Усі уроки української мови 10 клас ІІ СЕМЕСТР Профіль — українська філологія - 2018 рік

САМОСТІЙНІ ЧАСТИНИ МОВИ

УРОК 127. УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 29. ОЗНАЙОМЛЮВАЛЬНО-ВИВЧАЛЬНЕ ЧИТАННЯ НАУКОВО-ПОПУЛЯРНОЇ, ДОВІДКОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ

Мета: удосконалювати вміння визначати тему й основну думку прочитаного; розвивати вміння читати незнайомий текст наукового стилю, запам'ятовувати його зміст, розуміти причиново-наслідкові зв'язки, оцінювати прочитане, висловлюючи власну думку з позиції мовного оформлення та ефективності досягнення поставлених комунікативних завдань; розвивати пам'ять; виховувати уважність, спостережливість, повагу до історії людства.

Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь.

Обладнання: копії текстів, тести.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ТЕМОЮ ТА МЕТОЮ УРОКУ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Опитування учнів

· Пригадайте, які види читання існують.

· Назвіть особливості вивчального читання.

· Назвіть особливості вибіркового читання.

· Назвіть особливості ознайомлювального читання.

ІV. ВИКОНАННЯ СИСТЕМИ ЗАВДАНЬ

1. Ознайомтеся з анотацією та вихідними даними книги. Спробуйте описати зміст книги з цими даними.

Динозаври [для дітей середнього шкільного віку] / [авт. і упоряд. В. В. Мирошнікова, Д. С. Мирошнікова] — Харків : Фоліо, 2007.— 317 с. — (Дитяча енциклопедія).

Ця книга є першою спробою докладно і цікаво розповісти юному читачеві про існування та зникнення давніх мешканців нашої планети — динозаврів. З неї ви дізнаєтесь багато нового про зовнішній вигляд і спосіб життя «жахливих ящерів», що панували на Землі 65 мільйонів років тому, про наукові знахідки і відкриття вчених- палеонтологів, які протягом двох століть вивчали цих викопних тварин, про найсучасніші спроби відтворити їх.

На вас чекає захоплююча прогулянка Парком юрського періоду, зустрічі з величезними травоїдами і «м’ясозаврами», морськими чудовиськами і повітряними драконами, розповіді про дивовижних істот, що на думку деяких вчених й досі існують поряд з нами.

2. Прочитайте уривок з енциклопедії «Динозаври». Що нового ви дізналися? Визначте тему та основну думку висловлювання. Кому адресовано цей текст?

ХТО ВОНИ — ДИНОЗАВРИ?

Це питання лише на перший погляд здається простим. Річ у тім, що назва «динозаври» в різні часи мала різні значення. Коли Річард Оуен охрестив величезних рептилій «жахливими ящерами»,він мав на увазі рептилій, відомих на той час за викопними рештками. Тоді їх було не дуже багато, і вчені навіть не уявляли, з якою проблемою зіткнуться. А коли кількість знахідок надзвичайно зросла, цей погляд зазнав змін.

Отже, з 1842 р. динозаврами називали будь-яких викопних ящерів. А серед широкого загалу населення цим терміном і зараз послуговуються здебільшого стосовно «великих» та «жахливих». Однак, це помилка, бо в сучасному розумінні далеко не всі велетенські рептилії мезозойської ери були динозаврами, а деякі справжні динозаври були не більші за кішку. І водночас з ними жили інші групи рептилій — летючі та крокодилоподібні, зміїношиї та пласкозубі, рибоподібні, лускаті, а також рептилії, схожі на ссавців. Та справжніми динозаврами вважаються лише ті тварини, що належать до певної групи рептилій. При цьому зв’язок між окремими родинами динозаврів встановити дуже непросто.

Перш за все слід запам’ятати, що динозаври — лише наземні ящери. А ті, що жили у воді або літали у повітрі, є просто ящерами. Ще одна важлива особливість, притаманна усім динозаврам: їхні кінцівки були розташовані знизу тулуба, а не з боків, як у більшості плазунів. При цьому серед динозаврів були такі, що пересувалися на чотирьох ногах, інші — на двох. Саме динозаврам, а не людині належить винахід прямоходіння. Вони першими стали на дві ноги, що давало їм перевагу над іншими тваринами, бо так було зручніше шукати здобич і вчасно помічати небезпеку. Проте, деякі динозаври у процесі еволюції повернулися до пересування на чотирьох ногах.

Існує думка, що всі перші динозаври були хижаками і вже потім деякі з них поступово перейшли на рослинну їжу. Саме вони найчастіше відмовлялися від прямоходіння і водночас набували величезних розмірів.

За будовою кістяка динозаврів чітко поділяють на таких, що нагадували або ящерів, або птахів, тобто на два загони: ящеротазові (заурисхії) та птахотазові (орнітисхії).

Ящеротазові динозаври дістали цю назву тому, що конструкцією таза наближені до більшості рептилій. Вони були дуже розповсюджені у тріасовому і особливо в юрському періодах. Їх поділяють на дві великі групи: тераподів та зауроподоморфів.

Слово «терапод» у перекладі означає «звіроногий». Більшість динозаврів цієї групи пересувалися на двох ногах. Щоб утримувати рівновагу, тварини мали довгого хвоста, на який спиралися під час пересування. Крім того, до тераподів належать усі хижі динозаври, об’єднані палеонтологами: целурозаври та карнозаври. До карнозаврів належать найбільші хижаки, які будь-коли ходили по планеті, оті самі «жахливі ящери». Серед них ми бачимо знаменитих тиранозаврів, аллозаврів та мегалозаврів.

А тепер звернімося до другої з основних груп ящеротазових динозаврів групи зауроподоморфи, серед яких були найбільші з травоїдних тварин планети.

Усі зауроподоморфи були травоїдами і пересувалися переважно на чотирьох ногах. До найбільш відомих зауроподів належать брахіозаври, диплококи, бронтозаври та інші роди динозаврів. Зазначимо, що всі вони мали дуже невеликий череп, у якому містився зовсім маленький мозок.

Птахотазові динозаври відрізнялися від ящеротазових тим, що кістки тазу в них нагадували пташині. Крім того, відмінною рисою птахотазових є відсутність передніх зубів, замість яких утворився своєрідний дзьоб.

А тепер спробуємо відповісти на питання: скільки років жили динозаври? Здавалося б, тварини велетенських розмірів мали жити дуже довго. Однак ми знаємо, що людина в середньому живе 75 років, а набагато менша черепаха — 300 років. Отже, зріст не є показником довголіття.

На жаль, ми не маємо абсолютних доказів на користь певного підтвердження. Зараз панує припущення, що великі динозаври, дійсно, жили дуже довго — по 200-300 років, а маленькі, напевне, по кілька десятків років. Статевої зрілості великі динозаври досягали у 40-50 років. (З дитячої енциклопедії «Динозаври»).

► Визначте стиль мовлення. Доведіть свою думку.

► Оцініть прочитане з позиції мовного оформлення.

3. Тести (деякі питання мають по дві правильні відповіді).

1. Хто вперше назвав ящерів динозаврами?

А Чарльз Дарвін.

Б Народ.

В Річард Оуен.

Г Науковці із Сполучених Штатів Америки.

2. Кому належить винахід прямоходіння?

А Карнозаврам.

Б Людині.

В Динозаврам.

Г Тиранозаврам.

3. На які два загони за будовою кістяка поділяють динозаврів?

А Ящеротазові та орнітисхії.

Б Ящеротазові та заурисхії.

В Заурисхії та орнітисхії.

Г Карнозаври та целурозаври.

4. Що в перекладі означає слово «терапод»?

А Маленький дракончик.

Б Тиранозавр.

В Жахливий ящір.

Г Звіроногий.

5. Динозаврами вважають лише...

А Ящерів, які жили у воді, літали в повітрі, жили на землі.

Б Наземних ящерів.

В Ящерів, у яких кінцівки були розташовані знизу тулуба, а не з боків.

Г Усіх ящерів.

6. Тиранозаври належали до.

А Целурозаврів.

Б Карнозаврів.

В Птахотазових.

Г Зауроподоморфів.

7. До тераподів належать.

А Усі хижі динозаври.

Б Лише травоїдні динозаври.

В Лише тиранозаври.

Г Усі динозаври.

8. Лише травоїдні динозаври належать до групи.

А Ящеротазові.

Б Тераподи.

В Зауроподи.

Г Карнозаври.

9. Існує припущення, що великі динозаври жили.

А По 40-50 років.

Б По 200-300 років.

В Понад 1000 років.

Г По кілька десятків років.

10. Ящеротазові динозаври були дуже розповсюджені.

А У тріасовому і юрському періодах.

Б У юрському періоді.

В У тріасовому періоді.

Г У 1842 р.

V. ПІДСУМКИ УРОКУ

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуйте письмовий переказ прочитаного тексту.


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити