Розробки уроків - Українська мова 10 клас І семестр - 2018 рік
УРОК 12. ОСНОВНІ ГРУПИ ФРАЗЕОЛОГІЗМІВ, БАГАТОЗНАЧНІСТЬ, СИНОНІМІЯ Й АНТОНІМІЯ ФРАЗЕОЛОГІЗМІВ. УЖИВАННЯ СЛІВ У ФРАЗЕОЛОГІЗМАХ ВІДПОВІДНО ДО ЇХНЬОГО СТИЛІСТИЧНОГО ЗАБАРВЛЕННЯ
Мета: формування мовленнєвої культури, раціональної мовленнєвої поведінки; розвиток логічного і критичного мислення, творчої уяви; формування мовного смаку, мовного чуття і мовної стійкості, сприяння усвідомленню краси й естетики української мови.
Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності учнів:
✵ знаннєва складова: розуміє суть понять «порушення лексичної норми», «фразеологізми», «стилістичне забарвлення фразеологізмів»; визначає роль і доречність використання фразеологічних засобів мови, стилістичну функцію їх; розуміє відмінності між лексичними, фразеологічними синонімами; доречно використовує їх у тексті; усвідомлює відмінність між фразеологічними синонімами й антонімами;
✵ діяльнісна складова: виявляє й усуває порушення лексичних норм, норм слововживання; оцінює власне й чуже мовлення з погляду точного, доречного й виразного слововживання; висловлює критичне ставлення стосовно вживання українських слів у невластивому їм значенні, невмотивованого використання запозичень;
✵ ціннісна складова: усвідомлює важливість потреби пошуку додаткової інформації для розв'язання навчальних завдань і самостійної пізнавальної діяльності; зберігає необхідні лексикографічні видання, цінну інформацію на персональному комп'ютері, у домашній бібліотеці.
Перебіг уроку
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
► Прокоментуйте написи у міській маршрутці: як вони узгоджуються з поняттям загальної та мовленнєвої культури, як вони характеризують водія. Які написи варто переформулювати, а які зняти? Обґрунтуйте свій вибір.
✵ Кількість міст для сидіння — 24.
✵ Вартість проїзду 4 гривни.
✵ Хочеш вийти — кричи.
✵ Про зупинку повідомляйте завчасно й голосно.
✵ Немає грошей — іди пішки.
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ
ІІІ. ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Привіт, проблемо!
► Прочитайте. Розкрийте значення фразеологізмів. У текстах яких стилів мовлення вони вживаються? За потреби скористайтеся фразеологічним словником.
· Брати слово.
· Вітальне слово.
· Вступне слово.
· Надавати слово.
· Напутнє сово.
· Просити слова.
· Чесне слово.
· Повірити на слово.
· Слово має.
· Вірити на слово.
· Доотриматися слова.
· Слово честі.
Робота з підручником
► Прочитайте в підручнику лінгвістичну довідку. Розкажіть про основні групи фразеологізмів, багатозначність, синонімія й антонімія фразеологізмів; уживання слів у фразеологізмах відповідно до їхнього стилістичного забарвлення.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Лабораторія юного мовознавця
► Доберіть синоніми до фразеологізмів. Поясніть їх.
Загнати на слизьке, блакитна кров, як шилом патоки вхопити, як торішні бублики, несолоно сьорбавши, вергати громи.
► Доберіть антоніми до фразеологізмів. Поясніть їх.
Голова на плечах, важкий на руку, хоч греблю гати, ляси точити, як у Христа за пазухою, втелющити в голову, язик без кісток, від горшка два вершки.
► Перегляньте блок телереклами й підрахуйте, скільки фразеологізмів прозвучало за 5-7 хв. Яка роль стійких висловів у мовленні?
Мистецтво переконувати
► Складання тексту рекомендаційного характеру «Як уникати конфліктів з друзями».
V. ПІДСУМОК УРОКУ
✵ Сьогодні на уроці я дізнався (лася), що...
✵ Здобуті знання мені знадобляться, щоб...
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Додаток
Текст для диктанту
ІЗ СУЗІР’Я ВИДАТНИХ
Дитинство і юнацькі роки Івана Мар’яненка пройшли під безпосереднім впливом видатного майстра сцени, його рідного дядька Марка Лукича Кропивницького. Серйозно і вдумливо ставився небіж до роботи геніального артиста, і це, безумовно, відбилося на загальній культурі молодого актора. Сценічну діяльність Іван Олександрович почав у трупі свого дядька в Києві, де працював до 1898 року. Відкрили сезон безсмертною «Наталкою Полтавкою» з Мар’яненком у ролі Миколи. Це був великий іспит, проте театрали бачили в цій ролі Садовського. Дебютант грав стримано, але поступово ввійшов у роль і вже не приховував своїх здібностей ні в живих діалогах, ні в ліричних оповідях про своє бурлацьке життя. Глядачеві було ясно, що перед ним справжній артист з прекрасними зовнішніми даними і великими перспективами. Мар’яненкові тоді минуло 25 років, у кожній новій ролі актор виявляв нові риси свого обдарування. За шістдесят три роки щирого служіння Мельпомені Іван Олександрович створив понад триста образів у різних жанрах драматичного мистецтва — від трагедії до водевілю. Іван Олександрович Мар’яненко виховав не одне покоління майстрів української сцени (За А. Шелест; 162 сл.).