І тому щастя їм не бачити. Добровільний мазохізм. Воістину, ми те, що про себе думаємо. Таким людям доля буде підкидати численні подарунки, але вони навіть можливість змінити своє життя сприймуть як чергове тяжке випробування, пройдуть повз — і так і не дозволять собі бути щасливими. Є такі люди у вашому оточенні?

Чи багато людині потрібно для щастя? І в чому ж воно все-таки вимірюється? У грошах? Як говорив великий поет О. С. Пушкін: «У наше століття жорстоке без грошей і свободи немає». Зрозуміло, що не в грошах щастя. Гумористи відразу додали — «а в їх кількості». Щастя і багатство в народній мудрості часто йдуть рука об руку. Очевидно, що, не маючи даху над головою і шматка хліба для трапези, важко мріяти про велике щастя. Потрібно первинні фізіологічні потреби задовольняти. Але як тут не згадати російське прислів’я — «Не приходом люди багатіють, а витратою».

Щастя в коханні? Так, якщо Любов з великої букви і не до конкретної людини, а до всього сущого на Землі. Хто досяг такої Любові? Закоханість і пристрасть — дві супутниці любові чоловіка і жінки — йдуть, поступаючись місцем або байдужості і звичці, або глибокому і чистому почуттю.

У чому ж вимірюється щастя? І чи можна його чимось виміряти? У старому доброму фільмі «Доживемо до понеділка» старшокласники теж намагалися дати визначення цьому стану душі. «Щастя — це коли тебе розуміють...». Інші скажуть — коли всі здорові. Треті — коли немає війни. Є любов. Благополуччя. Гроші. Кожен розуміє щастя по-своєму. Для мене щастя — це глибокий внутрішній стан гармонії, душевного комфорту. Коли найбільший суддя — моя совість — всім задоволена. Коли є сенс у житті, коли я займаюся справою усвідомлено. І справа ця приносить мені величезну радість і задоволення. Коли живі і здорові всі мої рідні та близькі. Коли в сім’ї живуть мир і повага. Коли ми разом у горі та радості. Коли не страждають люди навколо мене.

Що ж можна зробити для першого кроку до свого щастя? Перестати займатися самоїдством. Зрозуміти свою місію. Знайти тільки свою справу і стати в ній справжнім професіоналом. Перестати турбуватися через дрібниці. А ще мені дуже допомагають заняття спортом в досягненні внутрішньої гармонії. Спортом — це дуже голосно сказано. Басейн, ранкова зарядка, масаж і глибокі медитації. Саме в самому процесі осягнення свого «Я» і знаходиться та сама внутрішня грань глибокого розуміння свого призначення. Тривоги і смутко йдуть. На їх місце приходить мудра діяльність із самовдосконалення. І розуміння того, що немає ідеалу, немає абсолюту, є шлях до нього. І він нескінченний. При занятті фізичними вправами виділяється природний вітамін щастя — ендорфін. Втома після занять приємна, заслужена. У голову приходять цікаві думки, змінюється якість життя. Хіба це не щастя?

Ще один шлях до власного щастя — допомога іншим. Турбота про слабких, тих, хто має потребу в твоєму співчутті і розумінні, допомагає підвищити самооцінку і знайти сенс життя. З юності волонтери вселяли в мене повагу. Навіщо люди займаються цим? Адже їм нічого не платять. Вони виконують велику місію. Допоможи ближньому.

Як часто ми забуваємо про цю біблійну істину! Не треба навіть далеко ходити — поруч з нами живуть ті, кому потрібна наша допомога. Допомагати складно, важко, але саме в цьому і проявляється наша громадянська позиція, усвідомлена і конкретна. Можна довго і красиво говорити про необхідність допомагати і співчувати, а можна просто провідати хворого, тихо посидіти біля його ліжка. Або нагодувати голодного. Принести ліки. Навіть просто сказати тепле, душевне слово у важку хвилину. Навряд чи в обсязі однієї статті можна дати чітке визначення щастю. Ця стаття, скоріше, думки вголос. Роздуми на вічну тему. У кожного щастя своє!

Що для щастя потрібно вам? (За Ж. Магінею).

4. Розгляньте пам'ятку.

ПАМ'ЯТКА

«Як писати статтю»

1. Визначити головну тему статті.

2. Визначити адресата (на кого розрахована стаття).

3. Дібрати матеріал (опрацювати літературу, зробити нотатки).

4. Розділити зібраний матеріал на групи відповідно до визначеної тематики.

5. Визначити структуру статті.

6. Дібрати заголовок.

7. Уникати сумнівних прикладів.

8. Якщо це стаття в газету, звертайтесь у тексті до читачів, використовуючи слова ми, ви, добродії, друзі.

9. Уникайте надто довгих речень.

10. Дотримуйтесь норм літературної мови.

11. Перечитайте та відредагуйте статтю.

V. НАПИСАННЯ СТАТТІ

Напишіть статтю на тему «Що значить бути щасливою людиною».

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

► Завершіть статтю, розпочату на уроці.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити