Розробки уроків - Українська мова 10 клас І семестр - 2018 рік
УРОК 13. УТВЕРДЖЕННЯ ЛЕКСИЧНОЇ НОРМИ В СЛОВНИКАХ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ (ПОВТОРЕННЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ)
Мета: формування компетентного мовця, національно свідомої, духовно багатої мовної особистості.
Очікувані результати навчально-пізнавальної діяльності учнів:
✵ знаннєва складова: розуміє суть понять «лексикографія», «словник», «довідник», «довідкова література»;
✵ діяльнісна складова: володіє ефективними прийомами пошуку необхідної інформації в різних лексикографічних джерелах, зіставляє й аналізує її; користується у разі потреби, лексикологічними джерелами, виділяє необхідну інформацію з лексичних словників різного типу і довідників, зокрема мультимедійних;
✵ ціннісна складова: усвідомлює важливість потреби пошуку додаткової інформації для розв'язання навчальних завдань і самостійної пізнавальної діяльності.
Перебіг уроку
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
► Прокоментуйте вислів. Наведіть приклади з історії чи власного життєвого досвіду, які підтверджують актуальність порушеною Ліною Костенко проблеми мовної пасивності українців.
Ми повинні бути свідомі того, що мовна проблема для нас актуальна й на початку ХХІ століття, і якщо ми не схаменемося, то матимемо дуже невтішну перспективу (Л. Костенко).
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ, ЗАВДАНЬ УРОКУ
ІІІ. ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Привіт, проблемо!
► Прочитайте виразно поезію сучасної поетки. До чого закликає й від чого застерігає авторка? Як ви розумієте заклик «Не цурайся слів»?
БЕРЕГТИ СЛОВА... СТЕРЕГТИСЯ СЛІВ.
Бо слова, це ліки і пекучий трунок.
Слово — мить життя і печать віків.
Слово — крик зневіри.
Слово — порятунок.
Слово — щедрий дар.
Слово — фальш і лжа.
Слово — дар Богів, що дістали люди.
Чисте, як дитя.
Мудре, як життя —
Слово злом стає на вустах Іуди.
Кине до землі, здійме вище хмар.
Слово — оберіг, твоя суть і гідність.
Не цурайся слів і шануй цей дар.
Слово, це зерно, твій засів у вічність
М. Морозенко
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Лабораторія юного мовознавця
► Прочитайте. Назвіть слова, ужиті в переносному значенні. З якою метою автори використовують їх?
Текст 1
Письменникові багато треба вчитися в землероба. І найперше — прополюванню. Придивіться, як безмилосердно прополює городник свої грядки — все кволе, зайве, незріле — геть з поля! А як нещадно обрізує виноградар лозу, залишаючи, здавалося б, потворні цурпалочки... Читаєш не раз книгу і бачиш, як тут мало пололи, обрізали. Здорове й сильне «заглушили» бур’яни, чагарники (М. Дочинець).
Текст 2
НЕ БІЙТЕСЬ ЗАГЛЯДАТИ У СЛОВНИК
Це пишний яр, а не сумне провалля;
Збирайте, як розумний садівник,
Достиглий овоч у Грінченка й Даля,
Не майте гніву до моїх порад.
І не лінуйтесь доглядать свій сад.
М. Рильський
► Висловіть свої міркування щодо утвердження лексичної норми в словниках і в мовленні носіїв мови.
Лексикографічний практикум (робота в групах)
► Пригадайте відомі вам прийоми тлумачення лексичного значення слова. Об’єднайтеся в групи, оберіть із переліку слова для пояснення лексичного значення слів. Із кожним словом складіть і запишіть словосполучення.
Літепло, мушля, зашарітися, шаленіти, паленіти, цибатий, отава, купина, узбіччя, легіт, торік, перезва, второпати.
► Доберіть до дієслів, що є у складі словосполучень, синоніми. Які із синонімів є власне українськими словами? У разі потреби зверніться до словника синонімів.
Нехтувати порадою, неволити до роботи, незчутися з радості, не вгавати у розмові, непокоїтися за близьких.
Лінгвістичний практикум
► Випишіть із мовлення відомих людей на радіо, телебаченні, інших ЗМІ приклади недбалого поводження зі словом (порушення норм сучасної літературної мови).
Мозковий штурм
► Прокоментуйте особливості слововживання слів нездужати — не здужати, неславити — не славити, непокоїтися, — не покоїтися.
Мовознавчий проект
► Підготовка проектів «Музей одного слова» (систематизація інформації про певне слово з різних лексикографічних джерел).
Мистецтво переконувати
► Виступ під час дискусії «Грубість — духовна слабкість чи демонстрування сили?»
V. ПІДСУМОК УРОКУ
✵ Сьогодні на уроці я дізнався (лася), що.
✵ Здобуті знання мені знадобляться, щоб...
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ