Усі уроки української мови 10 клас ІІ СЕМЕСТР Профіль — українська філологія - 2018 рік

СЛУЖБОВІ ЧАСТИНИ МОВИ, ЇХ ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА

УРОК 133. УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 32. РЕДАГУВАННЯ ТЕКСТІВ РІЗНИХ СТИЛІВ І ЖАНРІВ. РОБОТА НАД ВИПРАВЛЕННЯМ ПОМИЛОК, ДОПУЩЕНИХ У ПИСЬМОВОМУ ПЕРЕКАЗІ ЧИ ТВОРІ

Мета: поглибити знання учнів про типи помилок і текстові недоліки, які найчастіше трапляються в письмових переказах чи творах, удосконалювати вміння десятикласників вичитувати та редагувати тексти, оцінювати висловлювання з позиції мовного оформлення; розвивати правописну пильність, уважність; виховувати пізнавальний інтерес до вивчення лінгвістичних явищ.

Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь.

Обладнання: копії текстів, таблиця «Основні види помилок», таблиця «Текстові недоліки в усному і писемному мовленні», таблиця «Матеріал для редагування».

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ТЕМОЮ ТА МЕТОЮ УРОКУ

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Дайте відповідь на питання.

· Що таке редагування?

· Що треба зробити для того, щоб відредагувати текст?

· Відомо, що довершеним текст вважається тоді, коли в ньому належним чином вдосконалені навіть найменші деталі. З цього приводу Мікеланджело висловився так: «До досконалості ведуть подробиці, а досконалість є те, в чому дрібниць немає». Прокоментуйте цю думку.

ІV. ЗАСВОЄННЯ МАТЕРІАЛУ В ПРОЦЕСІ ВИКОНАННЯ СИСТЕМИ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ

1. Розгляньте текст свого контрольного твору, написаного на попередніх уроках. За умовними позначеннями встановіть, які помилки визначено вчителем.

2. Робота з таблицею.

Основні види помилок

Види помилок

Умовні позначення

Суть помилки

Помилки в змісті

З

□ тема розкрита неповно;

□ є щось зайве;

□ перекручені факти чи події;

Мовленнєві помилки

М

□ матеріал не цілком підпорядкований основній думці;

□ слово вжите не в тому значенні;

□ вжито зайве слово;

□ невиправдано повторюються слова;

□ вжиті мовні засоби, що не відповідають стилю і задуму висловлювання;

□ вжиті русизми;

Граматичні помилки

Г

□ слово вжите не в тій формі;

□ неправильно побудоване речення;

□ неправильно утворені слова;

Орфографічні

І

□ неправильно написане слово

Пунктуаційні

V

□ неправильно розставлені розділові знаки;

Орфоепічні


□ неправильно вимовлений звук;

□ неправильно поставлений наголос

3. Робота в групах. Заповніть таблицю, записавши правильний варіант. Виграє та команда, яка виконає завдання швидше.

Матеріал для редагування

Неправильно

Правильно

На слідуючий день


Самий веселий хлопець


Згідно наказу


Дякувати Вас


Любе питання


Любима книга


Не звертати увагу


Приймати участь


Вірна відповідь


Подзвонити Вам


Нові інновації


Тези доповідів


На протязі десяти днів


При такій умові


Вибачаюсь


Наталію Петрівна


Прийняти заходи


Із-за відсутності коштів


За виключенням


Лишній


Зробити послугу


Я рахую, що...


Менеджер по професії


Висловити висновки


Слідуючі помилки


4. Прочитайте текст доповіді вашого ровесника. Визначте, які помилки з погляду змісту, послідовності викладу, мовленнєвого оформлення допущені в ньому. Знайдіть граматичні помилки. Відредагуйте текст.

ЛЮДИНА, НА ЯКУ Я ХОЧУ БУТИ СХОЖИМ

Шановні друзі! Хочу сказати кілька слів про людину, яка для мене є взірцем.

Це мій брат, який старше мене на три роки. Він успішно закінчив середню, а також музикальну школи. Окрім того, він початку- ючий поет і вже надрукував кілька віршів, охоче малює масляними фарбами.

Між нами давно встановилися дружні відносини, і ми любимо у вільний час поговорити по душам, помандрувати по вулицям Києва, помилуватися оточуючим світом на схилах Дніпра.

Проте це буває не так часто, бо брат чистолюбивий і багато працює над собою. Він підписує багато газет і журналів і засиджується над книжками й періодикою допізна, подовгу грає на піаніно, не любить, коли я відволікаю його по любому поводу. Ще відзначу, що брат не живе на чужий рахунок, випрошуючи кошти у батьків, а заробляє, даючи уроки музики.

Брат мріє пройти по конкурсу в консерваторію і стати композитором.

Я пишаюся своїм братом і хочу бути подібним на нього (З посібника).

5. Відредагуйте речення. Вкажіть характер допущених помилок.

1. Такий вітер піднявся, що поступила пропозиція позачиняти вікна й двері. 2. Прочитавши цю історію, мені стало страшно. 3. Вибачаюсь, але я мушу йти. 4. На підтвердження наступної думки приводжу слідуючі приклади. 5. Через пару днів їхні відношення поліпшаться. 6. Підсумки змагання між групами проводять раз на семестр. 7. Сільська баня не працювала цілу неділю. 8. До заяви прикладаю: свою автобіографію, медичну справку і характеристику. 9. Усі студенти старших курсів повинні розрахуватися з хвостами. 10. На нараді він розповів про саму вигідну житуху малозабезпечених студентів. 11. Вона взяла відпустку по хворобі.

V. ПІДСУМКИ УРОКУ

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

► Відредагуйте текст учнівського твору.

ЧИ ЛЕГКО ЖИТИ В 15 РОКІВ?

Це для мене досить складне питання. І щоб відповісти на нього, треба подивитися на своє власне життя в 15 років. Я, звичайно, розумію, що у мене ще все попереду, але я вважаю, що підлітковий вік — самий прекрасний і, разом з тим, самий трагічний етап у житті людини. Тут поєднано все: твердий розум, буря пристрастей, перше кохання і перша ненависть, доброта, милосердя, щастя, горе. Я маю внутрішній конфлікт. Зараз у мені прогресує егоїзм. Це зовсім не значить, що я врубаю музику, коли сплять сусіди. Але мені хочеться бути вище усіх, дивитись зверхньо, хоч ловлю себе на думці, що є люди, яким не пощастило в житті або інваліди... Завдяки проблемам, вони не є щасливими. Тому я міркую, що як мені, то — щастя, нагорода, а їм сльози, зверхні погляди? Ні, я так не хочу. У чому сенс життя? Жити для себе чи жити для інших? У чому щастя? Чому служити, силі чи милосердю?

У цьому віці проходить іще один процес. Від чого залежить моральна основа, яка є у кожному? Я гадаю, що, мені пощастило, тому що слова «честь», «гідність» для мене не пустий звук. Життя — це тільки дорога вгору, а до кінця доходять одиниці: такі як Шевченко, Стус, Франко. Я теж початкуючий поет. Пишучи вірші, до мене приходить натхнення. Я сподіваюся не пізніше, чим за 10 років стати справжнім поетом, таким як О. Олесь або О. Довженко. Це мої найбільш улюбленіші українські письменники.

Скептики кажуть, що дитячі мрії до 30 років зникають. Я сподіваюся, що це не так, що я збережу не тільки мрії, а все те, що в мені виховали батьки (З учнівського твору).


Personalised Essay Writing Service for You

Відвідайте наш новий сайт - Матеріали для Нової української школи - планування, розробки уроків, дидактичні та методичні матеріали, підручники та зошити